Czwartek, 05 października 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie

Data publikacji: 14 kwietnia 2023 r. 07:01
Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2023 r. 12:55
Pracodawcy komentują: Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie
 

ZPPZ: Główna stopa referencyjna od września minionego roku pozostaje na poziomie 6,75 %. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian.

Lidia Lis-Bobrowicz, prezeska zarządu INVEST GROUP Sp. z o.o., Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego

Coraz mniej prawdopodobna staje się możliwość obniżki stóp procentowych pod koniec roku. Od września 2022 roku stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie i wszystko wskazuje na to, że ich wysokość nie ulegnie zmianie także podczas następnych posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. W kolejnych miesiącach inflacja bazowa, która nie obejmuje cen żywności i energii nadal będzie się utrzymywać na wysokim poziomie. Jej mocne przyspieszenie zanotowano w styczniu 11,7% oraz w lutym 12 %. W marcu można się spodziewać kolejnego rekordu.

Kamil Zieliński, Ekspert ds. zatrudnienia przy zarządzie Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego, prezes 7HR Group Sp. z o.o.

Sytuacja na światowych rynkach finansowych nie ułatwia walki z inflacją. Skłonność banków centralnych do podwyżek stóp zmniejszają obawy o stabilność instytucji finansowych.

W drugiej połowie roku natomiast spodziewana jest poprawa koniunktury w polskiej gospodarce, co także może być przeszkodą w hamowaniu inflacji. Aktualnie ceny nieznacznie wyhamowały, popyt słabnie i nie jest pewne czy w najbliższym czasie uda się utrzymać ten trend. Według informacji podanych przez NBP w zeszłym miesiącu obniżka stóp procentowych będzie się możliwa, jeśli inflacja znajdzie się pod koniec roku na poziomie 7 %.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ekspert
2023-04-18 16:00:39
Ekspert ds. zatrudnienia przy zarządzie - taki ekspert to prawdziwy skarb. Bez niego firma nie mogłaby istnieć!!!! przypominam, że wg. badań 60% zatrudnionych przychodzi do pracy niepotrzebnie, bo ich praca n9ie jest nikomu potrzebna. Rozejrzyjcie się w waszych firmach!!! naprawdę 60% osób można zwolnić i firma nadal będzie funkcjonować. Naprawdę.
Dr zakiblowy
2023-04-14 12:53:22
Wybitne wnioski, potężna rzeczowa i wielowątkowa analiza. Profesorowie SGH przesyłają i polecają sobie oraz studentom.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA