środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Żywność zalega w magazynach

Żywność zalega w magazynach

Żywność zalega w magazynach
Data publikacji: 2015-09-29 12:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:41
Wywietleń: 683 24707

Od 1 października br. zmienią się kryteria dochodowe. Czy to oznacza, że żywność z unijnych programów pomocowych szybciej trafi do potrzebujących z magazynów Banku Żywności w podkoszalińskich Nowych Bielicach? – Nowe stawki są nadal kwotami głodowymi – twierdzi Maria Józefowska-Jurga, prezes organizacji.

Stowarzyszenie Koszaliński Bank Żywności zajmuje się rozdysponowaniem trzech i pół tysiąca ton żywności wśród potrzebujących z całego Zachodniopomorskiego. Realizuje program na lata 2014-2020.

W magazynach do wzięcia m.in. są: makarony, oleje, dżemy, mielonki w puszkach, sery topione i żółte, ryże, koncentraty, kosze i soki jabłkowe. Jednak na 60 procent towarów Bank Żywności dotąd nie ma beneficjentów. Dlaczego?

– Obowiązują wyjątkowo zaostrzone kryteria dochodowe i techniczne – twierdzi prezes Józefowska-Jurga.

Aby skorzystać z pomocy, trzeba osiągać dochód miesięczny w wysokości: 951 zł w przypadku osoby samotnej lub 771 zł na osobę w rodzinie. Takie stawki obowiązywać będą od 1 października br. Dotąd wynoszą jeszcze mniej – odpowiednio: 813 i 674 zł. Jednak i tak są zaporowe dla wielu niezamożnych, którzy mogliby zostać odbiorcami żywności unijnej.

Potencjalnych beneficjentów do Nowych Bielic nie kierują miejski i gminne ośrodki pomocy społecznej, bo boją się kar pieniężnych, jeśli naruszą sztywne reguły przyznawania wsparcia.

– Przekonujemy samorządy i ośrodki pomocy społecznej, ale efektów nie ma – twierdzi prezes Banku Żywności.

Niestety, nie jest to jednostkowy przypadek. Podobne kłopoty z przekazaniem żywności unijnej dla osób potrzebujących mają inne ośrodki wsparcia, np. koszaliński Polski Czerwony Krzyż. Wszędzie obowiązują zaostrzone przepisy, których naruszenie grozi sankcjami finansowymi. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu:

Załadunek trwałych produktów żywnościowych, które z Nowych Bielic zostały przetransportowane do Kamienia Pomorskiego.

Komentarze

Adam
To wielki skandal by tylko tymi dochodami sie kierować! Znam wiele rodzin, gdzie pan mąż przepija więcej niż połowę dochodu i w świetle przepisów nie należy im się żywność. A kobieta ledwie wiąże koniec z końcem., Gdy pomagał Caritas było im lżej, przynajmniej dzieci nie były głodne. Dostawali mleko, makaron a nawet herbatniki i olej. Podobny przypadek gdzie małżeństwo emerytów skazane na wolę pan domu, który ściubi każdy grosz, a niemal 80-letnia emerytka skamle o kawałek chleba chodząc po bloku! Caritas dawał jej puszki czy słoiki dżemu, jakoś dawała radę. teraz naprawdę głoduje, ale urzędas za biurkiem wymyślił "kryterium" i czuje się świetnie zarabiając 9tys. netto! Wstyd dla Polski!
2015-09-29 12:43:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie