poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Żywność zalega w magazynach

Żywność zalega w magazynach

Żywność zalega w magazynach
Data publikacji: 2015-09-29 12:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:41
Wywietleń: 610 24707

Od 1 października br. zmienią się kryteria dochodowe. Czy to oznacza, że żywność z unijnych programów pomocowych szybciej trafi do potrzebujących z magazynów Banku Żywności w podkoszalińskich Nowych Bielicach? – Nowe stawki są nadal kwotami głodowymi – twierdzi Maria Józefowska-Jurga, prezes organizacji.

Stowarzyszenie Koszaliński Bank Żywności zajmuje się rozdysponowaniem trzech i pół tysiąca ton żywności wśród potrzebujących z całego Zachodniopomorskiego. Realizuje program na lata 2014-2020.

W magazynach do wzięcia m.in. są: makarony, oleje, dżemy, mielonki w puszkach, sery topione i żółte, ryże, koncentraty, kosze i soki jabłkowe. Jednak na 60 procent towarów Bank Żywności dotąd nie ma beneficjentów. Dlaczego?

– Obowiązują wyjątkowo zaostrzone kryteria dochodowe i techniczne – twierdzi prezes Józefowska-Jurga.

Aby skorzystać z pomocy, trzeba osiągać dochód miesięczny w wysokości: 951 zł w przypadku osoby samotnej lub 771 zł na osobę w rodzinie. Takie stawki obowiązywać będą od 1 października br. Dotąd wynoszą jeszcze mniej – odpowiednio: 813 i 674 zł. Jednak i tak są zaporowe dla wielu niezamożnych, którzy mogliby zostać odbiorcami żywności unijnej.

Potencjalnych beneficjentów do Nowych Bielic nie kierują miejski i gminne ośrodki pomocy społecznej, bo boją się kar pieniężnych, jeśli naruszą sztywne reguły przyznawania wsparcia.

– Przekonujemy samorządy i ośrodki pomocy społecznej, ale efektów nie ma – twierdzi prezes Banku Żywności.

Niestety, nie jest to jednostkowy przypadek. Podobne kłopoty z przekazaniem żywności unijnej dla osób potrzebujących mają inne ośrodki wsparcia, np. koszaliński Polski Czerwony Krzyż. Wszędzie obowiązują zaostrzone przepisy, których naruszenie grozi sankcjami finansowymi. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu:

Załadunek trwałych produktów żywnościowych, które z Nowych Bielic zostały przetransportowane do Kamienia Pomorskiego.

Komentarze

Adam
To wielki skandal by tylko tymi dochodami sie kierować! Znam wiele rodzin, gdzie pan mąż przepija więcej niż połowę dochodu i w świetle przepisów nie należy im się żywność. A kobieta ledwie wiąże koniec z końcem., Gdy pomagał Caritas było im lżej, przynajmniej dzieci nie były głodne. Dostawali mleko, makaron a nawet herbatniki i olej. Podobny przypadek gdzie małżeństwo emerytów skazane na wolę pan domu, który ściubi każdy grosz, a niemal 80-letnia emerytka skamle o kawałek chleba chodząc po bloku! Caritas dawał jej puszki czy słoiki dżemu, jakoś dawała radę. teraz naprawdę głoduje, ale urzędas za biurkiem wymyślił "kryterium" i czuje się świetnie zarabiając 9tys. netto! Wstyd dla Polski!
2015-09-29 12:43:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie