poniedziałek, 16 grudnia 2019.
Strona główna > Świat > Parlamentarny spór o wieprzowinę

Parlamentarny spór o wieprzowinę

Parlamentarny spór o wieprzowinę
Data publikacji: 2016-03-09 21:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1780 123001

"Pluralizmu w ofercie żywieniowej publicznych stołówek" zażądała w Szlezwiku-Holsztynie tamtejsza CDU, postulując, by tamtejsze stołówki nie rezygnowały z wieprzowiny ze względu na mniejszości religijne.

Jak pisze w środę agencja dpa, w landtagu (parlamencie tego kraju związkowego) wywiązała się ożywiona i pełna ironii debata wokół wieprzowiny. Wielu deputowanych zarzucało CDU prawicowy populizm i podsycanie nastrojów przeciwko uchodźcom.

Szef frakcji CDU Daniel Guenther bronił wniosku, argumentując, że rząd krajowy powinien dopilnować, by dania z wieprzowiny nadal były dostępne w publicznych stołówkach, a także w świetlicach i w szkołach. Wskazywał na potrzebę odżywiania się zdrowo, w sposób zrównoważony i przestrzegał przed fałszywie pojętym poszanowaniem religijnych norm żywieniowych mniejszości.

Minister rolnictwa Robert Habeck z Zielonych przestrzegał przed próbą rozgrywania większości przeciwko mniejszości i wskazywał, że stołówkom powinno się po prostu pozostawić swobodę, jeśli chodzi o kartę dań.

Ironicznie podsumował chadecką inicjatywę jeden z deputowanych z ramienia SPD. - Dotarliśmy do nowego punktu kulminacyjnego w tysiącletniej walce kulturowej między Wschodem a Zachodem. Jak wiadomo, muzułmańscy uchodźcy przybywają dziś do Europy Środkowej tylko po to, by wspólnie z wegetarianami, weganami i reumatykami obrzydzić nam świnię - mówił.

Ostatecznie wszystkie pozostałe frakcje w landtagu odrzuciły inicjatywę CDU. (pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Zegnajcie Niemcy
Niech przynoszą jedzenie ze sobą jak im się nie podoba kuchnia danego kraju. To już jest jakaś paranoja i wcale nie chodzi o uprzedzenia.
2016-03-10 09:20:20
Brońmy Polskę przed najazdem!
Czyli postulat, żeby stołówki nie rezygnowały z wieprzowiny (tradycyjnej w kuchni niemieckiej) przepadł. Niedługo pewnie i Niemcy przepadną.
2016-03-09 23:19:01
:)
Masakra ,jak przybywasz do danego kraju to jesz to co tu jest a jak nie to wynocha !!! nie jestem zadnym rasista itd. ale to juz jest przegiecie ! ,najwiekszy problem to religijna indoktrynacja w tych krajach i nie tylko, panstwo swieckie to jedyne wyjscie aby zapobiec ekstremalnym kretynom z kazdej strony.
2016-03-09 22:30:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie