sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Uwolnieni marynarze już w domach z rodzinami

Uwolnieni marynarze już w domach z rodzinami

Uwolnieni marynarze już w domach z rodzinami
Data publikacji: 2015-12-09 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 1937 47329

Zarząd spółki Euroafrica na konferencji zwołanej w środę w Szczecinie potwierdził, że pięciu polskich marynarzy ze statku „Szafir” zostało uwolnionych z rąk porywaczy i są już z rodzinami. Dziękował wszystkim, którzy pomogli doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca. Żadnych szczegółów dotyczących negocjacji z porywaczami nie ujawniono.

Przypomnijmy. Należący do Euroafriki drobnicowiec „Szafir” został zaatakowany w nocy z 26 na 27 listopada. Uzbrojeni napastnicy na dwóch łodziach podpłynęli do statku i weszli na jego pokład. Jedenastu marynarzy schowało się w tzw. cytadeli, bezpiecznym miejscu w maszynowni. Pozostałych pięciu (w tym kapitan) zostało uprowadzonych.

– Byliśmy od początku zgodni, że w całym tym zdarzeniu dobrem najwyższym jest bezpieczeństwo piątki naszych marynarzy – podkreślił Jacek Wiśniewski, prezes Euroafriki. – Dobro naszych marynarzy to także zapewnienie spokoju i warunków do tego, by w ciszy i w gronie najbliższych mogli dojść do siebie po tych traumatycznych przeżyciach. Z uwagi na to dobro, nie możemy przekazać żadnych szczegółowych informacji.

Według relacji uprowadzonych, byli oni traktowani w sposób godny, nie doznawali upokorzeń czy przemocy fizycznej. Jednak ogromną traumą było samo przebywanie w rękach uzbrojonych bandytów.

– Porywacze działali w sposób zorganizowany i wiedzieli, czego chcą – mówił J. Wiśniewski.

Od 27 listopada w sposób ciągły pracował zespół kryzysowy Euroafriki i agencji załogowej Polaris. Wiadomo, że negocjacje były trudne. Armator nie zdradził, czy i jaki okup zapłacono.

– Przez ostatnie 12 dni była pełna koncentracja na tym, by nasi obywatele cali i zdrowi wrócili do domu – zaznaczył J. Wiśniewski. – Około 10 osób w trybie ciągłym było zaangażowanych. Wczoraj odzyskaliśmy marynarzy i nasze firmy wracają do normalnej działalności.

Wiceprezes Elżbieta Malanowska dodała, że w razie potrzeby marynarze otrzymają opiekę psychologa.

– Bardzo budująca była współpraca z rządowym, międzyresortowym zespołem kryzysowym – powiedział prezes Wiśniewski. – Było bardzo odczuwalne wsparcie państwa.

Za rozsądne zachowanie chwalono rodziny marynarzy.

– Miałem z nimi bezpośredni kontakt, kilka razy w ciągu dnia – mówił Michał Czerepaniak, dyrektor spółki Polaris.

Teraz, na spokojnie, zdarzenie będzie analizowane przez armatora, który zapowiedział przygotowanie dodatkowych środków zabezpieczających na statkach pływających w rejon Zatoki Gwinejskiej. Działalność żeglugowa tego serwisu będzie nadal prowadzona, ale trzeba brać pod uwagę, że sytuacja w tej części świata się zmienia.

– Marynarze wiedzieli, że jest to rejon o podwyższonym ryzyku – dodał M. Czerepaniak. – Dotychczas nie było sytuacji odmowy pływania tam, zresztą „Szafir” bardzo szybko został obsadzony nową załogą.

Armator i agencja załogowa dziękowali władzom polskim i nigeryjskim, służbom dyplomatycznym (zwłaszcza polskiemu konsulowi) oraz mediom.

– Szczególne podziękowania należą się samym marynarzom, którzy swoją godną i odważną postawą wspierali proces negocjacji – zakończył prezes Euroafriki. – Przede wszystkim jesteśmy przeszczęśliwi i dziękujemy Bogu i Opatrzności Bożej, bo bez tego wsparcia nie mielibyśmy marynarzy przed świętami w domu. ©℗ (ek)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie