Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Elektrownia przyłączona do sieci gazowej

Data publikacji: 27 września 2023 r. 17:20
Ostatnia aktualizacja: 28 września 2023 r. 21:18
Elektrownia przyłączona do sieci gazowej
We wtorek przekazano do eksploatacji gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra. W uroczystości wzięli udział m.in. minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wojewoda Zbigniew Bogucki, prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński, posłowie Michał Jach i Leszek Dobrzyński oraz przedstawiciele PGE. Fot. Gaz-System  

Uroczyste przekazanie do eksploatacji gazociągu przyłączeniowego Przywodzie – Dolna Odra odbyło się we wtorek (26 września) na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050. Dzięki inwestycji Gaz-Systemu dwa bloki gazowo-parowe będą zasilane gazem ziemnym, zapewniając niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.

– Budowa bloków gazowo-parowych oraz infrastruktury sieciowej zasilającej w gaz te obiekty ma strategiczne znaczenie nie tylko dla regionu zachodniopomorskiego, ale również dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju – powiedziała podczas uroczystości minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. – Przyłączenie Elektrowni Dolna Odra do sieci przesyłowej Gaz-Systemu jest przykładem integracji sektora gazowego i elektroenergetycznego. Dzięki takim inwestycjom z wykorzystaniem niskoemisyjnego paliwa gazowego działamy z korzyścią dla środowiska naturalnego, ale również stwarzamy impuls do rozwoju gospodarczego dla lokalnego biznesu. Elektrownie gazowe są jednym z filarów nowej rzeczywistości energetycznej. Dzięki swojej elastyczności skutecznie wspierają stabilną pracę systemu elektroenergetycznego oraz jego efektywne bilansowanie.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego zachodniopomorskim przedsiębiorcom i mieszkańcom wymaga strategicznych, ściśle ze sobą powiązanych inwestycji.

– Jesteśmy coraz bliżej uruchomienia na Pomorzu Zachodnim największej elektrowni gazowej w Polsce – mówił wojewoda. – Jedna z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Europie będzie spełniała rygorystyczne normy środowiskowe. Gazociąg przyłączeniowy umożliwi zasilanie nowych bloków gazowo-parowych gazem pochodzącym z terminalu LNG w Świnoujściu, dostarczanym poprzez gazociąg Szczecin – Lwówek oraz wybudowany w ramach projektu Baltic Pipe gazociąg Goleniów – Lwówek. To pokazuje kompleksowe i odpowiedzialne podejście naszego rządu do nowoczesnych rozwiązań związanych z budową niezależnego od uwarunkowań zewnętrznych sektora energetycznego.

Zapewnienie gazu dla budowanych dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni PGE Gryfino 2050 o łącznej mocy 1340 MW jest odpowiedzią na potrzeby rynku w obszarze transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Gaz-System w ciągu 14 miesięcy (licząc od momentu podpisania umowy z wykonawcą do odbioru technicznego) wybudował gazociąg łączący nowobudowaną elektrownię gazowo-parową z krajowym systemem przesyłowym. Spółka zapewniła tym samym dostawy niskoemisyjnego paliwa, niezbędnego do produkowania energii elektrycznej. 

– Oddajemy dziś do użytku kolejną inwestycję tak znaczącą dla budowania konkurencyjności naszej gospodarki – powiedział Marcin Chludziński, prezes Gaz-Systemu. – Rolą Gaz-Systemu jako strategicznej spółki skarbu państwa jest bycie nieodłączną częścią systemu bezpieczeństwa energetycznego kraju, tak poprzez zabezpieczenie ciągłości dostaw, jak i efektywne wspieranie paliwem gazowym polskiego przemysłu. Pragnę podziękować całemu zespołowi, wszystkim, którzy przyczynili się do oddania gazociągu przed czasem. Dzięki temu nasza firma dokłada kolejną cegłę do transformacji energetycznej kraju.

Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. Operacyjnych, dodał, że inwestycje PGE w energetykę niskoemisyjną wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju i umożliwiają stopniową wymianę starych mocy w systemie na nowoczesne, spełniające najbardziej restrykcyjne przepisy.

– Dwa bloki gazowo-parowe przy Elektrowni Dolna Odra o mocy blisko 1400 MW będą zapewniać stabilne dostawy energii elektrycznej dla blisko 2,5 mln gospodarstw domowych, przy jednoczesnym obniżeniu emisji w Polsce o ok. 3 miliony ton dwutlenku węgla rocznie – poinformował. – Nasza inwestycja stanowi także bardzo istotny element rozwoju gospodarczego województwa zachodniopomorskiego, który przełoży się na wzrost konkurencyjności i innowacyjności sektora energetycznego, a w konsekwencji także krajowej gospodarki.

Gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – PGE Gryfino 2050 ma 63 km długości, a jego trasa przebiega przez siedem gmin województwa zachodniopomorskiego: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Bielice, Banie, Gryfino, Widuchową. Trasę gazociągu wyznaczono w taki sposób, aby nie kolidowała z zabudową mieszkaniową.
Podczas budowy zastosowano metody bezwykopowe, tzn. wykonano dwa przewierty o długości 557 m i 1437 m – pod rzekami Tywą i Płonią.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

adminp
2023-09-30 00:15:59
peowski nienawistny trepie nazywasz normalnych ludzi siepaczami i bandytami ktorzy bronili sie przed twoim niezawistnym przedsiebiorstwa w trampkach a nie widzisz ze sam sprowokowal te sytuacje swoimi wulgaryzmami
@Stary
2023-09-28 21:07:12
Dekady opłacało się wozić węgiel z którego wyprodukowania 1MWh to ok 180zł netto... Jaki jest koszt 1MWh z gazu? A zasiarczenie gazu nie jest problemem, od dawna nie wydobywamy siarki z bogatych przecież pokładów koło Tarnobrzega, to się nie opłaca w sytuacji gdy siarka pozyskiwana jest z instalacji odsiarczania. I tak, mamy własne zasoby gazu ale dalej węgiel jest bezkonkurencyjny i to do tego stopnia że trzeba go obkładać 300% podatkiem.
@Stary,
2023-09-28 14:37:09
a głupi. Transport gazu przez Atlantyk i związane z tym koszty (+ koszty gazoportu) ci nie przeszkadzają. Wystrugane z banana "uprawnienia" do emisji nałożone na węgiel, żeby go zdusić (głównie w Polsce, bo reszta krajów UE nie ma tyle węgla) ci nie przeszkadzają, ale kilkaset km ze Śląska, których większość dałoby się przebyć Odrą, gdyby nie wieloletnie blokowanie inwestycji na rzece przez Niemców i napuszczanych przez nich ekoświrów ci przeszkadzają!
Stary
2023-09-28 11:31:25
Do Spoko. Mamy węgiel, ale nie w pobliżu Gryfina. Jeśli cena energii z tej elektrowni będzie wysoka, to nie będzie przywoływana do pracy. Są pewne złoża gazu i z nich korzysta EC Gorzów, ale gaz jest bardzo zasiarczony. Byłem kiedyś w takiej kopalni i pierwsze co o czym mnie to poinformowano to żeby patrzeć na rękaw pokazujący kierunek wiatru i uciekać w przeciwną stronę jak rozlegnie się alarm. Mimo że elektrownia ma doskonałe zabezpieczenia.
zgr-edo
2023-09-28 08:57:32
Obecne rekordowe ceny gazu nie sprzyjają produkcji energii z gazu. Błękitne paliwo jest dziś dziesięciokrotnie droższe niż rok temu.
A tymczasem
2023-09-28 08:02:24
Grupa Azoty odnotowała 543,96 mln zł skonsolidowanej straty netto w Ii kwartale 2023 r. Tak właśnie "zarządza" i "gospodaruje" PiS.
Spoko
2023-09-27 22:25:02
Nie ma to jak produkować prąd z importowanego gazu a nie z węgla który mamy w Polsce... Dobra zmiana...
Zbigniew
2023-09-27 22:03:16
Bogucki? Wprowadził zakaz wstępu Szczecinianom do lasu i tylko dzięki temu że są wybory wymiękł i go po kilku dniach cofnął. Po wyborach pewnie sobie o chorych dzikach przypomni.
Ostatnia fabryka
2023-09-27 20:32:29
porcelany w Wałbrzychu "Krzysztof" właśnie się zamyka i wyprzedaje w procesie likwidacji swoje zapasy. Istniała od 1831 roku. Nie wytrzymała cen gazu. Wzrosły o 900%. Ciekawe po ile będzie prąd z tej elektrowni... to zresztą nieważne, jeśli zaoszczędzimy na CO2, prawda?
Stary
2023-09-27 19:59:52
Niestety. O kosztach produkcji decyduje koszt paliwa i koszt jego dostarczenia. Najbliższe kopalnie są na Śląsku, nieco dalsza (Bogdanka) na Lubelszczyźnie. Dolna Odra nie może konkurować z elektrowniami na węgiel brunatny i elektrowniami na Śląsku bo ma rachunek od kolejarzy który wywraca wynik finansowy. Mamy rynek konkurencyjny. Taniej przesłać energię sieciami niż dostarczyć węgiel potrzebny do jej wytworzenia.
Co za łaska..
2023-09-27 19:55:45
Za nasze pieniądze ( bo swoich , ani partia , ani rząd nie ma ) dorzucili się do projektu finansowanego przez UE i udają BOHATERÓW ?? tO TAK , JAKBY KAŻDY Z NAS KLASKAŁ BANKOMATOWI ZA WYPŁATĘ WŁASNYCH PIENIĘDZY !!! TFU mafio PISowska !!
Zdrada, zaprzaństwo
2023-09-27 17:53:41
i sabotaż polskiej energetyki. Kraj położony na własnym węglu będzie ściągał amerykański gaz zza oceanu, a swoje złoża zasypywał. Większej głupoty nie widziałem. Zamiast się uniezależniać od kapryśnych kontrahentów, się uzależnia. Nie wspominając o tym, że w nawiedzonej UE gaz nie jest już mile widziany i za kilka lat ma być np. zakazany w domach. Ufam, że w przyszłości kary nie unikniecie za to co Polsce czynicie.
siepacze boguckiego
2023-09-27 17:44:02
Niech się lepiej bogacki wytłumaczy z zachowania swoich siepaczy na wiecu w Goleniowie! Pisowscy bandyci napadli, dusili i pobili człowieka który krytykował rząd, a policja jedyne kogo ukarała, to samą ofiarę. A wszystko na oczach i za przyzwoleniem Boguckiego. Czy potrzeba więcej dowodów na to że pis to zorganizowana grupa przestępcza? W tym kraju rządzą bandyci a części społeczeństwa to jeszcze odpowiada.
Sssss
2023-09-27 17:35:03
Gdzie jest Brejza

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA