Poniedziałek 06 lutego 2023r. 
REKLAMA

W gminie Dobra Zahorski zastępcą Dery

Data publikacji: 2020-01-14 19:50
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-24 11:54
W gminie Dobra Zahorski zastępcą Dery
 

Rafał Zahorski, były członek Nowoczesnej w Szczecinie, został wicewójtem Dobrej. Nowy zastępca wójt Teresy Dery przez kilka lat kierował szczecińskim oddziałem belgijskiej spółki Magemar, zajmującej się importem granitu, który składowany jest w strefie wolnocłowej szczecińskiego portu. To za czasów Zahorskiego sprowadzono do Szczecina wrak brytyjskiej pilotówki "Bembridge", który poddano renowacji i jest ona dzisiaj biurem belgijskiej spółki.

O utworzeniu stanowiska wicewójta w Urzędzie Gminy Dobra wójt Teresa Dera poinformowała na konferencji prasowej nt. budżetu gminy na ten rok i planów inwestycyjnych.

- W 2020 roku planujemy zrealizować aż 120 zadań inwestycyjnych za rekordową kwotę 61 mln złotych. To ogromna ilość pracy, dlatego niezbędne jest wsparcie - powiedziała na tym spotkaniu pani wójt (za dobraszczecinska.pl). - Od dłuższego czasu planowałam utworzyć stanowisko wicewójta i zatrudnić osobę z dużym doświadczeniem zawodowym w zarządzaniu i logistyce. W październiku spotkałam się z Rafałem Zahorskim i zaczęliśmy rozmowy na temat objęcia przez niego stanowiska wicewójta. Rafał ma olbrzymie doświadczenie, które bardzo przyda się w zarządzaniu Gminą Dobra. Istotne jest też, że Rafał jest mieszkańcem Mierzyna, największej i najszybciej rozwijającej się miejscowości w naszej gminie".

Zastępca pani wójt urodził się w 1969 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Morską oraz Zachodniopomorską Szkołę Biznesu. Od grudnia 2017 r. jest m.in. pełnomocnikiem marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak o sobie powiedział, jest z zawodu i wykształcenia menedżerem.

- Gmina Dobra ma minimalne zadłużenie, drastycznie spadające przez ostanie 5 lat. Nadwyżka pomiędzy wydatkami a przychodami idzie na spłatę kapitału zadłużenia. Gdyby tak się rozwijała każda gmina w Polsce, to jako kraj bylibyśmy dużo dalej" - chwalił nowy wicewójt dokonania swojej szefowej.

Przypomnijmy jednak, że w Dobrej szykuje się referendum. Wniosek w tej sprawie złożony został pod koniec grudnia w szczecińskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. Inicjatorzy chcą odwołać Teresę Derę ze stanowiska. Kierują pod jej adresem szereg zarzutów. Mają pretensje, że między innymi przygotowała i wprowadziła pod obrady Rady Gminy wadliwą ich zdaniem uchwałę dot. uchwalenia stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia opłaty za pojemnik. „Efektem tego był wzrost opłat za śmieci – sięgających nawet do 340 zł miesięcznie”. Zarzucają też nepotyzm, "rażące naruszenie dyscypliny finansów publicznych”, a także wykorzystania pieniędzy budżetowych do celów prywatnych.

Według niezadowolonych mieszkańców, wójt ma się również nie wywiązywać z zadań dotyczących kształtowania ładu przestrzennego. Jej urzędnicy mają wydawać inwestorom warunki zabudowy „niezgodne z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy”. 

Twierdzą, że nie wprowadziła też w życie uchwał Rady Gminy dotyczących opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Dobrej, która zakazywała zabudowy na terenie cennym przyrodniczo. Inicjatorzy referendum twierdzą też, wskutek umowy na usługi promocyjne, media wspierają panią wójt. Jej grzechem mają być również uliczne lampy solarne, które nie zawsze świecą. Mają też pretensje o zaniechanie przetargu na kanalizację w gminie. Zamiast tego wójt zdecydowała się na umowę bez przetargu. Miała przez to narazić gminę na straty.

To tylko kilka zarzutów ze strony oponentów.

Według inicjatorów po zebraniu podpisów referendum mogłoby się odbyć w połowie marca.

(kl)

Fot. Bartosz Turlejski

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Co za bezczelność
2020-03-24 11:05:41
Facet, któremu "podziękowano" za prezesowanie w spółce, której prezesował 15 lat za niegospodarność i narażenie spółki na straty (jego słynny stateczek Bembridge przekroczył budżet 5-krotnie, o czy w Kurierze nie raz były artykuły). Aparatczyk, facet od nic nierobienia i pojawiania się znikąd i po nic, prócz kasy. Na dodatek nie mieszkający w gminie. Dero kopiesz sobie dołki kimś takim ale my na więcej niegospodarności w stylu Zahorskiego Ci nie pozwolimy.
OBSERWATOR
2020-01-16 15:39:55
DO CSL INTERNATIONALE SPEDITION NA PREZESA PROPONUJĘ.
Wybitny manager
2020-01-16 15:14:48
Przeczytałem w "Wyborczej", że p. Rafał pracuje u marszałka na umowe zlecenie, a w gminie będzie na 3/4 etatu. Na takie kawałki etatów pracują tylko najwybitniejsi managerowie, których nikt nie chce zatrudnić na cały etat. No ale dwa wynagrodzenia i jakoś się pociągnie. Proponuję jeszcze zatrudnić się w Rewalu, albo Niechorzu jako doradca od czegokolwiek, tam przynajmniej morze jest. Ale może być tez tak, że Geblewicz się zorientował, że taki doradca przynosi mu więcej szkody niż pożytku i stąd nowa praca w Dobrej? Manager za pieniądze podatników Szczecina i Dobrej. Podobno jak się zmieni władza ma zostać prezesem portu lub nawet ministrem gospodarki morskiej więc na razie terminuje na umowę o dzieło i cząstkę etatu.
@delegacja
2020-01-16 11:29:01
Podobno on próbował, ale branża morska się na skusiła na zatrudnienie wybitnego eksperta. Przez jakiś czas występował jako operations manager w LSJ HR Group, jednak długo tm miejsca nie zagrzał.
obserwator
2020-01-15 21:44:45
mogli go w CSL INTERNTIOLANE ZATRUDNIC NA SZEFA SUCHEGO PORTU KOLEJOWEGO TAM BEDA CUMOWAC POCIĄGI TOWAROWE Z CHIN.
delegacja
2020-01-15 21:29:52
może został oddelegowany do wsparcia i obrony przed referendum?dziwne że w żadnej stoczni ani w żadnej firmie branży morskiej nie próbowano pozyskać takiego talentu menedżerskiego marszałka Geblewicza
Paweł
2020-01-15 20:47:31
Odwołać chcą ludzie co się wprowadzili. P. Teresa jest od lat i dużo zrobiła, jestem mieszkańcem tej gminy i bardzo się pozmieniało pozytywnie, nie mam nic do zarzucenia nasze pani wójt. A za tym co się teraz dzieje i to że chcą ja odwołać, stoi tylko i wyłącznie jej rywalka która przegrała..
@do ,, @biedni
2020-01-15 18:43:26
Ludzie i to pierwszego sortu!!!
do ,, @biedni
2020-01-15 17:48:23
Aha, bo pisowcy to nie ludzie? Tak właśnie wygląda hejt.
do: Stoczniowiec/// Mieszkaniec Dobrej
2020-01-15 17:28:47
Tak!!! Co Pan nie wie że w Mierzynie jest "mała stocznia" ? 😁 A wracając do referendum, popieram ! To co p. Dera wyprawia ze swoją grupą radnych woła o pomstę do nieba... Pani wójt, trzeba stać za mieszkańcami a nie deweloperami z Poznania... Z gminy cała Polska się śmieje że lampy nieświecące mamy...
obserwator
2020-01-15 15:54:29
wtopił kase na statku BLUMBERG który stoi w porcie i rdzewieje. dużo gada nic nie robi. pieniacz. nic nie może. fantasta. mitoman.
,, @biedni
2020-01-15 15:16:03
Nie pluje na ludzi, a na pisowców
Dziwne
2020-01-15 13:22:10
Taki fachowiec na małej pensji samorządowej?
Biedni mieszkańcy Dobrej
2020-01-15 09:35:27
Ale fachowiec im się trafił... Zobaczcie, jak pluje na ludzi na Facebooku. Byle do koryta.
nie tęczowy
2020-01-15 09:16:56
Krtto che odwołać Derę? Głównie te osoby, które nabyły działki i nieruchomości od deweloperów, którzy nic wykonali im dojazdu, oświetlenie i kanalizacji i zniknęli. Teraz chcą by gmina im to wykonała, bo oni płacą i wymagają. Tyle tylko, że wielu z nich płaci podatki w Szczecinie. A kto stoi na cele referendum, ale z tyłu? Jej rywalka w przegranych wyborach Zagrodzka. Taka nasza miejscowa Pacyna-Kit
Romek
2020-01-15 08:45:29
Mieszkańcy, wyjdźmy na ulice i walczmy ich bronią. Jak śmieszni kodowcy, tęczowi... Nie przechodzi mi przez usta, czarna kasta w fartuszkach... I inni. Pokażmy że nie będziemy dodatkowo złożyć naszych pieniążków na tego marszałkowskiego cwaniaka który nic nie pomoże bo nie ma takiej opcji.
stoczniowiec
2020-01-15 08:38:47
chłopcze a co ty tam będziesz robił. Statki budował?
Alicja
2020-01-15 08:02:42
Ostatnio przeczytałam opinie radnej miasta Szczecin (z zawodu architekt): "Gmina Dobra wydaje na opracowania Warunków Zabudowy chyba najwięcej w naszym województwie. To jest ogromna niegospodarność (...) Od 8 lat obserwuję narastający chaos urbanistyczny, który w tym momencie jest już nie do opanowania". Jest to szerzej opisane na fb (niedlachaosu). Pani wójt bardzo nie lubi Mierzyna, chociaż to Mierzyn przynosi do budżetu sporo kasy. Porównajcie m.in. ul. Topolową w Mierzynie teraz z tą jak była jeszcze 3 lata temu i te chodniki "przekładane" za kasę mieszkańców, które 3 lata temu były ok a teraz są krzywe. Czy to przypadkiem nie można podciągnąć pod niegospodarność? A te źle wykonane progi, od których okna się trzęsą jak auta przez nie przejeżdżają. Nawet słychać w pobliskich uliczkach przejeżdżające auta po tych progach. Jak można było zagłosować na osobę, której już w zasadzie na niczym nie zależy, ponieważ ta pani ma już od kilku lat osiągnięty wiek emerytalny i wie, że następnej kadencji już nie będzie. Na stanowisko m.in. wójta wybierać się powinno osobę, której jeszcze się coś chce poza przychodzeniem do pracy. Taka osoba bowiem się stara, żeby być wybraną na kolejną kadencję. Proste. Ciekawe w którym miejscu Mierzyna ten pan Zahorski mieszka? Czy ten pan nadal pełni funkcję pełnomocnika marszałka województwa ds. gospodarki morskiej? Jeśli tak, to kiedy będzie wypełniał zadania nałożone na zastępcę wójta? Doba ma 24 godziny. Geniusz, po prostu geniusz jak to mawia klasyk z Wilkowyj...
Mój mąż jest z zawodu dyrektorem
2020-01-15 07:35:31
Skoro jest z zawodu i wykształcenia menadżerem to dlaczego nie jest w biznesie? dlaczego nie otworzy własnej firmy i nie pokaże w niej zdolności menadżerskich tylko się przytula do kasy podatników a to marszałka a to gminy???? Przypomina mi się słynny cytat " mój mąż jest z zawodu dyrektorem" czasy się zmieniły i teraz jest managerem. Przypomina mi się też słynny inżynier Mamoń z "Rejsu"....
referendum niepotrzebne
2020-01-15 07:16:43
Nareszcie dobra wiadomość że z Nowoczesnej,pewnie przyjedzie Ryszard Petru i inni politycy może też Misiło.W Dobrej zaczyna coś się dziać powstanie taka nowa dolina krzemowa.Wójtowa dobrze rządzi i wzięła fachowców.Tylko po co to referendum przecież jest dobrze jak to w Dobrej
Dobra zmiana
2020-01-15 06:58:43
Czyżby to był cwany ruch, aby Platforma broniła panią wójt przed odwołaniem w referendum?
john_brito12
2020-01-15 05:03:52
a Dera sama juz sobie nie poradzi ?...o co tu chodzi...
Bidet
2020-01-14 22:42:37
Ten pan jest mieszkańcem Mierzyna? A myślałem ze mieszka na Stolczynie w Szczecinie? Tam ma chyba nowy dom na rogu ulic Kościelnej i Nehringa.
hehehe
2020-01-14 20:58:07
Boże kochany tęczowa Nowoczesna rządzi w mojej gminie, czekać tylko jak urząd Gminy Dobra urządzi nam tu paradę równości!
Dziennikarzyna...
2020-01-14 20:47:45
Nie wyszło gnojenie... bo nie mogło wyjść ludzi z branży morskiej Panie Zahorski, to skończyło się karierę w dierewni...
referendum, referendum, referendum
2020-01-14 20:44:39
Ukończył Akademię Morską (wtedy jeszcze WSM) więc jest menagerem to chyba zrozumiałe. MBA na ZSB....dajmy spokój. Manager po Wyższej Szkole Morskiej po nawigacji? myślałem, że oni tam oficerów kształcą a tu się okazuje że managerów. Jaka jest pensja managera-wicewójta? Mieszkańcy szaleją z radości, że mogą swoimi podatkami wesprzeć pełnomocnika marszałka? A może pracuje za darmo???
as
2020-01-14 20:33:46
geblewicz go przytulił jako doradca
Dobra zmiana
2020-01-14 20:27:54
Świetna wiadomość wszyscy z Nowoczesnej to świetni menedżerowie,nawet z zawodu menedżerowie.Czekamy na rozwiązanie opłat za śmieci.
Hejterek znalazł fuchę
2020-01-14 20:23:38
Żadna firma go nie chciała, więc politycy przytulają.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA