wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wójt Rewala odwołany

Wójt Rewala odwołany

Wójt Rewala odwołany
Data publikacji: 2017-09-28 15:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:51
Wywietleń: 2371 294100

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło odwołała Roberta Skraburskiego z funkcji wójta gminy Rewal. Premier uznała argumenty wojewody zachodniopomorskiego przemawiające za odwołaniem wójta za zasadne.

– Uzasadnienie do rozstrzygnięcia nadzorczego liczy 20 stron szczegółowej analizy nieprawidłowości, do których doszło w gminie Rewal. Pani premier Szydło podnosi m.in. fakt powtarzających się, mimo wezwań do zaprzestania, naruszeń przepisów prawa, zaciągania zobowiązań finansowych w parabankach, nieprawidłowości związanych ze sprawozdawczością finansową gminy Rewal – podaje Agnieszka Muchla, rzecznik prasowy wojewody.

„Ocena stanu faktycznego sprawy prowadzi do wniosku, że Wójt Gminy Rewal dopuścił się powtarzającego się naruszania ustaw. W ocenie nadzoru – Prezesa Rady Ministrów – w przedmiotowej sprawie mamy niewątpliwie do czynienia z naruszeniem artykułów ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o finansach publicznych, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Organ nadzoru uznał w konsekwencji, że potrzeba zapewnienia zgodnej z prawem realizacji ustawowych zadań organów gminy przemawia bezwzględnie za koniecznością zastosowania personalnego środka nadzoru, o którym mowa w art. 96 ust. 2 ustawie o samorządzie gminnym” – czytamy w rozstrzygnięciu premier Beaty Szydło.

- Gmina Rewal ma szanse na wyjście z długów przy racjonalnym planie naprawczym i dużej dyscyplinie finansowej – mówi wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski. – Trudno jednak sobie wyobrazić, że z długów wyciągnie gminę ta sama osoba, która ją tak znacznie zadłużyła, naruszając jednocześnie cały szereg przepisów prawa.

Na rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia. Do czasu uprawomocnienia się decyzji Prezes Rady Ministrów, obowiązki wójta w gminie pełni jego zastępca (wójt został zawieszony w wykonywaniu swoich czynności w wyniku decyzji prokuratury, która zadecydowała o podjęciu takich środków zapobiegawczych w toku swojego postępowania).

Po uprawomocnieniu decyzji o odwołaniu, zgodnie z przepisami, Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego (MSWiA) wyznaczy osobę, która do czasu wyborów wójta pełnić będzie jego funkcję.

(reg)

Fot. Mirosław KWIATKOWSKI

Na zdjęciu: Urząd Gminy w Rewalu do czasu wyborów będzie miał nowego gospodarza.

Komentarze

Obs.ryver
Z zapyziałej wiochy rybackiej, zrobił kurort na europejską miarę... Miał odwagę i wizję tej oasady. Teraz, pewnie parafiańszczyzna zacznie zmieniać nazwy ulic i zaułków, kropić chodniki i bulwarym pielgrzymować do Trzęsacza itp...
2017-09-30 13:12:33
Trzęsacz
Co tam słychać u księgowego, który poszedł siedzieć za przekręty gminy rewal? Całe szczęście, że tego wójta odwołali. Szkoda, że tak późno. I szkoda, że dalej będzie tam rządzić ta sama klika.
2017-09-28 21:18:22
g
Wstyd na całą Polskę, ale tak jest gdy "polityk" żeby tylko utrzymać się przy korycie będzie robił pożyczki za każdą cenę!
2017-09-28 19:39:03
El Polako
I po co wam była ta wąskotorówka? Trzeba było utrzymywać szlak i tabor na bieżąco tak jak to było od lat. Nie byłoby problemu. Zresztą co do taboru to lokomotywy już ledwo zipią i w przyszłym sezonie może zabraknąć sprawnego sprzętu, żeby uciągnąć te lśniące wagony po wyremontowanym torowisku.
2017-09-28 19:28:42
,
Dopiero teraz?
2017-09-28 19:11:26
Mieszkaniec Niechorza
A teraz niech z własnej kieszeni pospłaca te długi!
2017-09-28 19:03:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie