czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Fontanna pośrodku i strefy zabaw. Zamiast klepiska

Fontanna pośrodku i strefy zabaw. Zamiast klepiska

Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska
Data publikacji: 2017-02-22 23:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:29
Wywietleń: 1206 215327

Jeszcze tej jesieni szczeciński pl. Stefana Batorego powinniśmy ujrzeć całkiem odmieniony. Szczeciński magistrat wreszcie rusza z odkładaną przez lata przebudową tego kameralnego zakątka wciśniętego między al. 3 Maja i ul. Korzeniowskiego naprzeciwko gmachu zabytkowego Nowego Ratusza (teraz siedziby Urzędu Morskiego). Według zapowiedzi urzędników, w nowym kształcie skwer ma być urządzony na nowo do końca października.

Zamiast basenu przeciwpożarowego zbudowana zostanie fontanna w centralnym miejscu placu, dodatkowo z obu stron tzw. tryskacze, czyli dysze rozpryskujące wodę. W symetrycznym układzie alejek spacerowych powstaną dwa nowe place zabaw dla dzieci i dwie siłownie pod chmurką dla starszych. Odnowione alejki będą z nawierzchnią mineralną. Zamontowane zostanie dodatkowo nowe parkowe oświetlenie, nowe ławki, założone będą rabaty kwiatowe.

W rożnych zestawach urządzeń zabawowych ze stali galwanizowanej i nierdzewnej oraz drewna przewidziane są m.in. domki, siatki, drabinki do wspinaczki z przejściem typu 'małpi gaj", podesty z balkonami, schodki, mostki, ławeczki i zjeżdżalnie, jak też bujaki sprężynowe. A wśród urządzeń do rekreacji i czynnego wypoczynku przeznaczonych dla dorosłych pojawią się m.in. bieżnie, treningowe typu rower i do wiosłowania, uchwyty i drabinki do ćwiczeń gimnastycznych.  

Z początkiem wiosny magistraccy urzędnicy zapowiadają realną przebudowę. Jacek Kowalski, główny specjalista z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, wyjaśnia, że są już wszystkie konieczne zgody i dokumenty, a do końca lutego, jeszcze przed nowym sezonem lęgowym ptaków, zakończy się pierwszy etap, czyli wycinka 14 drzew.

Jak dodaje Tomasz Klek z Centrum Informacji Miasta UM, zgodnie z decyzją, wycięte zostaną topole, śliwy, jarzęby, bzy, głogi i jedna daglezja, a także 413 mkw. krzewów różnych gatunków (głównie śnieguliczek, tawuł i jaśminowców). W zamian za to, jak też na innych zieleńcach zostaną dokonane nasadzenia zastępcze.

- W oparciu o decyzję zasadzonych będzie 14 nowych drzew m.in. platany klonolistne, głogi pośrednie, leszczyny tureckie, kasztanowce, surmie oraz prawie 3000 szt. krzewów różnych gatunków (cisy, żywotniki, budleje, bukszpany, pęcherznice i pięciorniki). Oprócz tego w ramach tej inwestycji miasto w uzgodnieniu z Zakładem Usług Komunalnych dokona dodatkowych nasadzeń drzew i krzewów w przestrzeni miasta - informuje T. Klek.

Właściwe roboty przy przebudowie - po wcześniejszym wyłonieniu wykonawcy - powinny ruszyć w połowie kwietnia. Rozpoczęcie inwestycji ma być zgrane w czasie z planowanym także w tym rejonie kolejnym etapem wymiany rur ciepłowniczych przez SEC. Trwają ostatnie uzgodnienia co do harmonogramu prac i ich skoordynowania przy planowanym wprowadzeniu wspólnej organizacji ruchu w okresie robót.

Projekt wykonawczy zagospodarowania terenu w zakresie architektury opracowała na zlecenie miasta firma Compono sp. z o.o. sp. k. ze Szczecina. Fontannę w centrum placu Stefana Batorego mają okalać ławki układające się w kształt miniamfiteatru. Urząd planuje zakończyć prace jeszcze w tym roku, do końca trzeciego kwartału. Na odmianę wizerunku tej zielonej, ale zaniedbanej enklawy, zabezpieczona została tegorocznym budżecie miasta kwota prawie 5 mln zł. ©℗

Tekst i zdjęcia: Mirosław WINCONEK

Wizualizacje: UMS

Na zdjęciach i wizualizacjach: placowa rzeczywistość i... nieodległa przyszłość.

 

 

 

Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska Fontanna pośrodku i strefy zabaw.  Zamiast klepiska

Komentarze

rob
a ile drzew pojdzie pod pile???
2017-02-24 14:33:22
Jarun
Fontanna tam jest niepotrzebna. To zakątek mało odwiedzany...bo i po co? Dwa place zabaw to oczywiście chodzi o maksymalne podrożenie, naciąganie "miasta" czyli nas na koszty. Widocznie trzeba koledze dać zarobić?! ( A co to, z moich pieniędzy?) Taki przykład. 3/4 osłon na autostradzie od hałasu jest niepotrzebne, a ich koszt to ok. 4 miliardów. Szkoda, że nasi radni jakoś nigdy nie widzą problemu. Dopiero przed wyborami ożywają pacynki.
2017-02-23 10:14:26
nie głosowałem na "prezia"
Żeby tylko nie odbyło się to zgodnie z żelazną zasadą prezia - "zrób i zapomnij". Ten wielki miłośnik fontann jakoś nie dba o ich bieżącą konserwację i kosmetykę. Wystarczy spojrzeć na fontannę przy Kościele Garnizonowym.
2017-02-23 09:52:19
bolo
Pracowania co projektowała Wawrzyniaka? Połączenie materiałów nawierzchniowych wspaniałe;) Jak zwykle wizja oderwana od rzeczywistości.
2017-02-23 09:00:45
leje wodę
Rzeczywiście, naprawić dziurawe drogi, stworzyć godne miejsca pracy, zlikwidować brak toalet w mieszkaniach to nie, ale fontannę to każdy prezydent/burmistrz potrafi postawić.
2017-02-23 07:48:11
Jan
Zachowam ten artykul i jesienia spraawdze co z tej wizji zostalo zrealizowane. Powodzenia !
2017-02-22 23:58:17
A czemu nie klepisko ??!
Niedaleko jest krowia kupa, blaszak i Gminna Aleja.
2017-02-22 23:12:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie