Środa, 29 maja 2024 r. 
REKLAMA

W gnieździe na kominie Elektrowni Dolna Odra. Sokoły wędrowne mają młode

Data publikacji: 31 maja 2020 r. 12:09
Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca 2020 r. 14:07
W gnieździe na kominie Elektrowni Dolna Odra. Sokoły wędrowne mają młode
 

Od 16 lat gniazdo na kominie Elektrowni Dolna Odra, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zasiedlane jest przez sokoły wędrowne. Niedawno ich para, w której samiec ma polski rodowód, a samica pochodzi z Niemiec, doczekała się dwóch młodych. Sokolnicy ze Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” odwiedzili niedawno gniazdo i zaobrączkowali dwa czterotygodniowe sokole maluchy.

- Elektrownia Dolna Odra to kolejny po Elektrowni Bełchatów obiekt PGE GiEK, gdzie w tym roku przyszły na świat pisklęta sokołów wędrownych. Świadczy to o wyjątkowej sympatii, jaką nas obdarzyły. Dbamy o to, aby sokoły miały w naszych elektrowniach komfortowe warunki do życia i nie były narażone na jakiekolwiek uciążliwości – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Sokoły na kominie Elektrowni Dolna Odra

Położona w parku krajobrazowym Elektrownia Dolna Odra od 16 lat gości sokoły wędrowne na wysokości ok. 100 m na jednym z działających kominów. W tym roku ptasia para doczekała się dwójki młodych samców, które już zostały zaobrączkowane. Ornitolodzy ze stowarzyszenia „Sokół” odkryli także, że rodzice sokolich maluchów  to para międzynarodowa – polsko-niemiecka.

Elektrownia Dolna Odra

- Nasze gniazdo to jedno z najstarszych stanowisk lęgowych sokoła wędrownego - gatunku, który jeszcze do niedawna praktycznie w naszym kraju nie występował. Cieszymy się, że Elektrownia Dolna Odra miała swój ogromny wkład w odbudowanie populacji tego najszybszego ptaka na ziemi – podkreśla Piotr Litwin, dyrektor Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

Sokoły wędrowne - rzadkie ptaki drapieżne

Sokoły wędrowne należą do najrzadziej występującego gatunku ptaków drapieżnych w Polsce. Głównie osiedlają się na półkach skalnych, w górach lub na klifach oraz w lasach. Same nie budują gniazd, wykorzystują gniazda innych dużych ptaków, zwłaszcza drapieżnych – bielików, rybołowów, orlików, ale także bocianów czarnych. Bardzo chętnie zajmują też gniazda w koloniach czapli i kormoranów. Do tej pory w Elektrowni Dolna Odra przyszło na świat aż 31 piskląt sokołów wędrownych.

Od wielu lat teren Elektrowni Dolna Odra zamieszkuje także wiele innych gatunków ptaków podlegających prawnej ochronie, tj. jaskółki brzegówki gniazdujące na nieczynnej kwaterze składowiska odpadów paleniskowych i pustułki mieszkające w bliskim sąsiedztwie urządzeń blokowych. Wpływ na osiedlanie się ptaków w dużym stopniu ma położenie elektrowni w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, który w całości pokrywają tereny Natura 2000 będące obszarem szczególnej ochrony ptaków.

Gdzie jeszcze gniazdują sokoły wędrowne?

Gniazda sokołów wędrownych można spotkać na kilku obiektach Grupy PGE. Oprócz ZEDO, znajdują się także w Elektrowni Bełchatów oraz elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w: Gdyni, Lublinie Wrotków i Toruniu.

Na stronie internetowej PGE GiEK i Zespołu Elektrowni Dolna Odra można obejrzeć film z obrączkowania sokolich piskląt.

(ip)

Fot. PGE

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2020-06-01 13:37:36
Niemcy budują nowe Elektrownie węglowe My zamykamy pomimo doskonałego położenia w stosunku do dostaw węgla rzeką, kominy Elektrowni przeznaczamy na gniazda.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA