Niedziela, 21 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Stargard pamięta o powstaniu. Żonkile w miejscu dawnej synagogi [GALERIA]

Data publikacji: 19 kwietnia 2023 r. 19:20
Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2023 r. 18:24
Stargard pamięta o powstaniu. Żonkile w miejscu dawnej synagogi
Fot. W. MORDASIEWICZ  

Po raz trzeci w Stargardzie zorganizowano akcję społeczno - edukacyjną #AkcjaŻonkile. Jej inicjatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Stargard przyłączył się do niej po raz trzeci.

Obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim połączono z wątkiem lokalnym. W miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się synagoga, wyrósł Ogród Pamięci. Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 1, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 5, a także przedstawiciele miasta i powiatu oraz mieszkańcy posadzili tam symboliczne, papierowe żonkile. Ich kwiaty mają kształt sześcioramiennej gwiazdy i są symbolem powstania. A w Stargardzie, także symbolem dawnych mieszkańców miasta. Tuż obok Ogrodu Pamięci stanęła wystawa prac przedstawiających stargardzką społeczność pochodzenia żydowskiego. Prace wykonali członkowie sekcji plastycznej Inspiracje z UTW.

- Warszawa nie była jedynym gettem, gdzie Żydzi postanowili walczyć – mówiła dziś podczas uroczystości przy dawnym Spichrzu Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. - Podobne akty oporu były m.in. w Białymstoku czy Częstochowie. Łączy nas pamięć. My jesteśmy tymi, którzy mogą tę pamięć o powstańcach podtrzymywać.

Obchody zorganizował Młodzieżowy dom Kultury przy współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, Książnicą Stargardzką, a także sekcją plastyczną Inspiracje, działającą przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Tekst i zdj. (w)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kwiaty
2023-04-23 17:48:59
Pamiętajcie, by 11 lipca zorganizować akcję Kwiat Lnu. W tym dniu obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016.Kwiat lnu został uznany oficjalnie przez IPN za symbol pamięci o wydarzeniach, które miały miejsce na Wołyniu. Ze względu na krótkotrwałość kwitnienia pojedynczego kwiatu przypomina o przerwanym życiu tysięcy ofiar.
symbolika
2023-04-23 17:39:05
W tradycji chrześcijańskiej według „Słownika Symboli” W. Kopalińskiego żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Pola Nadziei są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się w 1997 r. w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. Od tamtych lat żonkile są symbolem akcji pomagania hospicjom.
żonkile
2023-04-23 17:24:37
W tym roku odbywa się 26. edycja Pól Nadziei - akcji wsparcia hospicjów, której symbolem są żonkile.
Do @@@@@Przymus
2023-04-20 22:33:43
Brawo ty! Np tak jak u Calka Prechodnika co to własną rodzine odstawiał na śmierć albo Chaim Mordechaj Rumkowski, cesarz Łodzi co to zażądał od Żydów by wydali na śmierć swoje dzieci. Czy wy naprawdę myślicie że wszyscy Polacy są głupi i nie znają historii i że można im wciskać taki kit? Że Polacy nie wiedzą że w 1940/1941 Żydzi wyśmiewali rozwałki Polaków i cieszyli się z egzekucji ulicznych po tzw "aryjskiej" stronie , że czerpali z tego chorobliwą satysfakcję? Wiemy o tym i nie zapomnimy.
@@@@@Przymus
2023-04-20 19:15:43
Tak, mogli zostawić rodziny i bliskich na pastwę losu i uciec w partyzantkę, ale mimo tej tragedii zostały w nich ludzkie uczucia.
@@@@Przymus
2023-04-20 15:32:48
Mogli też wydostać się i walczyć w partyzantce, zabijać Niemców. Ja używam argumentów z Gazety Wyborczej i nie stosuję podwójnych standardów - skoro Żydzi nie chcieli walczyć o siebie i umierać walcząc z Niemcami to dlaczego nieustannie formułowany jest postulat, już wprost że Polacy mieli obowiązek ratować Żydów nawet za cenę własnego życia, nie rozumiem tych którzy twierdzą że życie Żydów jest więcej warte niż życie Polaków i to w sytuacji gdy Żydzi wielokrotnie zdradzali Polaków i Polskę.
@@@Przymus
2023-04-20 14:23:42
To powstanie wybuchło po decyzji Niemców o likwidacji getta. Żydzi mieli do wyboru 'świetlaną' przyszłość w komorach gazowych lub chwycenie za broń i walkę ze zbrodniarzami na śmierć i życie. Czy coś z tego jest samobójstwem lub poświęceniem życia dzieci i innych polskich Żydów? Z Powstaniem Warszawskim było trochę inaczej i można o tym dyskutować. Oba powstania miały swoich bohaterów.
@@Przymus
2023-04-20 12:24:07
Daj spokój z tym głaskaniem pod włos, pedagogika wstydu uprawiana od dekad mówi coś innego, że nie sztuką jest głupio i honorowo umrzeć, Żydzi wyznawali inną filozofię, przeżyć za wszelką cenę, nawet za cenę życia własnych dzieci jeśli pozwoliłoby to przeżyć. To powstanie, celebracja jego bezsensu ma zatrzeć niekorzystne wrażenie po tym właśnie. Powstanie Warszawskie które przecież nie było po to by popełnić samobójstwo z honorowym przytupem od dekad jest zobrzydzane... Podwójne standardy.
@@@Przymus
2023-04-20 11:28:42
Dokładnie. Głupim narodem się lepiej steruje. Reżim PiS doskonale zna tę prawdę i od 8 lat stosuje ją na naszych dzieciach. Dlatego m.in. zrobili ministrem Czarnka. Nikt tak skutecznie nie zaniża poziomu edukacji młodzieży jak on.
@@Przymus
2023-04-20 10:45:55
Ja wiem, że twoi POlityczni Koledzy woleliby, żeby nauka nie była obowiązkowa , bo głupim narodem się lepiej steruje. W takich uroczystościach powinny brać udział osoby , które mają jakąkolwiek wiedzę o tamtych tragicznych wydarzeniach i biorą w tym udział z własnej nieprzymuszonej woli . Jakby dziezeci miały słuchać Koncertu pieśni Rosyjskiej to też byś to Pochwalał.Ty zapewne tak bo dla ciebie to twoja kultura
@Przymus
2023-04-20 10:25:12
Równie dobrze można stwierdzić, że dzieci zmuszane są do nauki, do właściwego zachowywania się, do pobytu w przedszkolach, szkołach i np. kościołach - zgłoś protest. Powstanie w warszawskim getcie to nie tylko fakt historyczny, to dowód na to, jak cenna jest godność człowieka, czasami cenniejsza od życia, jak bohaterscy, okrutni i obojętni potrafią być ludzie. To przekazują nauczyciele uczniom.
PRL bis
2023-04-20 08:50:59
Biedne dzieci, wykorzystywane do celow propagandowych .Przypominają mi się czasy PRL i pochody pierwszomajowe czy wizyty Pierwszego Sekretarza gdzie dzieci mówiły wierszyki i rzucały kwiatki . Wiedza tych dzieci ogranicza się jedynie do nowych aplikacji na smartony
Przymus
2023-04-20 08:26:01
Panie Uczycielki zabrały swoje dzieci z klasy , które nie mają zielonego pojęcie o co chodzi na "pokazówke" bo nikt inny nie chciał pójść. Takie "spektakle " są po prostu żenujące , bo ziewające z nudów dzieci zostały do tego zwyczajnie zmuszone. Ja jako rodzic złożył bym protest
Żonkil
2023-04-19 22:29:15
Brawo młodzież stargardzka! Chwała Bohaterom powstania!
henryk
2023-04-19 22:15:37
Wszelkie uroczystości czy imprezy powinno wcześniej się zapowiedzieć - rozreklamować. Jak oglądałem ten reportarz to przypmnialem sobie film z przed laty (tytułu nie pamiętam) młoda para zaprasza sąsiadów na swoje wesele i w końcu nikt nie przyszedl. Smutna to impreza w 60 000 nym. miście.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA