Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Parlamentarny spór o wieprzowinę

Data publikacji: 09 marca 2016 r. 21:41
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Parlamentarny spór o wieprzowinę
 

"Pluralizmu w ofercie żywieniowej publicznych stołówek" zażądała w Szlezwiku-Holsztynie tamtejsza CDU, postulując, by tamtejsze stołówki nie rezygnowały z wieprzowiny ze względu na mniejszości religijne.

Jak pisze w środę agencja dpa, w landtagu (parlamencie tego kraju związkowego) wywiązała się ożywiona i pełna ironii debata wokół wieprzowiny. Wielu deputowanych zarzucało CDU prawicowy populizm i podsycanie nastrojów przeciwko uchodźcom.

Szef frakcji CDU Daniel Guenther bronił wniosku, argumentując, że rząd krajowy powinien dopilnować, by dania z wieprzowiny nadal były dostępne w publicznych stołówkach, a także w świetlicach i w szkołach. Wskazywał na potrzebę odżywiania się zdrowo, w sposób zrównoważony i przestrzegał przed fałszywie pojętym poszanowaniem religijnych norm żywieniowych mniejszości.

Minister rolnictwa Robert Habeck z Zielonych przestrzegał przed próbą rozgrywania większości przeciwko mniejszości i wskazywał, że stołówkom powinno się po prostu pozostawić swobodę, jeśli chodzi o kartę dań.

Ironicznie podsumował chadecką inicjatywę jeden z deputowanych z ramienia SPD. - Dotarliśmy do nowego punktu kulminacyjnego w tysiącletniej walce kulturowej między Wschodem a Zachodem. Jak wiadomo, muzułmańscy uchodźcy przybywają dziś do Europy Środkowej tylko po to, by wspólnie z wegetarianami, weganami i reumatykami obrzydzić nam świnię - mówił.

Ostatecznie wszystkie pozostałe frakcje w landtagu odrzuciły inicjatywę CDU. (pap)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zegnajcie Niemcy
2016-03-10 09:20:20
Niech przynoszą jedzenie ze sobą jak im się nie podoba kuchnia danego kraju. To już jest jakaś paranoja i wcale nie chodzi o uprzedzenia.
Brońmy Polskę przed najazdem!
2016-03-09 23:19:01
Czyli postulat, żeby stołówki nie rezygnowały z wieprzowiny (tradycyjnej w kuchni niemieckiej) przepadł. Niedługo pewnie i Niemcy przepadną.
:)
2016-03-09 22:30:44
Masakra ,jak przybywasz do danego kraju to jesz to co tu jest a jak nie to wynocha !!! nie jestem zadnym rasista itd. ale to juz jest przegiecie ! ,najwiekszy problem to religijna indoktrynacja w tych krajach i nie tylko, panstwo swieckie to jedyne wyjscie aby zapobiec ekstremalnym kretynom z kazdej strony.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA