niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Studenci w obronie portierów

Studenci w obronie portierów

Studenci w obronie portierów
Data publikacji: 2016-05-18 23:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 3561 134170

Studenci Akademii Sztuki i ich nauczyciele domagają się uczciwego traktowana portierów i sprzątaczek pracujących na uczelni. Przytaczają poruszającą historię pani Krystyny, którą zatrudniała firma zewnętrzna. Kiedy kobieta ciężko zachorowała i trafiła do szpitala, odwiedził ją przedstawiciel pracodawcy i... kazał podpisać oświadczenie o zawieszeniu umowy zlecenia na czas choroby.

To kolejny przykład upokarzania pracowników najniższego szczebla zatrudnianych przez firmy zewnętrzne w instytucjach państwowych. O takiej „taniej administracji" pisaliśmy w „Kurierze" w ubiegłym tygodniu.

Pracownicy portierni i sprzątaczki są zatrudniane w Akademii Sztuki w Szczecinie przez firmy zewnętrzne, na umowy zlecenia.

- Nie mają zapewnionych podstawowych praw socjalnych, jak chociażby prawa do urlopu wypoczynkowego czy zdrowotnego - oburzają się studenci. - Stawka, za którą pracują jest dramatycznie niska, to około 4 złotych netto za godzinę pracy.

Studenci wytykają szereg innych nieprawidłowości przy zatrudnianiu osób do sprzątania oraz dozorowania. Wspierają ich w tym nauczyciele akademiccy.

- Studenci nie mogą bezczynnie patrzeć na tak złe traktowanie pracowników - mówi Aleksandra Alcaraz, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Nauczycieli Akademickich Akademii Sztuki w Szczecinie. - Oni też niedługo trafią na rynek pracy, i wiedzą, że może ich kiedyś ktoś potraktować podobnie. Nie godzą się na tę patologię.

Czynnie też protestują sami pracownicy akademiccy.©℗

Agnieszka Spirydowicz

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 19 maja 2016 r. 

Fot. R.STACHNIK (arch.)

Komentarze

PIP
inspekcja pracy nie zajmuje sie umowami cywilnoprawnbymi - najwyzsza pora na zmiany w prawie
2016-05-19 21:28:05
TZ.
To Szydło i Macierewicz zawierali te umowy z portierami? Osobiście? Albo komuś kazali? Mogę się założyć, że te umowy zostały podpisane w czasie rządów PO. Podpisy Tuska, Kopacz i Sikorskiego pod nimi widnieją.
2016-05-19 16:49:13
Dan
Brawo Studenci!!!!! czas na normalnosc, dosyc z przyzwoleniem na wyzysk i upokorzenie!!
2016-05-19 12:59:40
@
Problem jest nieco inny. Dyrekcja Uczelni, w ramach oszczędności i pozbycia się przysłowiowego "wrzoda" na siedzeniu, pozbyła sie tych pracowników. Dlaczego ? no właśnie. Koszty utrzymania. ZUS, urlopy, chorobowe i inne, to są niebagatelne obciążenia. A przecież na własną pensję i premię pieniądze trzeba wygospodarować. W ramach przetargu, wybrała firmę , a jedynym kryterium oceny była cena ( jak zawsze w JGU ). Jak wiec za niską stawkę utrzymać pracownika, dokonać opłat, zabezpieczyć socjalnie i żeby choc trochę dla firmy zostało. Najlepszym przykładem niech bedzie budowa autostrad w Polsce. Kolejne kryterium oceny ofert i upadłość setek firm. Taki stan rzeczy ma miejsce od czasu uproszczenia procedur przetargowych za czasów PO. Pomimo zapewnień , wtóruje temu także PIP, Zwalanie więc na Szydło, to taka choroba płaskostopia.
2016-05-19 11:01:31
Mieszkaniec
Gdzie w tym przypadku jest Inspekcja Pracy i oczywiście związki zawodowe.Może i skarbówka oraz ZUS zajmą się tą firmą która traktuje ludzi niczym niewolników
2016-05-19 09:40:56
Bogactwo na krzywdzie
Podać na pierwszych stronach gazet, ogólnopolskich, nazwisko i dane tego pana, który odwiedził w szpitalu i może coś to zmieni.
2016-05-19 07:47:59
nich szydło i macierwicz pracuje za 4 zł! psychiczna "dobra zmiana"
PIS uary!
2016-05-19 07:32:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie