poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE. Miasta realna pomoc

W KURIERZE. Miasta realna pomoc

W KURIERZE. Miasta realna pomoc
Data publikacji: 2016-04-05 21:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:59
Wywietleń: 696 126601

To kamień milowy w opiece nad kotami wolno żyjącymi w naszym mieście. Szczecin nie tylko finansuje ich sterylizację, leczenie, dokarmianie, ale również - od tego roku - ich wyłapywanie (!). Oczywiście nie po to, by dachowce umieścić w schronisku, ale aby realnie pomóc w ograniczeniu problemu ich bezdomności.

Koty wolno żyjące zwykle zwykle mają swych tzw. społecznych opiekunów. Ci zapewniają dachowcom schronienia, jedzenie, sprzątają miejsca ich bytowania. Gorzej z leczeniem czy sterylizacją tych zwierząt. W takiej sytuacji, żeby im skutecznie pomóc, trzeba je bowiem najpierw wyłapać.

I w tym tkwił główny problem w realizacji „Programu zapobiegania bezdomności zwierząt", jaki od lat realizuje Szczecin. Rzec można: techniczny. Wydawać by się mogło: banalny. W realiach jednak: fundamentalny. Bowiem wyłapanie wolno żyjącego kota nie jest ani łatwe, ani przyjemne. W końcu chodzi o dzikie zwierzę, które w chwili zagrożenia walczy o życie, wykorzystując cały arsenał dany przez naturę. Nie tylko zęby i pazury, ale też kamuflaż, a przede wszystkim instynkt, który każe mu zachować daleko posuniętą ostrożność i skłania do ucieczki.

Wyłapywanie bezdomnych kotów wymaga odpowiedniego sprzętu (tzw. klatki-pułapki), ale też czasu i cierpliwości. Nawet - jak niektórzy twierdzą - talentu. Tymczasem opiekunami kotów wolno żyjących są zwykle osoby starsze, które wyzwaniu jakim jest wyłapywanie dachowców - mimo maksimum dobrej woli - nawet fizycznie nie są w stanie sprostać.

O ile w wyłapywaniu bezdomnych psów miasto rzeczywiście pomagało, fundując m.in. instytucję hycla, o tyle do ub. roku w odławianiu dachowców chorych i wymagających sterylizacji ich opiekunowie byli pozostawieni sami sobie. ©℗

Więcej w środowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 6 kwietnia 2016

Arleta NALEWAJKO

W KURIERZE. Miasta realna pomoc W KURIERZE. Miasta realna pomoc W KURIERZE. Miasta realna pomoc W KURIERZE. Miasta realna pomoc

Komentarze

Myszka Miki,
Kocik... czyzbys tez mial, lub byc moze nie dawno dostal KOTA ?
2016-04-07 01:04:13
Kot
A czy miasto pomoże w takiej sytuacji, która była ostatnio, pod Szczecinem, z kotem na drzewie, którego z własnej woli ściągnęła prywatna firma z podnośnikiem?
2016-04-06 07:40:30
kocik
Wyłapiecie koty a za dwa lata szczury beda biegac po podwórkach,i po mieszkaniach szczerze bojkotuje akcje tworzenia dla kotów obozów koncentracyjnych celem ich wyeliminowania z zycia.Nie ingerować w życie kotow.
2016-04-06 07:11:27
Tylko pytam,
A jakie zdanie ma na PO-wyzszy temat Pan Palikot ??
2016-04-06 00:03:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie