czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej?

Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej?

Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej?
Data publikacji: 2017-08-07 23:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:46
Wywietleń: 3627 287352

Niebawem minie pięć lat od zamknięcia Szkoły Podstawowej nr 54 przy ulicy Obrońców Stalingradu 14 w Szczecinie.  Placówka, popularny Maciuś, została zlikwidowana, ale od tego czasu, czyli od pięciu lat opustoszały budynek straszy, bo dokładnie od prawie pięciu lat urzędnicy magistratu i władze spółek komunalnych, najpierw SCR, a aktualnie TBS Prawobrzeże co jakiś czas zapowiadają, że parcela przygotowywana jest do zbycia, ale przetargu jak nie było, tak nie ma.

Ostatni komunikat magistrackich służb prasowych na ten temat z ubiegłego tygodnia głosi, że tym razem tej jesieni miasto przygotowuje się do sprzedaży budynku po szkole i wnętrza kwartału nr 21 na jego tyłach.

Podobnej treści deklaracje padały ponad rok temu . Ówczesny prezydencki zastępca Piotr Mync tłumaczył, że urzędnicy pracują nad odpowiednim zaplanowaniem inwestycji, by móc w przetargu narzucić przyszłemu nabywcy nieruchomości pewne rzeczy. Teraz jesteśmy w toku podziałów geodezyjnych – mówił P. Mync w lipcu 2016 roku.  A wskazywany jako prawdopodobny termin ogłoszenia przetargu dla zainteresowanych kupnem parceli z budynkiem po „Maciusiu” podawany był pierwszy kwartał tego roku.

"Maciuś" stoi pusty od września 2012 roku. Decyzja o likwidacji szkoły zapadła kilka miesięcy wcześniej – uchwałą przegłosowaną wówczas przez większość radnych. Wtedy to urzędnicy najpierw informowali, że budynek po SP nr 54 zostanie zburzony, a cały teren z placem-klepiskiem we wnętrzu kwartału nr 21 zagospodarowany. Koncepcji było wiele, niektóre mówiły np. o budowie oranżerii. Kiedy spółka spółka Lorensill Centrum Development zawarła umowy na kupno kilku kamienic u zbiegu ulic Śląskiej 45-48 i Obrońców Stalingradu 12-13, zobowiązując się  do ich renowacji i modernizacji, miasto - ustami Kingi Flagi-Gieruszyńskiej, ówczesnej prezes nieistniejącej już spółki Szczecińskie Centrum Renowacyjne Ki- zapewniało, że na terenie po zamkniętej z tego powodu podstawówce powstanie przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców. Pokazano nawet wstępne wizualizacje.

SCR przestał istnieć, a jego prawa i obowiązki przejęła inna miejska spółka – Towarzystwo Budownictwa Społecznego Prawobrzeże. Co roku padały zapowiedzi, że urząd przygotowuje nieruchomość do zbycia i ogłosi niebawem przetarg. I – jak dotąd – bez zmian. Teren wewnątrz kwartału na tyłach kamienic miedzy ulicami Księcia Bogusława X, Jagiellońską, Śląską i Obrońców Stalingradu jest jednym wielkim pobojowiskiem, chaszczowiskiem, parkowiskiem, z parcelami z rozpoczętymi i niedokończonymi inwestycjami, liszajami po rozebranych kilkanaście lat temu oficynach oraz kamienicami – pustostanami po wysiedleniu z nich lokatorów. A plac dawnego boiska szkoły służy jako zaplecze budowy i składowisko materiałów spółki LCD.

Jak informuje teraz Sylwia Cyza-Słomska z centrum Informacji Miasta UM, miasto w porozumieniu z TBS Prawobrzeże jeszcze w tym roku ma zamiar ogłosić przetarg na nieruchomość wraz z przyległym terenem.

- W tej chwili trwają prace nad określeniem warunków przetargu, który ma być gotowy jesienią br. – podaje w komunikacie urzędu S. Cyza-Słomska. - Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla tego terenu przeznaczenie pod zabudowę.  Bieżące ustalenia miasta wskazują, że zainteresowani nabyciem nieruchomości będą zobowiązani do przedstawienia spójnej koncepcji zagospodarowania tego miejsca, która będzie jednym z punktów branych pod uwagę w procesie wyłonienia zwycięzcy. ©℗

(MIR)

Fot.: Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: Pustostan po szkole SP nr 54 przy ul. Obrońców Stalingradu 14 w Szczecinie. I plac wewnątrz kwartału zabudowy u zbiegu ulic Śląskiej, Obrońców Stalingradu, Jagiellońskiej i Bogusława X w Szczecinie, czyli krajobraz niezmienny od kilkunastu lat.

 

 

 

Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej? Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej? Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej? Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej? Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej? Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej? Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej? Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej? Pustostan po Maciusiu, klepisko i co dalej?

Komentarze

@ a kaczyzm
Powiedziałbym, że tysiące, albo i miliony.
2017-08-08 11:22:14
re: kaczyzm
to powiadasz, że w 2012 Kaczyński zamknął "Maciusia". Jednak kodomici to de.bile do entej potęgi.
2017-08-08 11:08:15
a kaczyzm...
...likwiduje setki szkół ...i jest dobrze, ciiicho...
2017-08-08 10:20:04
HogoFogo
Przetarg zostanie ogłoszony wtedy, kiedy będzie wiadomo, kto ma go wygrać. Chyba nie sądzicie, że ta działka wpadnie w przypadkowe ręce?
2017-08-08 09:37:15
Maciuś
Przypomnijcie słowa prezydenta, nomen omen tego samego, w okresie zamykania tej szkoły. Czas leci szybko, a brak pomysłów się nie zmienia.
2017-08-08 07:00:51
opserwator
wybudowac dom poselski PO reszte oni zrobia i sprzedadza
2017-08-08 05:44:12
Obs.ryver
Cóż tu komentować? Magistrackich pi.erdzistołków utrzymujemy z naszych podatków ponad 1000sztuk plus różne Mync-fiurery... A roboty nie widać... Nooo, czasami jakaś FRYGA albo inne pękające szyny pod przeludnionymi tramwajami...nazbyt szybkimi(37/h)... W sumie, jest dobrze. Na finale regat prezydent wlazł na maszt, prezes kacz- pomodlił się i podał rękę swemu wodnemu ministrowi - nie patrząc nań...Gawiedż miała ubaw. Strony zadowolone... Tylko, chałupa Króla Maciusia I - straszy...
2017-08-08 00:59:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie