Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-4 szczecin
REKLAMA

Wizyta ministra sprawiedliwości w Stargardzie. „Nie chcemy z UE wychodzić, chcemy ją zmienić”

Data publikacji: 03 października 2023 r. 10:51
Ostatnia aktualizacja: 04 października 2023 r. 08:08
Wizyta ministra sprawiedliwości w Stargardzie. „Nie chcemy z UE wychodzić, chcemy ją zmienić”
Politycy Zjednoczonej Prawicy z ministrem sprawiedliwości na czele zwiedzali stargardzki zakład penitencjarny, a potem spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ  

Konferencja prasowa z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, radnego Szczecina Dariusza Mateckiego i Mateusza Wagemanna, wicewojewody zachodniopomorskiego odbyła się w poniedziałek przed Oddziałem Zewnętrznym w Stargardzie Aresztu Śledczego w Szczecinie.

Minister sprawiedliwości mówił m.in. o programach modernizacji służby więziennej w Polsce za jego kadencji, nowelizacji przepisów, które pozwalają izolować sprawców najcięższych przestępstw. Chwalił inwestycje w Stargardzie, gdzie w ostatnich latach zainwestowano ok. 70 mln zł w nowe pawilony, halę produkcyjną, w której więźniowie mogą pracować i zarabiać na alimenty. Podkreślił, że jak zostawał ministrem sprawiedliwości, w Polsce pracowało zaledwie 36 proc. więźniów.

– Teraz pracuje 96 proc. tych więźniów, którzy mogą pracować, to ogromny wzrost – mówił w poniedziałek w Stargardzie.

– Dzięki decyzji ministra nie zamknięto sądu w Pyrzycach, a ponad 30 mln zł przeznaczono na remont Sądu Apelacyjnego w Szczecinie – zachwalał lidera SP Dariusz Matecki, startujący z miejsca 6. do Sejmu z list Zjednoczonej Prawicy. – Z innych państw przyjeżdżają do Polski, by naśladować program „Praca dla więźnia”. Bezpieczna Polska to nie tylko potężne inwestycje w zbrojenia, wojsko, ale też w więziennictwo i służbę więzienną. 1 października został znowelizowany Kodeks karny, dzięki czemu pedofile, gwałciciele, sprawcy najcięższych przestępstw będą mogli na dłużej trafiać do więzienia. Sprawcy mniejszych przestępstw zaś powinni być karani adekwatnie do popełnionego czynu.

Po wystąpieniu przyszedł czas na pytania dziennikarzy, którzy poruszyli kilka spraw. M.in. tragedii na A1, w której w pożarze samochodu zginęła rodzina. Interesowało ich m.in. to, czy będzie odrębne postępowanie w sprawie nieprawidłowości przy wyjaśnianiu okoliczności tego zdarzenia.

– Jest postępowanie w ramach tego postępowania, które się toczyło – odpowiada Zbigniew Ziobro. – Podjąłem decyzję o przeniesieniu sprawy z prokuratury rejonowej do okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim i o objęciu sprawy osobistym nadzorem. Obecne ustalenia wskazują, że nie ma żadnych powiązań między sprawcą wypadku a funkcjonariuszami policji. Wszystkie okoliczności będą sprawdzane przez biegłych.

Padło też pytanie, w nawiązaniu do tekstu w „Do Rzeczy” o to, czy na członkostwie w Unii Europejskiej zyskujemy czy tracimy.

– Nie jestem komentatorem komentarzy politycznych – uciął Zbigniew Ziobro, wyjaśniając potem nieco obszerniej, że jego celem jest, by UE „wracała do korzeni”. – Chcemy, by Polska była w takiej Unii, która nie miesza się nam do wszystkiego, nie mówi nam, jakim samochodem mamy jeździć, co mamy jeść i jak mamy żyć. Nie chcemy wychodzić z Unii, lecz ją zmienić.

– Czy fakt wprowadzenia znowelizowanych przepisów dwa tygodnie przed wyborami pomoże wygrać wybory Zjednoczonej Prawicy? – pytał ministra dziennikarz z lokalnego radia.

– To splot przypadków – zapewnił minister, który podczas swojego wystąpienia krytykował także Donalda Tuska, lidera opozycji.

Lider Suwerennej Polski udzielił natomiast poparcia Dariuszowi Mateckiemu, kandydatowi do Sejmu z list Zjednoczonej Prawicy.

– Zawsze jest ze służbą więzienną, domagając się i występując do mnie jako radny, inwestycji dla ciężko pracujących funkcjonariuszy – mówił w poniedziałek Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. – Cała praca organów ścigania; prokuratury, sądów nie miałaby sensu w obszarze walki z przestępczością, gdyby nie ci ludzie, którzy biorą na siebie ciężar egzekwowania odpowiedzialności karnej w postaci kar dla najgroźniejszych przestępców. Naszym celem jest to, aby ich praca przebiegała w jak najlepszych i bezpiecznych warunkach. ©℗

(w)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ziebro z Matołem..
2023-10-04 15:35:41
W odnowionym pie.rdlu wygodniej będzie odsiadywać długie lata , za spaprane prawa, za ręczne sterowanie prokuratorami , sądami , trybunałem.. Za pogrzebane miliardy unijne i inne przekręty...
zegar tyka
2023-10-04 13:07:10
Już niedługo Ziobro trafisz pod Trybunał Stanu.
@ do klawisz Klaudiu
2023-10-04 12:08:50
No i to jest właśnie ta PISowska agresja, atak i wyzywanie ludzi od PO_jeb-ów... co jest z WAMI nie tak??? Klaudiusz grzecznie bez wyzwisk i obrazy tylko się zapytał dlaczego ten pan nie klęczy, a tu już PISowiec agresor pokazuje swoją kulturę... jaki rząd tacy wyborcy, przykład idzie z góry! Miłego Dnia!
klemens
2023-10-04 09:55:42
panowie , w Stargardzie jest piękne więzienie . Powinniście tam wstąpić , zamknąć drzwi i wyrzucić klucze .
Edmund
2023-10-04 08:31:36
PIS może zaloźyc swoją unię,Polskę i Watykan. Jeszcze może Ukrainę.Ciemniactwo będzie przeszcześliwe
@itd
2023-10-04 07:32:15
Diagnoza słuszna ale środek zaradczy (Ziobro - 8 lat nieskuteczności) chybiony.
do klawisz Klaudiusz
2023-10-04 01:40:35
"..kandydat Matecki nie klęczy tylko stoi? ....PO_jebie, albo się stoi albo klęczy. Skoro " PO_kazany na zdjęciu kandydat Matecki nie klęczy" to znaczy iż nie może na PO_kazanym zdjęciu klęczeć! PO_jeb "klawisz Klaudiusz" nie PO_jmuje iż; "Rządzi ten PiS już 8 lat, ale tu się cały czas się nieźle żyje. Drogi są. Nikt cię nie pobije na ulicy, do więzień nie wsadzają, nie rozstrzeliwują – Sierakowski.
klawisz Klaudiusz
2023-10-03 20:53:54
Dlaczego pokazany na zdjęciu kandydat Matecki nie klęczy tylko stoi?
@FIGO
2023-10-03 20:49:34
Nie pij tyle, komuchu.
@FIGO
2023-10-03 20:49:08
a ten obudził się i znowu zabiera głos... już plac u niemieckiego pana zamieciony?
Ryba
2023-10-03 20:33:39
Najbardziej przeszkadza ze nie można sobie coś tak ukrasc jak w Polsce i nie odpowiadać za to! Ratuje ich te trzydzieści kilka % żyjących złościła i lewizny
itd
2023-10-03 19:36:01
Brak lustracj i dekomunizacji sadownictwa bedzie jeszcze dlugie lata jak rak n iszczyl nasze zycie,Uleglosc w stosunkach z Bruksela,ktora realizuje niemieckie interesy powoduje,ze czesc politykierow w togach wydalo wojne panstwu w obronie swoich interesowPanie Ziobro przed panem trudne zadanie i trzymam kciuki za sukces w reformie tego bagna w nastepnych latach,,
@FIGO
2023-10-03 18:34:23
Zachodzi prawdopodobieństwo że twój stan się znacznie pogorszył , w zasadzie nie ma znaczenia czego dotyczy artykuł ,ty wypisujesz ciągle te same rzeczy niezależnie od tematu . Nie wiem , może jakoś ci pomóc ?
Didżej
2023-10-03 17:33:13
Zbigniewa i jego chloptasie a jak kamery już poszły to dariuszowi zrobiona Dąbrowę
Myśl
2023-10-03 17:32:25
Może pan Ziobro, chce tak zmienić UE, żeby nie naliczała Polsce kar za niego? Od października 2021 - 1 mln EUR dziennie, od kwietnia br. - pół mln EUR dziennie. Już Polska (my) przez p. Ziobrę te pieniądze straciła, a Polaków może tylko szlag trafiać. Tracimy KPO i stracimy też fundusze strukturalne. Prokuratura pracuje, jak p. Ziobro zagra. Wiemy to m.in. po działaniach prokuratury (wcześniej policji) m.in. w sprawach Barbary Blidy, seicento kontra Szydło, czy teraz BMW na A1.
FIGO
2023-10-03 17:27:23
Nie dogadywałbym się z komuchami w UE , bo to oszuści ! .Von dej i olej oszukała Mateusza. Woli hyżego ruja , to niech poczeka , jak po wyborach stanie na przesłuchania , a chwilę potem za to co zrobił z tarczą , którą USA chciała zainstalować nam gratis ! . Nie będzie przebaczenia .To samo suweren zrobi ze zdrajcami . Macie szczęście ,że rządzi PIS . Za to Wasze parszywe zachowanie , analogicznie oprawcy mieliby dla Was pochówek na łączce ! .Brak demokracji , a judasze łażą i kłapią dziobem !
jajo
2023-10-03 16:59:42
w tle jego nowy dom
Leo Bonhardt
2023-10-03 16:10:03
„Nie chcemy z UE wychodzić, chcemy ją zmienić” - a o smokach też będzie w tej bajce ?
1,2,3
2023-10-03 15:31:45
ja to bym na Twoim miejscu Zbynek , najpierw Adrianowi pospuszczał powietrze ! Nie masz chłopie na czy jechać , a jon ma !
Już NIE-PIS
2023-10-03 15:27:00
Pan totalnie zdewastował system sprawiedliwości - Dzięki Panu nie mamy KPO - to dla Szczecina ok 2 mlliardy złoty - żałuje że Pan Matecki wybrał Pana - Proszę nie wizytować naszego miasta - zajmijcie się swoimi aferami , np : dewastacja sądów , aramco , lotos , mol , brak kpo , fundacje , wizy , łapówki , cpk , tvp. Ponadto to Panów obarczają za perfidie z Panią poseł Filiks (a tego Panom Szczecin nie wybaczy) .... 4 lata temu głosowałem na Was - teraz moje rozczarowanie jest gigantyczne.
NEVER ZBYNEK I EKIPA
2023-10-03 14:11:49
JUż wiem skąd nagle przybyło tych "plakatów z mordami zdradzieckimi" w powiecie . Dostaniecie tu taki łomot wyborczy ,że aż będzie gwizdało zwłaszcza ty hejterze Matołecki !?
suweren
2023-10-03 13:22:54
Jeden z drugim łże jak bura suka. Nie wierzę takim politycznym populistom w równym stopniu co psu który śpi i cygance która płacze. Duch w narodzie nie gaśnie,głęboko jestem przekonany a wręcz mam przekonanie graniczącą z pewnością że już więcej niebawem na takie gęby nie będę patrzył a Sejm RP będzie miejscem powagi i uczciwej polityki a nie szemranych interesów i złodziejstwa.
matołecki
2023-10-03 12:43:35
"Zawsze jest ze służbą więzienną" - no tak, wyrabia sobie chody, bo wie że wcześniej czy później będzie oglądać świat zza krat, razem ze swoimi kumplami z partii
Jan Nowak
2023-10-03 12:11:35
przygotowujecie Polexit i usilnie za nim lobbujecie. Tym sposobem zapracujecie WypierPol! Rozpieprzyliście wymiar sprawiedliwości. BEZHOŁOWIE wprowadziliście, bo nawet wy sami nie respektujecie wyroków sądowych. Psujecie i niszczycie Polskę, a z Polaków wyciągacie najniższe instynkta - zło, brutalność, nienawiść. Jesteście skazą tego kraju. Rakiem wyniszczającym Polskę
Nie wy rządzicie
2023-10-03 11:55:15
w Unii. Nie wy tam rozdajecie karty. Nie ma w Unii dyskusji o jej reformie. To są bajki, które co kampania wyborcza opowiadacie ufnym Polakom, a w rzeczywistości jedziecie do Brukseli i zgadzacie się na wszystko. Z prawa weta nie korzystacie. Oszukujecie naród. Tylko Konfederacja ma uniorealistyczny stosunek. Oczekując co najmniej większej asertywności Polski w Unii na nich właśnie zagłosuję!
Tomek
2023-10-03 11:46:40
Mieliście to 8 lat i wcale tej UE nie zmieniliście. Nagle 2 tyg. przed wyborami się zachciało?
Danka
2023-10-03 11:03:48
Wizyta ministra sprawiedliwości w Stargardzie. „Nie chcemy z UE wychodzić, chcemy ją zmienić” Tak na serio ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA