„Bardzo ważne są dla nas bezpieczeństwo i gospodarka" - przekonywał wicepremier, minister obrony narodowej i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas weekendowej wizyty w Szczecinie.
Wśród priorytetów tegorocznych wielkich inwestycji infrastrukturalnych wskazał m.in. na budowę portu kontenerowego w Świnoujściu.
- To inwestycja, która musi być dobrze przygotowana i spożytkowana dla Zachodniego Pomorza. Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak zabezpieczył fundusze i na rozwój inwestycji w Świnoujściu, i na budowę agroportu, a także na budowę terminala regazyfikacji, który ma miejsce w województwie pomorskim. Mówię o tym wszystkim, bo chcemy z Bałtyku i rozwoju infrastruktury uczynić koło zamachowe naszej gospodarki - w trakcie spotkania z dziennikarzami zapowiadał Władysław Kosiniak-Kamysz. - Jasno i wyraźnie, jako PSL, opowiadamy się za rozwojem połączeń do miejscowości tzw. wykluczonych. Na ten cel udało się nam w budżecie zarezerwować rekordową sumę 1,070 miliarda zł , tj. o 210 mln złotych więcej niż w ubiegłym roku, na rządowy program rozwoju połączeń autobusowych, czyli na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym.
Wicepremier potwierdził wsparcie finansowe dla budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina - 50 km odcinka drogowego oraz 5 km tunelu - o łącznej wartości 8 miliardów złotych.
Szef PSL sporo uwagi poświęcił rolnictwu. Mówił:
- Przez ostatni rok udało się zahamować niekontrolowany napływ zboża z Ukrainy. Udało się Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa wypłacić dopłaty dużo szybciej niż to bywało w latach rządów PiS. Jest jeszcze wiele innych kwestii, które wymagają uregulowania, ale jedną rzecz chciałbym ogłosić: to przygotowanie w 2025 r. programu Aktywny Rolnik, który przy wsparciu Unii Europejskiej najbardziej będzie doceniał tych najlepszych, którzy orzą, sieją i zbierają, którzy prowadzą hodowle. W ramach tego programu można się spodziewać preferencyjnych, lepszych na wyższym poziomie dopłat i dofinansowań, jak również wszelakich akcji związanych z podnoszeniem jakości i staranności produkcji rolnej. Prawdziwi rolnicy będą mogli liczyć na większe wsparcie państwa niż dotychczas.
Wicepremier wyraził też sprzeciw wobec planów podpisania przez Unię Europejską umowy z Mercosur (unia gospodarcza, w której skład chodzą Brazylia, Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj), czyli wprowadzenia wzajemnej strefy wolnego handlu oraz zniesienia większości ograniczeń taryfowych w wymianie handlowej krajami Ameryki Południowej. „Ponieważ nie możemy narazić bezpieczeństwo naszych konsumentów oraz rolników. Nie znamy standardów produkcji rolnej w tamtych krajach. Nie możemy zostać zalani niezbadanym produktem w niekontrolowany sposób" - uzasadniał.
***
Wcześniejsza informacja
Na spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na Bałtyku - z najważniejszymi dowódcami sił lądowych, Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego oraz marynarki wojennej - przyjechał w niedzielę (12 stycznia) do Szczecina wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Rozmawiał z nimi m.in. o zaostrzeniu wojny hybrydowej przez stronę rosyjską, zagrożeniu szlaków komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej w jednym z najważniejszych akwenów NATO.
Podczas spotkania z dziennikarzami, Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał o inicjatywie premiera Donalda Tuska dotyczącej ustanowienia "navy policingu", czyli wspólnej misji NATO-owskiej, której celem kontrolowanie i zabezpieczanie wód bałtyckich, ochrona infrastruktury krytycznej szlaków komunikacyjnych, a także wypracowanie algorytmu postępowania sił Sojuszu Północnoatlantyckiego przy zdarzeniach krytycznych. Co - jak twierdził wicepremier - zostało „bardzo cieple przyjęte w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli".
- Mam nadzieję, że podczas przyszłotygodniowego szczytu w Helsinkach dojdzie do ustanowienia nowej misji NATO nad Bałtykiem. To jest dla nas sprawa absolutnie priorytetowa - podkreślał wicepremier. - Druga kwestia to 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana i objęcie dowództwa na wschodniej flance NATO. Podobnie: bezpieczeństwo polskiej granicy oraz operacja "bezpieczne Podlasie", która rozpocznie się 1 lutego.
Tematem spotkania ministra obrony narodowej i wicepremiera z najważniejszymi dowódcami sił zbrojnych w Szczecinie była m.in. również rozbudowa 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego (Świdwin).
- Inwestujemy bardzo dużo w budowę infrastruktury, hangarów, żeby myśliwce F-35 nie tylko do bazy w Łasku, ale i Świdwina mogły trafić. A jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, to również samoloty wsparcia lotniczego FA-50 - mówiał wicepremier.
Wicepremier wspominał również o rozbudowie infrastruktury drogowej, która miałaby za zadanie zabezpieczenie portów morskich, np. w Kołobrzegu, a też umożliwić ułatwienie komunikacji i połączenie z 21. Bazą Lotnictwa Taktycznego oraz poligonem w Drawsku Pomorskim. Podobnie, jak o rozmowach z władzami Gorzowa Wlkp. na temat utworzenia w tym mieście dowództwa 15. Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Jednak nie tylko kwestie bezpieczeństwa narodowego były przyczynkiem wizyty wicepremiera w Szczecinie. Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział także w dorocznym spotkaniu PSL z zachodniopomorskimi ludowcami. ©℗
(an)