Czwartek, 05 października 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują. Polki i Polacy patrzą w przyszłość z większym optymizmem

Data publikacji: 28 kwietnia 2023 r. 19:44
Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2023 r. 20:10
Pracodawcy komentują. Polki i Polacy patrzą w przyszłość z większym optymizmem
Od lewej: Ksenia Malinowska i Monika Olszewska. Fot. ZPPZ  

Według danych GUS w kwietniu 2023 stosunku do marca 2023 odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich.

Monika Olszewska, Ekspertka ds. rynku pracy przy zarządzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, prezeska zarządu MRM Consulting

Wskaźnik ufności konsumenckiej poprawił się w kwietniu o 3,4 pkt. proc. w stosunku do marca. Nastroje Polaków polepszają się. Konsumenci są przekonani, że przyszłość będzie dla nich korzystniejsza, a zdecydowanie gorzej oceniają bieżącą sytuację. Oczekują niższej inflacji, chociaż dane makroekonomiczne wcale nie wskazują na to, żeby inflacja miała się w najbliższym czasie obniżyć. Wskaźnik wyprzedzający, pierwszy raz od lutego 2022 spadł poniżej 20 pkt i jest to jego najniższa wartość od maja 2018.

Ksenia Malinowska, Dyrektorka Worldpeople Polska Sp. z.o.o, Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego

Polki i Polacy także lepiej oceniają możliwość oszczędzania w przyszłości niż obecnie. Chociaż widoczna jest korelacja pomiędzy wskaźnikiem oczekiwanej inflacji, a oszczędzaniem, mamy spadek wskaźników dotyczących obecnych i przyszłych możliwości oszczędzania. Prawdopodobnie poprawa nastrojów wśród konsumentów jest związana z porą roku i końcem sezonu grzewczego, czyli zakończeniem jednego z najistotniejszych problemów - z cenami nośników energii. Można zauważyć, że rzeczywiste dane nie są spójne z wynikami miękkich badań."

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

GUS
2023-04-29 08:43:02
GUS to Fałsz Obłuda i Zakłamanie , karmią tych co im w to wierzy ( Szef je mięso , Ja kapustę , razem jemy gołąbki ) , a z prawdą nie ma to nic wspólnego . Jesienne wybory to odpowiedź Zjedz Robaka czy Zjedz Kurczaka , a jak statystycznie odpowie na takie pytanie GUS ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA