„Liberciaki” kończą żywot
Gdańsk – Szczecin PAP. Wkrótce powstanie nowa placówka stoczniowa – jedyna tego rodzaju w Polsce. Będzie to „stocznia wraków”. Demontowane w niej będą przeznaczone do likwidacji jednostki marynarki handlowej, statki rybackie, pomocnicze i przybrzeżne.
Ograniczone zasoby rudy żelaza oraz stały rozwój hutnictwa w Polsce stwarzają zapotrzebowanie na duże ilości złomu. A właśnie w żegludze i rybołówstwie morskim co roku wycofuje się przestarzałe, wysłużone i nierentowne jednostki. M.in. w najbliższych latach pójdą na złom stare statki typu „Liberty”, pływające obecnie pod nazwami różnych hut i kopalń polskich.
Przewiduje się, że „stocznia wraków” będzie uzyskiwała rocznie ok. 12,5 tys. ton złomu stalowego.
Powstaną nowe, w zasadzie nieznane grupy zawodowe, a zatem takie specjalności jak przepalacze demontażowi i inni.
Ośrodek „złomowania” statków zlokalizowany zostanie prawdopodobnie w rejonie Szczecina.
„Kurier Szczeciński” z 9 lutego 1962 roku
I znów biało…
Szczecin PAP. W nocy z 11 na 12 bm. nad Pomorzem Szczecińskim przeszła gwałtowna wichura, połączona ze śnieżycą. Z powodu trudnych warunków nawigacyjnych częściowo został wstrzymany ruch statków przez Zalew Szczeciński. Śnieżyca oraz gwałtowny wiatr zmusiły szczecińskich portowców do przerwania prac.
O śnieżycy donoszą także z Poznania i Koszalina.
„Kurier Szczeciński” z 13 lutego 1962 roku
Na Starym Mieście drugi samoobsługowy salon pralniczy
Ilość sklepów w śródmieściu powoli staje się wystarczająca. Dlatego też w tym roku handel otrzyma niewiele pomieszczeń z nowego budownictwa.
Więcej nowych lokali przeznaczy się na punkty usługowe. Przy ul. Obrońców Stalingradu i Krzywoustego powstaną więc punkty: naprawy sprzętu gospodarstwa domowego i ekspresowej naprawy obuwia. W budowlanych blokach przy ul. Kuśnierskiej na Starym Mieście znajdzie pomieszczenie punkt szewski i samoobsługowy salon pralniczy. Będzie to druga tego rodzaju placówka w naszym mieście. Pierwszy salon powstanie przy ul. Kaszubskiej, jeszcze w tym półroczu.
„Kurier Szczeciński” z 14 lutego 1962 roku
W Szczecinie meble z „Ładu”
W parterowym lokalu bloku spółdzielni kolejarzy przy pl. Zwycięstwa, „Cepelia” uruchomi swój salon. Sprzedawane w nim będą meble, przeważnie w stylu ludowym i wszelkie przedmioty służące do nowoczesnego urządzenia wnętrz mieszkalnych. Nie jest wykluczone, że w sprzedaży znajdą się tam również meble produkowane przez słynny już na całym świecie „Ład”.
„Cepelia” projektuje zorganizowanie w salonie poradnictwa w zakresie urządzania mieszkań.
„Kurier Szczeciński” z 14 lutego 1962 roku