Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Nad Płonią domów przybywa

Data publikacji: 12 lutego 2017 r. 09:25
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:28
Nad Płonią domów przybywa
 

Z każdym rokiem zmienia się krajobraz rejonu Dąbia na skraju tamtejszego Mini Parku, wzdłuż rzeki Płoni, na odcinku przyległym bezpośrednio do ul. Koszarowej. Domy, które są tam budowane na pasie gruntu, będącym przedłużeniem terenu parku, ze zdewastowanym boiskiem, ciągnącym się dalej w kierunku ul. Mierniczej, nieopodal rzeki, to część większej inwestycji TBS Prawobrzeże, obliczonej na 120 mieszkań na wynajem w 10 budynkach dwupiętrowych.

Plany spółki zakładają etapowanie zadania pn. Osiedle "Nad Płonią" do 2020 roku. Autorami projektów domów i kompleksowego zagospodarowania terenu ( nowe nasadzenia na terenie, miejsca parkingowe i mała architektura) są architekci z biura Arch+ Bernadeta Jastrzębska. W sumie etapów ma być sześć przy kalkulacji łącznych wydatków na całe zadanie przez TBS Prawobrzeże w kwocie 23,7 mln zł.

W drugiej połowie 2015 r. oddane zostały do użytku dwa pierwsze bloki, a nowi lokatorzy wprowadzili się do nich na początku minionego roku. W kolejnym domu z dwunastoma lokalami 2-pokojowymi (od 27,16  do 33,48 mkw.) i 3-pokojowymi (od 42,39  do 42,46 mkw.) w styczniu klucze do mieszkań odebrali kolejni najemcy. 

Następne dwa budynki, realizowanego od sierpnia ub.r. trzeciego etapu inwestycji, są w stanie surowym zamkniętym. Trwają w nich prace wykończeniowe i przy elewacjach, w tym roboty przy zewnętrznym dociepleniu. Zakładany termin zakończenia ich budowy to początek września tego roku. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budowlane Ciroko.

Mieszkania wybudowane zostały z wykorzystaniem środków przyznawanych na podstawie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Na takich samych zresztą zasadach, jak część tych, które już wzniosło i zasiedliło również na ukończonym w zeszłym roku osiedlu Sienno przy ulicach Pelikana i Łącznej Szczecińskie TBS.

Mieszkania wykończone zostały w standardzie „pod klucz”, tj. posiadają kuchenki elektryczne, zlewozmywaki, wanny, umywalki, armaturę sanitarną, w pokojach - wykładziny PCV we współczesnym standardzie, w łazienkach - terakotę oraz płytki ceramiczne, stolarkę okienną i drzwiową oraz mieszkaniowe stacje ciepła zapewniające możliwość całorocznego przygotowania ciepłej wody użytkowej i ogrzewanie mieszkań z miejskiej sieci cieplnej. Każde mieszkanie posiada indywidualny system rozliczania energii cieplnej, elektrycznej i wody.

Lokalami w budynkach osiedla "Nad Plonią" w Dąbiu dysponuje gmina. TBS Prawobrzeże wynajmuje je osobom wskazanym przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych za czynsz równy stawkom czynszu komunalnego. Jest to jeden z warunków umowy zawartej pomiędzy Gminą Miastem Szczecin i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, która zapewnia finansowe wsparcie inwestycji równe 40% jej kosztów.

Najemcami lokali będą dotychczasowi najemcy chcące poprawić aktualne warunki mieszkaniowe, którzy zdecydują się na zamianę obecnie zajmowanego lokalu komunalnego na lokal o wyższym standardzie technicznym i funkcjonalnym. Mieszkania, z których się wyprowadzą, o obniżonym standardzie zasilą gminna pulę lokali o statusie socjalnych. ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SPRAWA LUDNOSCIOWA nie istnieje w zanadrzu?
2017-02-12 14:15:11
Do "miasto". Kto by chcial mieszkac? Nawet Pan/Pani nie zdaje sobie sprawy jak dalece precyzyjny jest cichy plan ludnosciowy dla tego miejsca niepozornego. Strategicznie wysokiego. Cale ujscie Odry ze Szczecinem juz w okresie konstruowania mapy politycznej Europy na koniec II wojny swiatowej, stanowilo najbardziej zagorzaly punkt rokowan ponadpanstwowych. Strategia ZSRR tworzyla, zabiegala i uzyskala ten teren. W atmosferze psychologicznie dla siebie niekorzystnej. Wiecej na ten temat w "Ziarno na okopie" Z.Zaluskiego wyd.MON. A wspomnienia osiedlencow z tamtych czasow (jak jeszcze zyja) nie sa bez dylematu: czy beda walki o Szczecin? Pamietajmy ze schizofrenia polityczna totalitaryzmu (wszelkie drogi do zwyciestwa!) jest niesmiertelna i trwa do nadal. Taki jest zwiazek wielkiej polityki z pozornie malej wagi sprawa zasiedlen w Dąbiu. No, w każdym bądź razie przyszłość Szczecina według pionierów, może nie jest wynikiem ich lęków urojonych?
Gargamel
2017-02-12 12:22:15
Kiedyś pola na zadupiu, dzisiaj mieszkania na zadupiu.
miasto
2017-02-12 10:31:46
A kto by chciał mieszkać w gorszej, tak odległej części Szczecina?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA