niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Tradycja i nowoczesność

Tradycja i nowoczesność

Tradycja i nowoczesność
Data publikacji: 2016-03-05 21:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 1098 122482

Gratulacje oraz życzenia, nagrody ministerialne, artystyczne i dyrektora dla najwybitniejszych nauczycieli, a także koncert znakomitych absolwentów, nauczycieli i uczniów. Tak przebiegały sobotnie obchody 70-lecia Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie.

- W tej auli w 1969 roku zdawałam swój ostatni egzamin w klasie fortepianu przed komisją, której przewodniczył dyrektor Marian Zarzecki - wspominała poseł RP Magdalena Kochan. -  Ze wzruszeniem wspominam spędzony tu czas. To wspaniała szkoła, która zawsze miała wspaniałych nauczycieli.

Podczas uroczystości galowych z okazji jubileuszu dyrektor Piotr Piechocki przypomniał historię szkolnictwa artystycznego w powojennym Szczecinie. W pierwszych miesiącach 1946 r.  Halina Nowacka-Durnaś i Wacław Piotrowski utworzyli dwie szkoły muzyczne. ZSM wywodzi się ze szkoły Wacława Piotrowskiego. Kształci ona przyszłych muzyków oraz organizuje liczne wydarzenia kulturalne: koncerty i festiwale.

- W naszej szkole kształci się dziś 300 uczniów w 24 specjalnościach. Jesteśmy też szkołą olimpijską, która z każdym rokiem pnie się w rankingu Perspektyw - mówił dyrektor. - O renomie szkoły świadczy rosnąca liczba stypendiów ministerialnych i prezesa rady ministrów dla uczniów i absolwentów. W ostatnich dziesięciu latach uczniowie naszej szkoły zdobyli 479 nagród ogólnopolskich i makroregionalnych.

Włodzimierz Gorzelańczyk z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicedyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie powiedział, że Zespół Szkół Muzycznych jest szkołą noszącą znamiona szkoły sukcesu. -  Tu rodzi się sztuka i kształtuje się twórczego i myślącego człowieka - dodał.

To zasługa doskonałych nauczycieli. Wielu z nich w sobotę odebrało odznaczenia i nagrody. Dzięki generalnemu remontowi przeprowadzonemu w ostatnich latach ZSM jest jedną z najnowocześniejszych placówek artystycznych w Polsce. 

Uroczystości jubileuszowym towarzyszył koncert galowy w auli i wystawa w holu poświęcona historii szkoły. Obchody zwieńczył Koncert Jubileuszowy uznanych absolwentów w Filharmonii Szczecińskiej.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI 

Tradycja i nowoczesność Tradycja i nowoczesność Tradycja i nowoczesność

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie