czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Fontanna pośrodku i strefy zabaw. Zamiast klepiska

Fontanna pośrodku i strefy zabaw. Zamiast klepiska

Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska
Data publikacji: 2017-02-22 23:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:29
Wywietleń: 1445 215327

Jeszcze tej jesieni szczeciński pl. Stefana Batorego powinniśmy ujrzeć całkiem odmieniony. Szczeciński magistrat wreszcie rusza z odkładaną przez lata przebudową tego kameralnego zakątka wciśniętego między al. 3 Maja i ul. Korzeniowskiego naprzeciwko gmachu zabytkowego Nowego Ratusza (teraz siedziby Urzędu Morskiego). Według zapowiedzi urzędników, w nowym kształcie skwer ma być urządzony na nowo do końca października.

Zamiast basenu przeciwpożarowego zbudowana zostanie fontanna w centralnym miejscu placu, dodatkowo z obu stron tzw. tryskacze, czyli dysze rozpryskujące wodę. W symetrycznym układzie alejek spacerowych powstaną dwa nowe place zabaw dla dzieci i dwie siłownie pod chmurką dla starszych. Odnowione alejki będą z nawierzchnią mineralną. Zamontowane zostanie dodatkowo nowe parkowe oświetlenie, nowe ławki, założone będą rabaty kwiatowe.

W rożnych zestawach urządzeń zabawowych ze stali galwanizowanej i nierdzewnej oraz drewna przewidziane są m.in. domki, siatki, drabinki do wspinaczki z przejściem typu 'małpi gaj", podesty z balkonami, schodki, mostki, ławeczki i zjeżdżalnie, jak też bujaki sprężynowe. A wśród urządzeń do rekreacji i czynnego wypoczynku przeznaczonych dla dorosłych pojawią się m.in. bieżnie, treningowe typu rower i do wiosłowania, uchwyty i drabinki do ćwiczeń gimnastycznych.  

Z początkiem wiosny magistraccy urzędnicy zapowiadają realną przebudowę. Jacek Kowalski, główny specjalista z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, wyjaśnia, że są już wszystkie konieczne zgody i dokumenty, a do końca lutego, jeszcze przed nowym sezonem lęgowym ptaków, zakończy się pierwszy etap, czyli wycinka 14 drzew.

Jak dodaje Tomasz Klek z Centrum Informacji Miasta UM, zgodnie z decyzją, wycięte zostaną topole, śliwy, jarzęby, bzy, głogi i jedna daglezja, a także 413 mkw. krzewów różnych gatunków (głównie śnieguliczek, tawuł i jaśminowców). W zamian za to, jak też na innych zieleńcach zostaną dokonane nasadzenia zastępcze.

- W oparciu o decyzję zasadzonych będzie 14 nowych drzew m.in. platany klonolistne, głogi pośrednie, leszczyny tureckie, kasztanowce, surmie oraz prawie 3000 szt. krzewów różnych gatunków (cisy, żywotniki, budleje, bukszpany, pęcherznice i pięciorniki). Oprócz tego w ramach tej inwestycji miasto w uzgodnieniu z Zakładem Usług Komunalnych dokona dodatkowych nasadzeń drzew i krzewów w przestrzeni miasta - informuje T. Klek.

Właściwe roboty przy przebudowie - po wcześniejszym wyłonieniu wykonawcy - powinny ruszyć w połowie kwietnia. Rozpoczęcie inwestycji ma być zgrane w czasie z planowanym także w tym rejonie kolejnym etapem wymiany rur ciepłowniczych przez SEC. Trwają ostatnie uzgodnienia co do harmonogramu prac i ich skoordynowania przy planowanym wprowadzeniu wspólnej organizacji ruchu w okresie robót.

Projekt wykonawczy zagospodarowania terenu w zakresie architektury opracowała na zlecenie miasta firma Compono sp. z o.o. sp. k. ze Szczecina. Fontannę w centrum placu Stefana Batorego mają okalać ławki układające się w kształt miniamfiteatru. Urząd planuje zakończyć prace jeszcze w tym roku, do końca trzeciego kwartału. Na odmianę wizerunku tej zielonej, ale zaniedbanej enklawy, zabezpieczona została tegorocznym budżecie miasta kwota prawie 5 mln zł. ©℗

Tekst i zdjęcia: Mirosław WINCONEK

Wizualizacje: UMS

Na zdjęciach i wizualizacjach: placowa rzeczywistość i... nieodległa przyszłość.

 

 

 

Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska

Komentarze

rob
a ile drzew pojdzie pod pile???
2017-02-24 14:33:22
Jarun
Fontanna tam jest niepotrzebna. To zakątek mało odwiedzany...bo i po co? Dwa place zabaw to oczywiście chodzi o maksymalne podrożenie, naciąganie "miasta" czyli nas na koszty. Widocznie trzeba koledze dać zarobić?! ( A co to, z moich pieniędzy?) Taki przykład. 3/4 osłon na autostradzie od hałasu jest niepotrzebne, a ich koszt to ok. 4 miliardów. Szkoda, że nasi radni jakoś nigdy nie widzą problemu. Dopiero przed wyborami ożywają pacynki.
2017-02-23 10:14:26
nie głosowałem na "prezia"
Żeby tylko nie odbyło się to zgodnie z żelazną zasadą prezia - "zrób i zapomnij". Ten wielki miłośnik fontann jakoś nie dba o ich bieżącą konserwację i kosmetykę. Wystarczy spojrzeć na fontannę przy Kościele Garnizonowym.
2017-02-23 09:52:19
bolo
Pracowania co projektowała Wawrzyniaka? Połączenie materiałów nawierzchniowych wspaniałe;) Jak zwykle wizja oderwana od rzeczywistości.
2017-02-23 09:00:45
leje wodę
Rzeczywiście, naprawić dziurawe drogi, stworzyć godne miejsca pracy, zlikwidować brak toalet w mieszkaniach to nie, ale fontannę to każdy prezydent/burmistrz potrafi postawić.
2017-02-23 07:48:11
Jan
Zachowam ten artykul i jesienia spraawdze co z tej wizji zostalo zrealizowane. Powodzenia !
2017-02-22 23:58:17
A czemu nie klepisko ??!
Niedaleko jest krowia kupa, blaszak i Gminna Aleja.
2017-02-22 23:12:44

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie