Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Referendum w Dobrej się odbędzie

Data publikacji: 18 lutego 2020 r. 13:39
Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2020 r. 14:43
Referendum w Dobrej się odbędzie
 

Komisarz Wyborczy w Szczecinie negatywnie zweryfikował 443 podpisy z 2557 złożonych z wnioskiem o przeprowadzenie referendum w gminie Dobra. Pozostała ilość wystarczyła jednak do zatwierdzenia wniosku i głosowanie mieszkańców za odwołaniem wójt Teresy Dery odbędzie się 29 marca 2020 r.

Według portalu bezrzecze24.pl „tak duża liczba unieważnionych podpisów podważa wiarygodność inicjatorów referendum” – opozycyjnych radnych i grupy mieszkańców.

Wprowadzeni w błąd?

Cytowanych jest m.in. dwoje mieszkańców, którzy twierdzą, iż sądzili, że składają podpisy na listach przeciw masztowi w Dobrej. Tymczasem były to listy za referendum, przez co – jak powiedzieli portalowi – zostali wprowadzeni w błąd. Podobna sytuacja miała się wydarzyć pod jednym z lokalnych dyskontów, gdzie zbierający podpisy za referendum „nie informowali dokładnie mieszkańców, czego dotyczy zbiórka”. Dopiero po uwadze jednej z mieszkanek wywiesili kartkę, czego dotyczy akcja.

– Wszelkie insynuacje, że mieliśmy wprowadzać w błąd, są nieprawdziwe – odpowiada Jacek Zienkiewicz, pełnomocnik komitetu referendalnego. – Jeżeli ktoś na portalu powziął taką informację lub dana osoba rzeczywiście została wprowadzona w błąd, to ma obowiązek zgłosić to do komisji wyborczej i do prokuratury. Ale takich zgłoszeń nie ma i myślę, że nie będzie. Bo to taki typowo marketingowy zabieg.

– Czekamy na dokładne dane od komisarza wyborczego. Chcemy się dowiedzieć, z jakich powodów te podpisy nie zostały uznane – mówi Jacek Zienkiewicz.

Jak dodaje pełnomocnik komitetu referendalnego, komisarz wyborczy „gratulował tak niskiego poziomu odrzuconych głosów”.

Zarzuty wobec Teresy Dery

Przypomnijmy, że inicjatorzy referendum kierują pod adresem pani wójt Teresy Dery 14 zarzutów. Mają pretensje, że m.in. przygotowała i wprowadziła pod obrady Rady Gminy wadliwą ich zdaniem uchwałę dot. uchwalenia stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia opłaty za pojemnik. W efekcie znacząco wzrosły opłaty za śmieci. Zarzucają też nepotyzm, naruszenie dyscypliny finansów publicznych, a także wykorzystanie pieniędzy budżetowych do celów prywatnych.

Według oponentów, wójt nie wywiązuje się również z zadań dotyczących kształtowania ładu przestrzennego. Warunki zabudowy wydawane inwestorom przez urzędników mają być „niezgodne z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy”.

Inicjatorzy referendum twierdzą też, iż wójt nie wprowadziła w życie uchwał Rady Gminy dotyczących opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Dobrej, które zakazywały zabudowy na terenie cennym przyrodniczo. Wytykają również nietrafioną – ich zdaniem – inwestycję w uliczne lampy solarne, które nie zawsze świecą. Twierdzą, że stan dróg pozostawia wiele do życzenia, a także zarzucają zaniechanie przetargu na kanalizację w gminie – zamiast tego wójt zdecydowała się na umowę bezprzetargową, itp.

(kl)

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Niepokój
2020-03-21 14:04:20
Struktura zabudowy jest tak rozstrzelona, że jeszcze parę lat A nie będzie nawet wróbli, tylko psy po lasach.
Jan B.
2020-02-19 16:38:14
Zarzuty dla p. WÓJT są lakoniczne i wyssane z palca. Takim tokiem myślenia trzebaby odwołać wszystkich prezydentów dużych miast, którzy zdecydowali się na podwyżkę za wywóz i składowanie odpadów. Podwyzka była niunikniona. Prosze mi pokazać na przykładzie prezydentury p. Krzystka ile wybudował nowych szkół i przedszkoli,a ile p. Dera w 20 tys. gminie ? Gmina zajmuje pod rządami p.wójt bardzo wysokie miejsca we wszystkiego rodzaju plebiscytach. Proszę o pokazanie lepiej zarządzanej gminy wiejskiej w Polsce niż Gmina Dobra. Zarzuty są sprawą czysto polityczną,a ludzie którzy przegrali w ostatnich wyborach nie mogą pogodzić się z przegraną i za pieniądze podatników urządzają sobie plebiscyt. Ps.co do lamp to super ekologiczny pomysł, który wychodzi naprzeciw walce ze smogiem i zmianami klimatycznymi.
Alicja
2020-02-19 09:43:05
Pani wójt chyba bardzo nie lubi mieszkańców Mierzyna, a żeby pokazać, że tak nie jest wybrała sobie pełnomocnika marszałka województwa na swojego zastępcę, wmawiając ludziom, że ten pan jest mieszkańcem Mierzyna. No patrzcie jaka jestem dobra nawet waszego człowieka zatrudniłam jako mojego zastępcę. Doba ma 24 godziny. Moje pytanie brzmi, to gdzie i jak ten zastępca pracuje? W Gminie czy w urzędzie marszałkowskim? Nie wystarczy wyjaśnienie, że umowę w gminie ma na 3/4 etatu a w urzędzie marszałkowskim pracuje na umowę zlecenie, bo to i tak nie wydłuża nam doby a spać też chyba kiedyś trzeba no i opiekować się chorą osobą (inf. z fb od samego p. Zahorskiego dlaczego od kilku lat jednak w Mierzynie nie mieszka). Poza tym, to, że ktoś jest zameldowany w Mierzynie wcale nie oznacza, że i tam mieszka. Zameldowanie i zamieszkanie to są dwie odrębne kwestie. Przecież dzięki meldunkowi na wsi i zarejestrowaniu auta w gminie Dobra, płacę m.in. mniejsze składki OC. A tak w ogóle to kto wybiera na wójta osobę, która ma już wiek emerytalny i już nie musi się starać, ponieważ co by się nie działo zawsze może spokojnie przejść na emeryturę, a poza tym już i tak nie będzie starować w kolejnych wyborach za kilka lat). Pokazywanie teraz na siłę czego to ona dla Mierzyna nie robi, nie ma znaczenia ponieważ odnoszę wrażenie, że jest to tylko pod tzw. publiczkę. Wójt z serialowych Wilkowyj może się od tej pani uczyć, no chyba, że ta pani z tego serialu wzorce czerpie (to jest takie moje luźne gdybanie). Tego nie wiem. Osoby które rzekomo zostały wprowadzone w błąd powinny zgłosić to co najmniej do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Dlaczego tego nie czynią?
abw
2020-02-18 22:01:03
jedna z firm z okolic Gryfina bezprzetargowo zgarnia wykonywanie kanalizacji od gminy, mimo że gmina ma sygnały o złym wykonastwie tj.odbiegającym od tego co jest w dokumentacji....dziwnym trafem zlecany jest nadzor nad tymi robotami człowiekowi powiązanemu rodzinnie z wodociągami i nie trafiaja do niego żadne uwagi i dowody na złe wykonastwo.. firma smiała mi się w oczy jak zwróciłem uwage na usterki i gwarantowała ze inspektor nadzoru i tak mnie zignoruje..mieli racje.
faza
2020-02-18 17:35:35
.. no i dylemat, odwołanie się należy, ale zaraz uryniarze komisarza wsadzą...
liczenie po swojemu
2020-02-18 16:52:41
Jeżeli tak będą nam liczyć głosy przy wyborach prezydenckich w całej Polsce to PiS praktycznie może już dzisiaj świętować i kontynuować rozbiór Polski.Istnieje moim zdaniem duże prawdopodobieństwo że w myśl tego co w Sejmie słyszała cała Polska " musimy przerwać bo przegramy" najbliższe wybory tak mogą wyglądać.Nie ważne kto głosuje-ważne kto liczy i jak liczy głosy.
pogonic
2020-02-18 15:22:26
pogonic wojtowa bo potrzeba nam nowych pomyslow.
.
2020-02-18 14:18:53
Ciekawe, jaką rolę ma nowy zastępca wójt...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA