Środa, 06 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Z astronomią w Zalesiu

Data publikacji: 10 grudnia 2015 r. 23:53
Ostatnia aktualizacja: 06 marca 2020 r. 10:04
Z astronomią w Zalesiu
 

Zajęcia dla dzieci, ciekawe wykłady i prezentacje oraz okazja do obserwacji jednym z największych teleskopów amatorskich w Polsce. To wszystko podczas kolejnego ze spotkań organizowanych przez szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wspólnie z Transgranicznym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Temat przewodni: "Egzoplanety-kosmiczne zoo", czyli planety pozasłoneczne. 

Jak zapowiadają organizatorzy, w sobotnie popołudnie i wieczór (12 bm.) atrakcji dla pasjonatów astronomii niezależnie od wieku i tym razem nie zabraknie. Szykują warsztaty plastyczne dla najmłodszych, zabawy grawitacją z wykorzystaniem aplikacji Universe Sandbox. Będą też wykłady o najciekawszych planetach pozasłonecznych i sposobach ich wykrywania, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich. Wstęp na warsztaty płatny 5 zł/osoba.

Gość specjalny prof. Ewa Szuszkiewicz wygłosi prelekcję o astrobiologii pt.„ W poszukiwaniu nadających się do zamieszkania planet”. Będzie można też wysłuchać wykładów Marcina Biskupskiego („Budujemy własny układ planetarny” - interaktywna prezentacja), Tadeusza Smeli nt. „Metod poszukiwań planet pozasłoczecznych i osiągnięć polskich naukowców” i Radosława Iżaka pt. „Najciekawsze odkryte dotąd planety pozasłoneczne”

Po prezentacjach prowadzone będą obserwacje, m.in. przez jeden z największych amatorskich teleskopów w Polsce - Sowa. Jeśli warunki pogodowe pozwolą będzie okazja, by podziwiać najciekawsze obiekty zimowego nieba, np. Wielką Mgławicę w Orionie czy Galaktykę Andromedy.

Miejsce: Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu (dojazd ze Szczecina drogą nr 115 przez Głębokie, Pilchowo, Tanowo w kierunku na Dobieszczyn). Kiedy? Sobota, 12 grudnia, od godz. 16. ©℗

(MIR)

Fot. Dariusz GORAJSKI 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA