czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin nadal na „BBB+”

Szczecin nadal na „BBB+”

Szczecin nadal na „BBB+”
Data publikacji: 2016-01-18 11:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 2143 103341

W poniedziałkowym komunikacie Fitch Ratings potwierdził długoterminowe międzynarodowe ratingi Szczecina na poziomie BBB+. Jednocześnie utrzymał perspektywę tej oceny jako „stabilną".

Według analityków Fitcha potwierdzenie ratingów oznacza, że są przekonani, iż Szczecin utrzyma dobre wyniki operacyjne w średnim okresie. Zdaniem Fitch oceny potwierdzają to, że miasto ostrożnie zarządzanie finansami, racjonalizuje wydatki operacyjne, utrzymuje umiarkowany poziom długu.

Jednym z najważniejszych wskaźników, dzięki którym Szczecin otrzymał wysoką ocenę wiarygodności kredytowej są dobre wyniki operacyjne  i utrzymanie nadwyżki operacyjnej. Prognozy tej ostatniej zakładają, że będzie ona dwukrotnie wyższa od rocznych kosztów obsługi długu miasta - raty plus odsetki. Fitch zakłada też, że zadłużenie miasta pozostanie w najbliższych latach poniżej 65 procent dochodów bieżących gminy i że program inwestycyjny Szczecina będzie w części finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Kolejnym argumentem, który przekonuje analityków jest dobre zarządzanie finansami miasta, dyscyplina finansowa i kontrola wydatków na edukację, pomoc społeczną i administrację.

(ArR)

Fot.: Robert STACHNIK

Komentarze

taka prawda
Agencja ratingowa Standard & Poor's (S&P) obniżyła w piątek wieczorem długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej z poziomu "A-" do "BBB+". Okazuje się, że ta sama agencja w ramach ugody sądowej wypłaciła w 2015 roku władzom USA aż 1,38 mld dolarów za ratingowe kłamstwa jakich dopuszczała się z pełną premedytacją w latach poprzednich. Piątkowa decyzja S&P może kosztować polską gospodarkę miliardy złotych. Czy polski rząd również wystąpi o odszkodowanie? Decyzja S&P miała prawdopodobnie charakter czysto polityczny i była związana z faktem przejęcia władzy przez nieprzychylny zagranicznym instytucjom finansowym PiS. Warto podkreślić, że gospodarka naszego kraju ma się, póki co, całkiem dobrze i nic nie zapowiada jakiejkolwiek zmiany w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Jeszcze dwa dni wcześniej Bank Światowy podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2016 rok z poziomu 3,6 na 3,7 proc. Dla S&P nie miało to jednak większego znaczenia. W piątek wieczorem obniżyła ona rating polskiego długu w walucie obcej z poziomu "A-" do "BBB+", wskazując jednocześnie, iż dalsza perspektywa ratingu jest "negatywna". Co ciekawe - po decyzji S&P swoją ocenę wydała inna agencja ratingowa - Fitch. Okazało się, że utrzymała ona rating Polski na dotychczasowym poziomie "A-" oraz "A" (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej). "Decyzja agencji ratingowej Standard & Poor’s o obniżeniu oceny ratingowej Polski jest niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej. Decyzja ta jest sprzeczna z ocenami pozostałych agencji ratingowych, największych międzynarodowych instytucji finansowych oraz uczestników rynków finansowych. Jest tym bardziej niezrozumiała, że nie została poprzedzona zmianą perspektywy oceny ratingowej, która przed decyzją agencji S&P była pozytywna. W opinii MF rozczarowujące jest podejście agencji do kwestii dialogu ze stroną polską w celu wyjaśnienia wątpliwości zgłaszanych przez agencje do tzw. klimatu politycznego" - napisano w komentarzu resortu finansów. W kontekście powyższego warto zauważyć, że S&P w ramach ugody sądowej wypłaciła w 2015 roku władzom USA aż 1,38 mld dolarów za ratingowe kłamstwa jakich dopuszczała się z pełną premedytacją w latach poprzednich (chodziło o świadome zawyżanie ocen walorów hipotecznych, co przyczyniło się do wybuchu wielkiego kryzysu finansowego z 2008 roku). Jakby tego było mało - na miesiąc przed upadkiem banku Lehman Brothers agencja S&P oceniła jego rating na poziom "A". Tak, że tego...
2016-01-18 17:32:09
witek
niska wiarygodnosc bo mieszkancy niechodza na wybory
2016-01-18 16:23:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie