Piątek 09 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Szczecin się wyludni?

Data publikacji: 2016-01-12 10:39
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:40
Szczecin się wyludni?
 

Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego polskie metropolie będą się wyludniać. Według statystyków Szczecin do 2050 roku straci prawie 70 tysięcy obywateli. Zdaniem Michała Przepiery, wiceprezydenta Szczecina, mieszkańców nie tyle ubędzie, co przeniosą się na przedmieścia stolicy Zachodniopomorskiego.

 Za punkt wyjściowy prognoz GUS-u przyjęto kilka przekonań. Po pierwsze Polacy będą żyć dłużej i mniej rodzić dzieci. Co oznacza, że państwo zacznie się demograficznie starzeć i wyludniać. Dla polskich metropolii istotny jest kolejny aspekt - ma się utrzymać trend „rozlewania się miast". Od początku samorządowej Polski znaczna grupa zamożniejszych mieszkańców szuka miejsca na domy pod miastem, zamiast żyć w śródmieściach, których gminy nie są w stanie doprowadzić do stanu adekwatnego do ich ambicji i oczekiwań. 

Według przewidywań GUS tylko w Warszawie i Rzeszowie przybędzie mieszkańców. Reszta metropolii ma się wyludniać. Na przykład Łódź straci do roku 2050 aż 200 tysięcy mieszkańców do poziomu 485 tysięcy. Dla porównania w latach 80. ubiegłego wieku było ich ok. 850 tys. Regres demograficzny obejmie także Poznań, który pod koniec prognozowanego okresu będzie miał mniej niż pół miliona.

Dla Szczecina prognozy analityków są także niepokojące. W porównaniu z 2014 r., gdy GUS zarejestrował 407 tysięcy mieszkańców, w 2050 r. będzie ich o prawie 70 tysięcy mniej.

Artur RATUSZYŃSKI

Więcej we wtorkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Augusti
2016-01-23 23:44:30
To ciekawe, że we wszystkich przykładach jak tylko mówią o wyludnianiu się miast to podają przykład Łodzi, która się ponoć najszybciej wyludnia i jaka to nie jest w niej tragedia... A prawda jest taka, z racji swojej pracy podobnie jak któryś z przedmówców sporo jeżdżę po Polsce i muszę wszystkich zmartwić, po pierwsze Łódź jest niesamowitym miastem, pełnym oryginalnych zabytków nie zniszczonych w czasie wojny a nie replik, po drugie miasto się wyludnia nie dlatego, że jest tam taka tragedia i wszyscy z niej uciekają tylko dlatego, że ma wysoką umieralność osób w wieku 20-30 lat, co jest niespotykane wśród innych Polskich miast i nikt właściwie nie wie dlaczego tak się dzieje, skoro miasto od kilku lat naprawdę szybko się rozwija i na swoje szczęście już za miesiąc się tam przeprowadzam, i wcale nie żałuję, bo Łódź naprawdę mi się spodobała :-) Natomiast do Szczecina zawszę będę wracał z sentymentem, bo to moje rodzinne miasto ;-)
Wojtek
2016-01-15 08:27:12
Oczywiście macie wszyscy rację. Było to piękne zadbane miasto, póki nie zniszczyła go II wojna światowa, a potem nie zmieniło swego właściciela. Chodzi mi jedynie o to, że wszystko o czym piszecie, począwszy od psów, poprzez obsikane bramy, parkujące byle gdzie auta, nie dotyczy tylko szczecinian, a są to przywary naszego narodu. Takie same rzeczy i zachowania zobaczycie we wszystkich innych polskich miastach. Szczecin ma tę przewagę nad innymi polskimi "metropoliami":, że jego historyczna architektura, mimo lat zaniedbań wprowadza względny ład przestrzenny. A już z pewnością nie śmieją się z nas w kraju, bo po pierwsze mało kto zna Szczecin bo daleko, a po drugie u siebie mają często znacznie gorzej w tych kwestiach. Problemy Szczecina i zachowań jego mieszkańców nie odbiegają od mentalności ogólnopolskiej. Naszym minusem jest to, że grupa malkontentów plujących we własne gniazdo jest najbardziej liczna. Zmiana mentalności Polaków nie nastąpi z dnia na dzień, a dyskredytowanie swego miasta - gdzie podkreślę jak na polskie warunki jest całkiem niezłe - nie pomaga nam w budowaniu pozytywnych postaw i szacunku dla Szczecina.
@@ Opinia
2016-01-14 07:23:22
".Zawsze się zastanawiam dla czego nie ma takiej nagonki i uświadamiania , że to też jest nie do przyjęcia wytłumacz mi to ?" Oczywiście że tak. Ci którzy teoretycznie nagonkę powinni robić to też Szczecinianie. A zatem mający gdzieś to co dalej niż czubek własnego nosa. Jest syf? Jest. U mnie w domu? Nie. Więc niema problemu.
@wojtek
2016-01-14 06:51:02
To w takim razie zapraszam bliżej - wejdź w boczne ulice Gocławia, Stołczyna albo Skolwina - wszystko na temat "u nas jest nieźle".
@@opinia
2016-01-14 06:43:39
Dostrzegam brud, śmieci, chwasty, o których piszesz. Dostrzegam "panów" meneli wygodnie rozłożonych na ławkach i nahalnie zaczepiających o 2 złote na piwo. Mój nos dostrzega odór moczu po bramach. itd. Można wymieniać długo, ale wspóny mianownik jest ten sam - każdy szczecinianin widzi tylko czubek własnego nosa. Odwinę cukierek z papierka, papierek na ziemię. Kupiłem nową wersalkę, stara przed dom, za dom, do lasu. Mam potrzebę fizjologiczną, a wejdę w jakąś bramę. itd itd itd. Tyle, że po raz kolejny na kolejnych przykładach udowadniam tą samą tezę.
@opinia 2016-01-13 07:47:57
2016-01-13 21:18:02
Skońcywszy na paniusiach z pieskami to jest jedna strona medalu a gdzie ta druga strona brud ,chlew i syf pozostawiony przez mieszkańców ( ludzi ) ty tego nie widzisz ,nie dostrzegasz czy uciekasz od tego co jest ,było i będzie widoczne . Zawsze się zastanawiam dla czego nie ma takiej nagonki i uświadamiania , że to też jest nie do przyjęcia wytłumacz mi to ?
marco
2016-01-13 20:22:19
Gdy przed 50-ciu, 40-stu laty wracalem z centralnej Polski do Szczecina to jak bym wracal do innego swiata, lepszego. Domy byly wprawdzie tak samo odrapane a ulice brudne jak w reszcie Kraju, ale jednak byl ten zachodni styl, ktory zastalismy po Niemcach. Szerokie ulice, piekna architektura i mnostwo drzew. Dzis wycina sie drzewa gdzie tylko sie da ( wychodzi z nas "chlopska" pszenno-buraczana natura ), a zchodni styl rozplynal sie w zwyklej polskiej brzydocie , braku smaku i wyobrazni. Szkoda...
wojtek
2016-01-13 19:08:27
Dlatego, że dużo jeżdżę po Polsce to widzę jak u nas jest naprawdę nieźle. Polecam wycieczkę do Łodzi, Katowic lub na warszawską Pragę albo gdańskie dzielnice poza Starym Miastem. Syf kiła i mogiła
@ Wojtek
2016-01-13 16:33:42
"W innych dużych miastach Polski wcale nie jest lepiej"... Jest i to zdecydowanie. Pojedź, pomieszkaj, poobserwuj, wyciągnij wnioski.
wojtek
2016-01-13 16:01:14
@ @opinia W innych dużych miastach Polski wcale nie jest lepiej, a często gorzej. Parkowanie gdzie się da to specjalność poznaniaków i wrocławian. Psie kupy tak samo zalegają na równie złych bądź jeszcze bardziej nierównych chodnikach Gdańska czy Warszawy. Na tym tle Szczecin i jego mieszkańcy mieszczą się raczej w czołówce kulturalnych kierowców i posiadaczy psów. Nigdzie nie spotkałem się z drwinami dot. naszego miasta. Sami takimi opiniami jak Twoja pogrążamy się w malkontenctwie. A Szczecin jeśli jest nawet wioską z tramwajami, to w odróżnieniu od podobnych mu wiosek typu Gdańsk czy Poznań ma przynajmniej te tramwaje nowoczesne.
@opinia
2016-01-13 06:47:54
To się rozejrzyj wokół siebie. Miasto ludzi, którzy nie postrzegają rezczywistości dalej niz własny nos - począwszy od włodarzy miasta (pokaż mi choc jedną miejską inwestycję, która byłaby jednocześnie: wykonana na czas, wykonana bez fuszerki, zmieściła się w zakładanej cenie), poprzez kierowców zastawiających chodniki (mam auto i muszę je zaparkować, a piechota - biedota guzik mnie obchodzi) , a skońcywszy na paniusiach z pieskami, które nie raczą po pupilkach posprzątać (ja wiem gdzie narobił, a że kto inny wdepnie to co mnie to obchodzi). Z tego powodu miasto rzeczywiście jest wyjątkowe i legendarne w Polsce. Nie jest to jednak powód do dumy, gdyż stanowi temat drwin i szyderstw. Nie przypadkowo mówi się, że szczecin to nie miasto lecz stan umysłu. Legendarna "wioska z tramwajami" też nie dotyczy rozmiarów Szczecina a mentalności jego mieszkańców.
Opinia
2016-01-12 20:15:32
Opinia wyrażona przez Kidawę -Błońską , że jest to wyjątkowe miasto, kreatywne, miasto kreatywnych ludzi w niczym nie pomogła aby nie uciekali stąd mieszkańcy to teraz jeszcze ta statystyka GUS niweczy całą opinię to jak to jest gdzie prawda a gdzie fałsz ?
Małe kłamstwo, duże kłamstwo, statystyka.
2016-01-12 15:14:52
A jak są policzeni, ci którzy za chlebem wyjechali i już dziś ich w mieście nie ma i raczej nie będzie? 2-3 miliony Polaków w skali kraju zostało z ojczyzny wygnanych, a ciągle pomija się ten fakt w zestawieniach statystycznych w związku z czym, można te zestawienia o kant doopy roztłuc.
wojtek
2016-01-12 15:04:00
@adam z danych GUS na 31.12.2014. Wystarczy sprawdzic strone stat.gov.pl Liczba ludnosci na podstawie meldunkow na ktore to dane sie powolujesz zawsze jest nizsza od faktycznie mieszkajacych. Poznan wg meldunku ma ledwie 502 tys a Bydgoszcz niecale 330 tys. Krytyka nieuzasadniona.
Adam
2016-01-12 13:29:50
Panie autor, wstdu sobie oszczędź! Ciekawe skąd wziął Pan liczbę 407tys szczecinian w 2914??? Może z lenistwa nie chcę się zajrzeć na stronę urzędu gdzie w zakładce osiedla są podane liczby mieszkańców i od wielu lat Szczecin już dawno nie ma 400tys! Ostatni raz za Sochańskiego miasto miało 402 tys. i wtedy wybieraliśmy 60 radnych RM. Od wielu lat wybieramy 30 bo nie przekraczamy owych 400tys. Popraw się Pan.
Jan
2016-01-12 12:50:00
GUS do "dobrej zmiany". Jakto będzie się rodziło mniej dzieci? Pomimo wspaniałego programu 500+???
lewik
2016-01-12 11:05:22
I bardzo dobrze! To nie Związek Radziecki i wszystko nie musi być największe na świecie. Bez histerii.
ewa35
2016-01-12 10:47:21
Tyle rodzin nie moze miec dzieci a chce . In Vitro pomoglo by w zaludnieniu wyludniajacego sie miasta Ale Polityka Katolicka, szczegolnie teraz jest dla kogos wazniejsze niz Rozum Wiec tak i może sie stac
R.
2016-01-12 10:44:59
Zadaniem m.in władz danego miasta jest powstrzymanie suburbanizacji. Szczecin się wyludnia właśnie m.in rozrastające się wokół miasta, na podmiejskich polach, osiedla mieszkaniowe. Dużo mieszkańców wyprowadzało się do gmin ościennych i do Niemiec. Ta tendencja się w polskich miastach odwraca i coraz więcej ludzi wraca do centrum. Ciekawe czy także w Szczecinie ten trend zostanie dobrze wykorzystany? A może szczecińscy politycy i radni dadzą przykład i przestaną zaludniać np. Kołbaskowo i Dobrą Szczecińską?
Czytelnik Łukasz
2016-01-12 10:07:00
Nie ma tragedii. Prognoza 70 000 mniej w 36 lat to średnio 1944,4 rocznie. Da się jeszcze zamortyzować narodzinami.
Sedina 2008
2016-01-12 09:56:33
A czy prognony przewidują, ile mieszakańców będą liczyć gminy obra i Kołbaskowo?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA