Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Resztki fabryki Stoewera na sprzedaż [GALERIA]

Data publikacji: 11 sierpnia 2016 r. 09:35
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Resztki fabryki Stoewera na sprzedaż
 

Jedna ze znanych na rynku nieruchomości nie tylko szczecińskim spółka deweloperska zainteresowana jest zakupem resztek zabudowań przedwojennej fabryki Stoewera u zbiegu ulic Krasińskiego i Niemcewicza, jak również nabyciem okolicznych pustych parcel, leżący od lat odłogiem. 

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, niewykluczone, że do sfinalizowania transakcji w części dotyczącej pozostałości zabudowy pofabrycznej od ul. Krasińskiego mogłoby dojść w przyszłym miesiącu. Wszystko zależy od przebiegu negocjacji między potencjalnym kupcem i obecnym właścicielem tej nieruchomości.

Zabytkowy 4-piętrowy budynek z 1900 r. (łączna jego powierzchnia to 2 862 m kw.) z charakterystyczną  elewacją z czerwonej cegły u zbiegu ulic Krasińskiego i Niemcewicza, będący pozostałością po działającej w tym miejscu fabryce Bernharda Stoewera, jest na sprzedaż już od jakiegoś czasu. Informuje o tym niezmiennie od wielu miesięcy baner zawieszony na ścianie szczytowej. Anonse o tym, że został wystawiony na sprzedaż, można też odnaleźć w ofertach biur nieruchomości. Od lat dysponentem i zarządca budynku jest spółka TL Holding Investment.

W tym miejscu do początku lat 30. minionego wieku produkowane były maszyny do szycia, maszyny do pisania i rowery, pralki, frezarki i wiele innych urządzeń. Później firma przeniosła się do budynków wzniesionych przy al. Wojska Polskiego, gdzie montowane były samochody. W budynku (zachował się w zasadzie ten jeden, frontowy z całego kompleksu) przy ul. Krasińskiego 10/11 pomieszczenia wynajmowały i wynajmują róże firmy, czynny jest  jeszcze sklep monopolowy, działał lombard, znajdował się też warsztat krawiecki, przez jakiś czas klub bilardowy. Cześć pomieszczeń zajmuje pracownia plastyczna Mozaika. Większość z nich jednak jest niużytkowana. Są puste.

A jeszcze na przełomie XIX i XX w. były w tym miejscu także kuźnia, odlewnia, ślusarnia i pracownie montażowe. W latach 30. XX w. stamtąd się wyprowadzili i w zasadzie oryginale pomieszczenia się nie zachowały. Resztki z tego, co przetrwało do naszych czasów to także przyległy do niego od ul. Niemcewicza budynek mieszkalny, stojące na tyłach we wnętrzu dawnego kwartału, czy jeden z dawnych budynków gospodarczych pełniący obecnie funkcje zaplecza Opery na Zamku, czy inny z działającym przy nim komisie czy warsztatami i magazynami.

- Gratka dla developera w Śródmieściu! Na sprzedaż nieruchomość zabudowana budynkami o charakterze komercyjnym (kompleks dawnej fabryki Bernarda Stoewera- Stettiner Eisenwerk Bernhard Stoewer), położona na działce o powierzchni 1 954 m kw.  – można przeczytać chociażby w ofercie biura WGN. I dalej również o tym, że nieruchomość oferuje pełny wachlarz możliwości adaptacji obiektu na m.in. miejsce produkcyjne, magazynowe, handlowe, mieszkaniowe. Oferta godna polecenia ze względu na położenie, jak również na jej ogromny potencjał.

Z informacji w anonsie wynika, że obecnie gotowa jest koncepcja przebudowy na funkcję mieszkalno-usługową tj. usługi – 1 300 m kw,. w tym pod dyskont w całości powierzchnia ok. 1000 m kw., apartamenty do 1 300 m kw. plus pomieszczenia pomocnicze do 77 m kw. Ponadto w ofercie znajduje się informacja o tym, że na koncepcję przebudowy jest zgoda miejskiego konserwatora zabytków i wydał on  również zgodę na dobudowę współczesnego parterowego pawilonu handlowego ( powierzchnia do ok. 800 m kw. ).

Cena nieruchomości to 3,5 mln zł.

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stoewer
2016-08-11 10:39:43
Co to za dysponent i zarządca, skoro nawet nie ma strony internetowej, hmm. Oby tylko się nie okazało, że ze zgody na dobudowę parterowego pawilonu nie powstał kilkupiętrowy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA