Telewizja dla szkół
Telewizja polska podaje do wiadomości, że tak jak w ubiegłym roku szkolnym kontynuować będzie w trybie eksperymentalnym nadawanie audycji dla młodzieży.
Audycje te o charakterze pomocy naukowych, przeznaczone do oglądania w klasie pod kierownictwem nauczyciela, nadawane będą 3 razy w tygodniu w godzinach przedpołudniowych w okresie od października 1961 r. do czerwca 1962 roku. Obejmować będą przedmioty dla klas od V do XI szkoły ogólnokształcącej i odpowiadających im klas szkół zawodowych.
Audycje będą nadawane w programie ogólnopolskim i transmitowane przez wszystkie nadajniki telewizyjne, znajdujące się na terenie kraju.
„Kurier Szczeciński” z 3 września 1961 roku
Samolot ‚Morawa” dla SUM-u
W najbliższych dniach do Szczecina przyleci samolot typu Ł200A „Morawa”, zakupiony ostatnio w Czechosłowacji przez Szczeciński Urząd Morski. Samolot będzie używany do lotów patrolowych w czasie akcji lądowej oraz przy akcjach ratowniczych. Będzie on ściśle współpracować z helikopterem lotnictwa sanitarnego.
SUM jest pierwszym urzędem morskim, który otrzyma do wyłącznej eksploatacji samolot.
„Kurier Szczeciński” z 5 września 1961 roku
Łaźnia z IX wieku na szczecińskim podzamczu
Ciekawego odkrycia dokonali przed kilku dniami szczecińscy archeolodzy w wykopie na podzamczu. Natrafili oni na konstrukcję drewnianą, w której znaleźli poukładane kamienie w takiej formie, jaką się spotyka w odkrytych łaźniach z wczesnego średniowiecza m.in. w Gnieźnie. Kamienie te rozgrzewano w ogniu i polewano wodą, podobnie jak to się działo w chińskich saunach.
„Kurier Szczeciński” z 5 września 1961 roku
3 firmy w jednym ręku!
Samodzielne dotąd przedsiębiorstwa miejskie: „Targowiska”. Łaźnia Miejska, oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Pogrzebowe, mają być w najbliższym czasie połączone w jedną całość, dzięki czemu zaoszczędzi się po dwa etaty dyrektorów i głównych księgowych. Nowa firma usługowa będzie nosiła nazwę „Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej” i zatrudni około 80 pracowników.
„Kurier Szczeciński” z 10 września 1961 roku
Niemnący len – to coś nowego
W najbliższym czasie, w niedawno wybudowanym budynku przy pl. Żołnierza, powstanie drugi w Szczecinie (pierwszy był „Chełmek”) sklep firmowy. Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Orzeł” otwierają w Szczecinie swój sklep, o nazwie „Polski len”. Będzie tam można kupować cały asortyment wyrobów tej fabryki m.in. lniane tkaniny sukienkowe, obrusowe itp. Rewelacją bardzo poszukiwaną na rynku jest ostatnio len „niemnący” tkany z dodatkiem sztucznego włókna, który także ma być w tym sklepie.
Warto wspomnieć, że polski len cieszy się ogromnym powodzeniem także za granicą.
„Kurier Szczeciński” z 12 września 1961 roku
----------------
W Żelechowie rosną... chlewiki
Przy budującym się osiedlu mieszkaniowym na Żelechowie, jak grzyby po deszczu wyrastają poklecone z odpadów drewna i blachy - chlewiki i komórki, w których mieszkańcy - sądzimy /- chcą rozpocząć hodowlę zwierząt domowych. XCo na to Nadzór Budowlany I Miejska Stacja "Sanepid"?
„Kurier Szczeciński” z 16 września 1961 roku