Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Liczba Pi inspiruje

Data publikacji: 14 marca 2016 r. 09:05
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2017 r. 18:49
Liczba Pi inspiruje
 

Trzy pytania do Krzysztofa Pilarza, matematyka i wicedyrektora Gimnazjum nr 34 w Szczecinie

- W poniedziałek obchodzimy Światowy Dzień Liczby Pi. Dzień 14 marca został wybrany na to święto nie bez powodu. 3,14... Dlaczego liczba Pi jest taka ważna?

- Dzisiaj trudno sobie wyobrazić cywilizację bez liczby Pi. Ta matematyczna stała jest obecna w różnych dziedzinach naszego życia. Służy nie tylko do obliczania obwodu koła (stosunek długości okręgu do długości jego średnicy) walca, czy stożka. Dziś ta stała wielkość, która w przybliżeniu wynosi 3,1415 występuje w inżynierii, architekturze, budownictwie i jest niezbędna w wielu dziedzinach. Dlatego uważam, że ta liczba zasługuje na swoje święto.

- Obchody te są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie świętuje się przy okrągłych plackach (wymowa angielska Pi i pie jest zbliżona). Czy w swojej szkole planuje pan wydarzenie związane z liczbą Pi?

- Oczywiście. W ubiegłym roku organizowaliśmy w marcu Miesiąc Matematyki, a w Dniu Liczby Pi zorganizowaliśmy specjalne konkursy. Uczniowie zapisywali na czas jak największą liczbę wyrazów zaczynających sie na Pi, wyszukiwali w rozwinięciu liczby swoją datę urodzin, a trochę na zasadzie szyfru podawali zdania, które odpowiadają kolejnym cyfrom w zapisie. Były też rymowanki i konkursy na plakat poświęcony liczbie Pi. W tym roku na pewno zaakcentujemy to święto w naszej szkole na lekcjach matematyki. Przygotowaliśmy ciekawy film o liczbie Pi i arkusze od wydawnictwa z różnymi łamigłówkami.

- Dziś uczeni wysyłają drogą radiową informację o wartości liczby Pi na inne planety w nadziei, że odczyta je jakaś cywilizacja, ale mówi się, że w Egipcie nie byłoby piramidy Cheopsa, gdyby nie liczba Pi.

- W piramidzie Cheopsa stosunek sumy dwóch boków podstawy do wysokości wynosi 3,1416. Nie wydaje mi się, żeby to był przypadek. Jest to możliwe, gdyż Babilończycy i Egipcjanie to były bardzo rozwinięte cywilizacje. Niektóre źródła podają, że posługiwano się tą liczbą już 2000 lat p.n.e. Liczba Pi jest na tyle inspirująca, że wciąż skłania uczonych do poszukiwań kolejnych liczb w rozwinięciu. W 2010 roku francuski informatyk Fabrice Bellard ogłosił, że ustalił liczbę Pi do 2,7 biliona liczb po przecinku. Są nawet organizowane specjalne konkursy na zapamiętanie jak największej liczby cyfr po przecinku, a nawet bite są kolejne rekordy Guinessa.©℗

- Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała Elżbieta KUBERA

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA