wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE. Miasta realna pomoc

W KURIERZE. Miasta realna pomoc

W KURIERZE. Miasta realna pomoc
Data publikacji: 2016-04-05 21:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:59
Wywietleń: 838 126601

To kamień milowy w opiece nad kotami wolno żyjącymi w naszym mieście. Szczecin nie tylko finansuje ich sterylizację, leczenie, dokarmianie, ale również - od tego roku - ich wyłapywanie (!). Oczywiście nie po to, by dachowce umieścić w schronisku, ale aby realnie pomóc w ograniczeniu problemu ich bezdomności.

Koty wolno żyjące zwykle zwykle mają swych tzw. społecznych opiekunów. Ci zapewniają dachowcom schronienia, jedzenie, sprzątają miejsca ich bytowania. Gorzej z leczeniem czy sterylizacją tych zwierząt. W takiej sytuacji, żeby im skutecznie pomóc, trzeba je bowiem najpierw wyłapać.

I w tym tkwił główny problem w realizacji „Programu zapobiegania bezdomności zwierząt", jaki od lat realizuje Szczecin. Rzec można: techniczny. Wydawać by się mogło: banalny. W realiach jednak: fundamentalny. Bowiem wyłapanie wolno żyjącego kota nie jest ani łatwe, ani przyjemne. W końcu chodzi o dzikie zwierzę, które w chwili zagrożenia walczy o życie, wykorzystując cały arsenał dany przez naturę. Nie tylko zęby i pazury, ale też kamuflaż, a przede wszystkim instynkt, który każe mu zachować daleko posuniętą ostrożność i skłania do ucieczki.

Wyłapywanie bezdomnych kotów wymaga odpowiedniego sprzętu (tzw. klatki-pułapki), ale też czasu i cierpliwości. Nawet - jak niektórzy twierdzą - talentu. Tymczasem opiekunami kotów wolno żyjących są zwykle osoby starsze, które wyzwaniu jakim jest wyłapywanie dachowców - mimo maksimum dobrej woli - nawet fizycznie nie są w stanie sprostać.

O ile w wyłapywaniu bezdomnych psów miasto rzeczywiście pomagało, fundując m.in. instytucję hycla, o tyle do ub. roku w odławianiu dachowców chorych i wymagających sterylizacji ich opiekunowie byli pozostawieni sami sobie. ©℗

Więcej w środowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 6 kwietnia 2016

Arleta NALEWAJKO

W KURIERZE. Miasta realna pomoc W KURIERZE. Miasta realna pomoc W KURIERZE. Miasta realna pomoc W KURIERZE. Miasta realna pomoc

Komentarze

Myszka Miki,
Kocik... czyzbys tez mial, lub byc moze nie dawno dostal KOTA ?
2016-04-07 01:04:13
Kot
A czy miasto pomoże w takiej sytuacji, która była ostatnio, pod Szczecinem, z kotem na drzewie, którego z własnej woli ściągnęła prywatna firma z podnośnikiem?
2016-04-06 07:40:30
kocik
Wyłapiecie koty a za dwa lata szczury beda biegac po podwórkach,i po mieszkaniach szczerze bojkotuje akcje tworzenia dla kotów obozów koncentracyjnych celem ich wyeliminowania z zycia.Nie ingerować w życie kotow.
2016-04-06 07:11:27
Tylko pytam,
A jakie zdanie ma na PO-wyzszy temat Pan Palikot ??
2016-04-06 00:03:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie