piątek, 02 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Studenci w obronie portierów

Studenci w obronie portierów

Studenci w obronie portierów
Data publikacji: 2016-05-18 23:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 3730 134170

Studenci Akademii Sztuki i ich nauczyciele domagają się uczciwego traktowana portierów i sprzątaczek pracujących na uczelni. Przytaczają poruszającą historię pani Krystyny, którą zatrudniała firma zewnętrzna. Kiedy kobieta ciężko zachorowała i trafiła do szpitala, odwiedził ją przedstawiciel pracodawcy i... kazał podpisać oświadczenie o zawieszeniu umowy zlecenia na czas choroby.

To kolejny przykład upokarzania pracowników najniższego szczebla zatrudnianych przez firmy zewnętrzne w instytucjach państwowych. O takiej „taniej administracji" pisaliśmy w „Kurierze" w ubiegłym tygodniu.

Pracownicy portierni i sprzątaczki są zatrudniane w Akademii Sztuki w Szczecinie przez firmy zewnętrzne, na umowy zlecenia.

- Nie mają zapewnionych podstawowych praw socjalnych, jak chociażby prawa do urlopu wypoczynkowego czy zdrowotnego - oburzają się studenci. - Stawka, za którą pracują jest dramatycznie niska, to około 4 złotych netto za godzinę pracy.

Studenci wytykają szereg innych nieprawidłowości przy zatrudnianiu osób do sprzątania oraz dozorowania. Wspierają ich w tym nauczyciele akademiccy.

- Studenci nie mogą bezczynnie patrzeć na tak złe traktowanie pracowników - mówi Aleksandra Alcaraz, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Nauczycieli Akademickich Akademii Sztuki w Szczecinie. - Oni też niedługo trafią na rynek pracy, i wiedzą, że może ich kiedyś ktoś potraktować podobnie. Nie godzą się na tę patologię.

Czynnie też protestują sami pracownicy akademiccy.©℗

Agnieszka Spirydowicz

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 19 maja 2016 r. 

Fot. R.STACHNIK (arch.)

Komentarze

PIP
inspekcja pracy nie zajmuje sie umowami cywilnoprawnbymi - najwyzsza pora na zmiany w prawie
2016-05-19 21:28:05
TZ.
To Szydło i Macierewicz zawierali te umowy z portierami? Osobiście? Albo komuś kazali? Mogę się założyć, że te umowy zostały podpisane w czasie rządów PO. Podpisy Tuska, Kopacz i Sikorskiego pod nimi widnieją.
2016-05-19 16:49:13
Dan
Brawo Studenci!!!!! czas na normalnosc, dosyc z przyzwoleniem na wyzysk i upokorzenie!!
2016-05-19 12:59:40
@
Problem jest nieco inny. Dyrekcja Uczelni, w ramach oszczędności i pozbycia się przysłowiowego "wrzoda" na siedzeniu, pozbyła sie tych pracowników. Dlaczego ? no właśnie. Koszty utrzymania. ZUS, urlopy, chorobowe i inne, to są niebagatelne obciążenia. A przecież na własną pensję i premię pieniądze trzeba wygospodarować. W ramach przetargu, wybrała firmę , a jedynym kryterium oceny była cena ( jak zawsze w JGU ). Jak wiec za niską stawkę utrzymać pracownika, dokonać opłat, zabezpieczyć socjalnie i żeby choc trochę dla firmy zostało. Najlepszym przykładem niech bedzie budowa autostrad w Polsce. Kolejne kryterium oceny ofert i upadłość setek firm. Taki stan rzeczy ma miejsce od czasu uproszczenia procedur przetargowych za czasów PO. Pomimo zapewnień , wtóruje temu także PIP, Zwalanie więc na Szydło, to taka choroba płaskostopia.
2016-05-19 11:01:31
Mieszkaniec
Gdzie w tym przypadku jest Inspekcja Pracy i oczywiście związki zawodowe.Może i skarbówka oraz ZUS zajmą się tą firmą która traktuje ludzi niczym niewolników
2016-05-19 09:40:56
Bogactwo na krzywdzie
Podać na pierwszych stronach gazet, ogólnopolskich, nazwisko i dane tego pana, który odwiedził w szpitalu i może coś to zmieni.
2016-05-19 07:47:59
nich szydło i macierwicz pracuje za 4 zł! psychiczna "dobra zmiana"
PIS uary!