niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > W KURIERZE. Tania administracja po polsku

W KURIERZE. Tania administracja po polsku

W KURIERZE. Tania administracja po polsku
Data publikacji: 2016-05-12 22:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 3077 133290

Sprzątaczki z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego nie dostały zapłaty za dwa miesiące ciężkiej pracy. Ale to nie jest problem urzędu. Ten dawno się go pozbył. Kobiety szukały pomocy w Państwowej Inspekcji Pracy, ale PIP również realizuje politykę „Tania administracja".

W ZUW przy Wałach Chrobrego w Szczecinie sprzątaczki mają co robić. Jest ich kilkanaście. Do posprzątania każdego dnia mają 296 pomieszczeń.

- Jeszcze 5 lat temu zatrudniał nas urząd - opowiada pani Irena, jedna ze sprzątaczek, która nie dostała należnych wypłat. - Ale usłyszałyśmy, że za drogo urząd kosztujemy. I od tamtej pory co roku pracujemy dla innego przedsiębiorcy. Na zlecenie.

Jak urzędnicy tłumaczą decyzję o zlecaniu zewnętrznej firmie sprzątania swoich biur? Polityką „Tania administracja".

- Podczas restrukturyzacji przeprowadzanej w ZUW, w ramach realizacji polityki rządu „Tania administracja”, została przeprowadzona analiza finansowa pod kątem struktury zatrudnienia, która wykazała ekonomiczną zasadność zlecenia usług sprzątania firmie zewnętrznej - przesłała nam odpowiedź Agnieszka Muchla, rzeczniczka prasowa wojewody zachodniopomorskiego.

Sprzątaczki dostawały 600-650 zł na rękę, za miesiąc. Codziennie w pracy spędzały po 3,5 godziny. Przyznają, że trzeba się było „bardzo uwijać", żeby zdążyć posprzątać wszystkie przydzielone pomieszczenia. Ale ostatnio firma zatrudniająca nie zapłaciła za dwa ostatnie miesiące.

O podobnym problemie tej samej grupy sprzątaczek pisaliśmy już dwa lata temu. Panie dostały pieniądze dopiero po naszej interwencji. Teraz i ona prawdopodobnie nie pomoże.

- Popadliśmy, mam nadzieję że chwilowo, w kłopoty finansowe - mówi Andrzej Wencel, prezes zarządu spółki „Jest Czysto" z Bydgoszczy, która do końca marca realizowała zlecenie w ZUW.

- Szukałyśmy pomocy w PIP, ale usłyszałyśmy, że skoro pracowałyśmy na podstawie umowy cywilnoprawnej, to oni tam nie mogą nam pomóc - mówią kobiety.

Sprawdziliśmy - szczecińska PIP na podobnych zasadach zleca usługi sprzątania swojej siedziby. I rzeczywiście nie podejmuje interwencji w sprawie osób zatrudnionych na zlecenie.©℗

(sag)

Więcej w magazynowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z dn. 13 maja 2016

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdj.: W urzędzie wojewódzkim do codziennego sprzątania jest ok. 12 tys. m kw.

Komentarze

kowalewski
e pani rzecznik to niemozliwe zeby 20 pokoi na osobe dziennie posprzatc reprezentuje pani rzad polski i zatrudnia ludzi na smieciowki ja za sprzatanie lisci na ogrodku placilem 14 zl za godzine to i tak daje 1400 zl za miesiac wiec jak mozna placic 600 zlotych wstyd mi i zal biednych kobiet ktore czesto przyprowadzaja wlasne dzieci do pomocy
2016-05-13 14:53:23
Wojewoda jest PiSowcem?
Minęło już wieeele miesięcy "dobrej zmiany" i jest coraz "lepiej"- co widać i czuć...
2016-05-13 09:34:32
@to jest ta -
Czytaj ze zrozumieniem. Skoro firma „Jest Czysto" miała kontrakt do marca, to jak myślisz, kiedy go zawarła ?? Na bazie przepisów z jakiego okresu działają ?? - wiem, myślenie boli, wyprany mózg niestety nie.
2016-05-13 09:17:12
komornik
Ta firma nie płaci bo ma komornika na koncie, pewnie za to,że wcześniej nie płaciła. Czy w warunkach przetargu nie można takich wykluczać?
2016-05-13 08:31:28
Outsourcing
Nie jest tajemnicą, że poprzedni rząd bardzo lubił prywatnych inwestorów, więc takie zlecenia były na wagę złota. Oczywiście nikt nie powiedział, że zlecanie usług sprzątających firmom zewnętrznym spowoduje zmniejszenie kosztów w budżecie danej instytucji, bo przecież nie o to w tym chodzi :) Zdaje się, że w szpitalach też nie ma już "państwowych" sprzątaczek. Może warto porównać bilanse różnych instytucji.
2016-05-13 07:44:47
macrac1068
A dlaczego w ramach "taniej tandety" nie zmienić umowy kilku Dyrektorom na zlecenie? Wszak oszczędności byłyby jeszcze większe.
2016-05-13 07:04:49
tak to jest jak nieudacznicy urzędu (sami "fachowcy") w przetargu określili jedyne kryterium cena
i rżną jeszcze głupa, że to nie ich problem.
2016-05-13 06:44:21
to jest ta -
- ,,dobra zmiana" tak trzymać i chwalić wielkiego
2016-05-12 23:45:39

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie