Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Tradycja i nowoczesność

Data publikacji: 05 marca 2016 r. 21:36
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:46
Tradycja i nowoczesność
 

Gratulacje oraz życzenia, nagrody ministerialne, artystyczne i dyrektora dla najwybitniejszych nauczycieli, a także koncert znakomitych absolwentów, nauczycieli i uczniów. Tak przebiegały sobotnie obchody 70-lecia Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie.

- W tej auli w 1969 roku zdawałam swój ostatni egzamin w klasie fortepianu przed komisją, której przewodniczył dyrektor Marian Zarzecki - wspominała poseł RP Magdalena Kochan. -  Ze wzruszeniem wspominam spędzony tu czas. To wspaniała szkoła, która zawsze miała wspaniałych nauczycieli.

Podczas uroczystości galowych z okazji jubileuszu dyrektor Piotr Piechocki przypomniał historię szkolnictwa artystycznego w powojennym Szczecinie. W pierwszych miesiącach 1946 r.  Halina Nowacka-Durnaś i Wacław Piotrowski utworzyli dwie szkoły muzyczne. ZSM wywodzi się ze szkoły Wacława Piotrowskiego. Kształci ona przyszłych muzyków oraz organizuje liczne wydarzenia kulturalne: koncerty i festiwale.

- W naszej szkole kształci się dziś 300 uczniów w 24 specjalnościach. Jesteśmy też szkołą olimpijską, która z każdym rokiem pnie się w rankingu Perspektyw - mówił dyrektor. - O renomie szkoły świadczy rosnąca liczba stypendiów ministerialnych i prezesa rady ministrów dla uczniów i absolwentów. W ostatnich dziesięciu latach uczniowie naszej szkoły zdobyli 479 nagród ogólnopolskich i makroregionalnych.

Włodzimierz Gorzelańczyk z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicedyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie powiedział, że Zespół Szkół Muzycznych jest szkołą noszącą znamiona szkoły sukcesu. -  Tu rodzi się sztuka i kształtuje się twórczego i myślącego człowieka - dodał.

To zasługa doskonałych nauczycieli. Wielu z nich w sobotę odebrało odznaczenia i nagrody. Dzięki generalnemu remontowi przeprowadzonemu w ostatnich latach ZSM jest jedną z najnowocześniejszych placówek artystycznych w Polsce. 

Uroczystości jubileuszowym towarzyszył koncert galowy w auli i wystawa w holu poświęcona historii szkoły. Obchody zwieńczył Koncert Jubileuszowy uznanych absolwentów w Filharmonii Szczecińskiej.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA