sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sokoły na kominie w Policach w oku kamery

Sokoły na kominie w Policach w oku kamery

Sokoły na kominie w Policach w oku kamery
Data publikacji: 2018-03-24 18:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:06
Wywietleń: 2949 320063

Transmisja na żywo z gniazda sokoła wędrownego, zamontowanego na jednym z kominów Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A, jest znowu dostępna w internecie. Każdy internauta może obserwować zachowanie tych drapieżnych ptaków, które zaczynają właśnie okres lęgowy. Samica złożyła już dwa jaja. Niewykluczone, że niebawem pojawią się następne.

Sokoły gniazdują na 200-metrowym kominie elektrociepłowni Grupy Azoty, gdzie na wysokości 80 m zamontowano specjalną skrzynkę lęgową. Wysokość komina umożliwia ptakom, które są znane z doskonałego wzroku, obserwację okolicy, co ułatwia im zdobywanie pożywienia.

W ubiegłym roku, w miejscu gdzie od 13 lat swe gniazdo mają drapieżniki, pojawiły się nowa skrzynka lęgowa i dwie kamery, choć pomysł zamontowania kamer w gnieździe zrodził się już po pierwszych udanych lęgach. Jedna z kamer jest w skrzynce lęgowej. Druga, obrotowa - pokazuje otoczenie domostwa sokołów.

              

Nowe gniazdo oraz system kamer do podglądu on-line, został sfinansowany przez Grupę Azoty Police.

- W 2017 na świat przyszły dwa sokoły, a ogółem z gniazda na kominie zakładu energetycznego „Polic” w świat wyfrunęło ich już 18. Od czterech lat gospodynią gniazda jest ta sama samica, urodzona w 2012 r., która do Polski emigrowała z Niemiec – przypomina Jerzy Matyjasik, emerytowany pracownik polickiej spółki, który od lat opiekuje się gniazdem.

Transmisję z gniazda polickich sokołów i jego otoczenia można oglądać za pośrednictwem strony Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” (http://www.peregrinus.pl/pl/police) lub serwisu Youtube.com – w wyszukiwarkę należy wpisać „Police gniazdo” albo „Police podest”.

***

Sokoły wędrowne były już gatunkiem na wymarciu. Do połowy ubiegłego wieku w Polsce gniazdowały prawie wyłącznie w lasach. Dwadzieścia lat później ze względu na powszechnie stosowany środek ochrony roślin DDT niemal całkowicie wyginęły.

Obecnie, po ponad 40 latach starań, mamy w kraju już kilkanaście gniazd tych ptaków. W Grupie Azoty Police osiedliły się one za sprawą Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. To jego członkowie kilkanaście lat temu zauważyli pierwszego sokoła wędrownego na terenie Polic. (k)

Komentarze

joka
pijar prężnie działa, a kominy jak smrodziły tak smrodzą teraz z tytułu phd z podwójną siłą, gmina zielona hehe dobre
2018-03-25 15:18:50
kawka
a co z sokołami wędrownymi, które miały swoje gniazdo na kominie WISKORDu w Żydowcach??? Nie wyburzono tego komina właśnie ze względu na gniazdo sokoła wędrownego A teraz ulokowała się tam jakaś firma rozrywkowa - skoki na linie. Czyżby przegonili stamtąd sokoła wędrownego???
2018-03-25 10:32:27
Waldemar
Interesująca kamera. Ale raczej nie dla dzieci. Sokoły polują na inne, mniejsze ptaki. Bardzo dobrze, że populacja sokoła się zwiększa.
2018-03-24 20:33:52
Brawo !!!
Bardzo sympatyczne, dobre doniesienie.
2018-03-24 18:23:55

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie