Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Dziś noc wróżb. Andrzejki... przez dziurkę od klucza

Data publikacji: 29 listopada 2022 r. 18:40
Ostatnia aktualizacja: 29 listopada 2022 r. 22:32
Dziś noc wróżb. Andrzejki... przez dziurkę od klucza
Fot. Dariusz Gorajski  

Dziś wigilia św. Andrzeja, a zatem noc wróżb. Choć zwyczaje andrzejkowe zmieniały się na przestrzeni lat, wszak niegdyś miały wyłącznie charakter matrymonialny i dotyczyły niezamężnych dziewcząt, to dziś ten wyjątkowy wieczór jest okazją do spotkań towarzyskich i zabaw z przymrużeniem oka. 

Jeszcze niedawno urządzano huczne zabawy andrzejkowe w lokalach, dziś niewiele restauracji, kawiarni czy pubów ma w swojej ofercie taneczne spotkania przy suto zastawionym stole i z wróżbami w programie. Te, które zdecydowały się na urządzanie andrzejek, zrobiły to... w miniona sobotę. Dorośli najczęściej spędzają andrzejki w kameralnym gronie na tzw. domówkach lejąc wosk przez dziurkę od klucza - odgadując kształty figur utworzonych w wodzie, a tym samym swoją przyszłość. Popularna zabawa to również układanie butów - te, które pierwsze "dojdą" do progu zwiastują, że ich właścicielka lub właściciel  znajdzie partnera, albo weźmie ślub z osobą, z która jest związany.

W andrzejkowe wróżby lubią bawić się również dzieci, nawet najmłodsi w przedszkolach. W wielu szkołach - dla starszych uczniów - organizowane są dyskoteki.

(kel)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Żeby przez dziurkę
2022-11-29 21:44:53
od klucza lać wosk to trzeba wyjąć drzwi i dopiero. Leje się przez uszko (ucho) klucza.
Mirek
2022-11-29 21:09:21
Dorośli ludzie, ateiści, wyzwoleni od ciemnoty kleru a wierzą w horoskopy, wróżki, lanie wosku i wrózby z ustawiana butów
promil
2022-11-29 19:08:37
Dziś w nocy i jutro wysyp pijanych kierowców

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA