Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

PiS: „Współpraca – tak, ale zgodna z racją stanu”

Data publikacji: 31 lipca 2019 r. 14:17
Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia 2019 r. 13:39
PiS: „Współpraca – tak, ale zgodna z racją stanu”
 

Jesteśmy za współpracą z Niemcami, ale zgodną z polską racją stanu - zadeklarowali radni sejmiku województwa zachodniopomorskiego z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Nawiązali w ten sposób do medialnych doniesień o rozmowach marszałka Olgierda Geblewicza z władzami regionu Meklemburgia - Pomorze Przednie. 

- W mediach pojawiła się informacja z gazety "Nordkurier", że trwają jakieś rozmowy między zarządem województwa zachodniopomorskiego a Manuelą Schwesig, panią minister regionu Meklemburgia - Pomorze Przednie, aby Szczecin był miastem metropolitalnym - mówiła Małgorzata Jacyna - Witt. - Ustalmy jedno: Szczecin jest miastem metropolitalnym. Chcemy, aby Szczecin był miastem metropolitalnym i dla regionu polskiego, i dla przygranicznych powiatów - ale na naszych warunkach. Jakie są warunki pana marszałka, nie wiemy. Odniósł się do tego pan marszałek, mówiąc, że jakąś informację dostaniemy - czyli coś jest na rzeczy, jakieś ustalenia zostały poczynione, i nie powiadomiono o tym ani nas, radnych sejmiku, ani społeczeństwa. Mówił o tym mecenas Bartłomiej Sochański, piętnastoletni konsul honorowy Niemiec, że Szczecin jest położony na zachodnich rubieżach, więc jest szczególnie zobowiązany do zabezpieczenia historycznej polskości na tych terenach, w aspekcie społecznym, gospodarczym i kulturowym.

Jacyna - Witt podkreślała, że przy jakiejkolwiek formie współpracy nie może być tak, że strona niemiecka wpływałaby na takie sprawy jak plany zagospodarowania przestrzennego czy na lokowanie w Szczecinie określonych jednostek gospodarczych.

- Dowiadujemy się o pewnych rzeczach z mediów. To bardzo zła praktyka - ocenił radny Zbigniew Bogucki. - O tych rzeczach najpierw powinniśmy rozmawiać w sejmiku, powinna przetoczyć się dyskusja społeczna. A nie było jej. My nie mówimy, że nie chcemy współpracować. Chcemy współpracować, ale w sposób mądry, przemyślany, skonsultowany, uwzględniający racje Szczecina i polską rację stanu. Nie może być, że marszałek lub prezydent Szczecina podejmują jakieś strategiczne decyzje, nie mając do końca umocowań.

Jacyna - Witt pokazała także komentarze z portalów społecznościowych, świadczące, jej zdaniem, o braku lokalnego patriotyzmu. Jedna z internautek napisała: "Niech nas całkiem wezmą", a druga odpowiedziała jej: "Szczecin stolicą Niemiec".

Do sprawy odniósł się także marszałek Geblewicz w wypowiedzi, którą zamieścił na Twitterze:

- PiS w oczywisty sposób wykorzystuje wizytę pani premier Meklemburgii Pomorza Przedniego do podbudzania nastrojów antyniemieckich, bo zawsze stara się podbudzać tego typu emocje przed wyborami. Metropolia szczecińska jest położona 15 kilometrów od polsko - niemieckiej granicy i w sposób oczywisty ma dominujący wpływ na wschodnią część Pomorza Przedniego.   Nasi sąsiedzi Niemcy coraz częściej korzystają z infrastruktury w Szczecinie, nie tylko po to, żeby zrobić zakupy, ale po to, aby uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, w celach relaksu, rekreacji czy wręcz polepszenia stanu zdrowia. To są funkcje metropolitalne, które przynoszą Szczecinowi wartość dodaną, a jednocześnie pozwalają zaspokoić różnego rodzaju potrzeby mieszkańcom wschodniej części Niemiec. Z panią premier Manuelą Schwesig będziemy rozmawiali po raz kolejny o możliwościach pogłębiania współpracy w oparciu o "Traktat o dobrym sąsiedztwie" oraz zawartą pomiędzy nami, a więc niemieckim landem a polskim województwem, za zgodą polskiego rządu, "Umową o współpracy transgranicznej".

Spotkanie marszałka i niemieckiej minister ma odbyć się 1 sierpnia.©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Radni sejmiku województwa zachodniopomorskiego (od lewej): Michał Kamiński, Małgorzata Jacyna - Witt, Zbigniew Bogucki mówili o współpracy polsko- niemieckiej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pacyna
2019-08-06 13:25:15
A Pacyna już wietrzy pomysły jak tu dla siebie zarobić i osadzić stołki.
nie tolerować to ty sobie możesz
2019-08-02 20:37:03
co najwyzej pryszcza na tyłku partnera 2
do @ rada
2019-08-02 07:25:34
Powtarzam pisowcom - wara od Szczecina, tu Was nie tolerujemy i nigdy tolerować nie będziemy
Gryf
2019-08-02 04:29:07
Propozycja na podstawowe warunki współpracy samorządu zachodniopomorskiego z niemieckim landem Meklemburgia-Pomorze Przednie, jego podmiotami politycznymi i innymi (zwani dalej „strona niemiecka“): 1. Samorząd zachodniopomorski zawiera porozumienie z stroną niemiecką, że wszelkie niemieckie partie polityczne odstąpią natychmiast od organizacji konferencji i wszelkich innych spotkań na terenie Polski, specyficznie w Szczecinie i całym województwie zachodniopomorskim. Polska suwerenność musi być akceptowana. Zaniedbanie porozumienia musi mieć konsekwencje, n.p. kary finansowe. 2. Niemiecka strona zobowiązuje się do finansowania ogólnie obowiązujego programu nauki języka polskiego na sowich terenach dla wszystkich obywateli. Nie jest do zaakceptowania, że tylko Polacy inwestują miliony złotych w ogólnie dostępną naukę języka niemieckiego. A Niemcy ignorują Polskę, polskie tradycje i polską kulturę. Polscy nauczyciele zatrudnieni przez land Meklemburgia-Pomorze Przednie mają uczyć Niemców języka polskiego, wszędzie gdzie się da. 3. Obie strony będą wspierać opracowanie historii historycznej prowincji niemieckiej „Pommern“, szczególnie politycznej dla strony polskiej. Historia polskiego Pomorza od średniowiecza do czasów powrotu po 1945 zostanie opracowana dla strony niemieckiej. Historia tworzy tożsamość. Odkrycie wspólnych korzeni może stworzyć wspólny region. 4. Obie strony porozumieją się na ogólny trwały polityczny format konferencyjny lub parlamentarny, gdzie wybrani przedstawiciele obydwu stron będą dyskutować i decydować publicznie wszelkie aspekty długoterminowego rozwóju współpracy miedzy województwem Zachodniopomorskim i Meklemburgia-Pomorze Przednie. 5. Obie strony zreformują dotychczasowy układ polsko-niemieckich stowarzyszeń i podmiotów prawa cywilnego. Bajzel ostatnich lat stworzył przeróżne dziwne podmioty jak n.p. Dom Gospodarki w Szczecinie. Ten niemiecki podmiot m.i. finansowany przez rząd Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie jawnie wpływa na społeczność Szczecina, zwłaszcza polityczną i gospodarczą. Są też inne przykłady na jawny wpływ niemieckich interesów w Szczecinie. Trzeba posprzątać przesiloną inwigilację niemiecką na stronę polską i stanowczo wzmocnić polski wpływ na stronę niemiecką.
granica
2019-08-01 11:38:08
Znam firmy szczecińskich rzemieślników zarejestrowane w Niemczech i robiące interesy po obu stronach granicy. Wykorzystują to położenie. Nie narzekają na rynek niemiecki. Nikomu oprócz durnych pisowców to położenie nie przeszkadza. Nawet nierozgarnięty Kaczyński opowiadał głupoty o wykupowanie przez Niemców naszych terenów kiedy Polacy wykupowali za niewielkie pieniądze duże części wyludnionych gmin niemieckich. Pani Jacyna nie próbowała tego bo tam trzeba uczciwie zapracować na dobrą opinię. Tutaj wieczna koniunkturalistka może przylepić się do samorządowego koryta.
@ "rada"
2019-08-01 10:15:31
Słuchaj POtomku folksdojcza, czy ubeka. Masz już Willa Grawitz'a, Willa Lentz'a, Rondo Hakena, Kamienica Dohrna i POdobne. Gdzie masz ochotę urządzić radosne tańce 01. 09. ?
rada
2019-08-01 07:27:55
Pisowcy odwalcie się ze swoją racją stanu - Szczecin ma swoją własną rację stanu i nic wam do tego
Ten z Niemierzyńskiej
2019-07-31 22:50:48
Co oni tacy nachalni z tą aglomeracją czego znowu potrzebują?Hola hola my się nikomu nie narzucamy
szukaj a znajdziesz
2019-07-31 21:50:43
Integracja ze Zgorzelcem powoduje ze kolorowe afrykanskie człowieki ale z terenu niemieckiego Gorlitz juz gonia polskie matki z dziecmi z placu zabaw.Co sie tak niemcom spieszy zeby dla dalszego zycia w Posce musiało sie uczyc jezyków arabskich tupu urdu i arabico
@cos złego się dzieje
2019-07-31 21:46:31
6 mln Polaków zginęło w 2WŚ to fakt, ale w olbrzymiej większości żydowskiego pochodzenia. I to nie tylko za sprawą Niemców ale także polskich szabrowników. Nie naginaj faktów
@Brawo Pacyna !! PIS
2019-07-31 21:23:05
Zaintrygowałeś mnie, dlaczego się tak męczysz w Polsce? W czasach komuny obywatele Polski byli własnością komunistycznego państwa ale dziś gdy w konstytucji masz wpisane prawo do swobodnego wyjechania z Polski dziwie się ze z tego prawa nie korzystasz, zrezygnowałbyś z obywatelstwa polskiego i w końcu był wolnym człowiekiem, prawdziwym kosmopolitycznym europejczykiem.
popijajać kawkę..
2019-07-31 21:05:44
Przywiązać ich przy słupach granicznych, niech obszczekują obcych!
Brawo Pacyna !! PIS
2019-07-31 21:03:22
A na straży jakiej historii chce stać Jacyna? Były już czasy, kiedy prastare ziemie piastowskie przywracano Polsce. Żeby gadać o historii Pomorza Zachodniego, trzeba ją znać, proszę pani
Brawo Pacyna !! PIS
2019-07-31 19:49:54
Tam gdzie Pacyna i Matecki to Szczecin kariery nie zrobi . Niemcy nie są głupi , aby brać sobie takie wrzody na garb... P.S Tak samo dzisiaj po raz kolejny pokazali środkowy palec dla kandydata PIS Szczerskiego na komisarza obrony UE:)))) Jakieś pytania pisie trolle ??
dr Pietruszka
2019-07-31 18:59:46
Strzeżcie się Greków nawet jeśli przynoszą dary.W urzędzie marszałkowskim nie znają tego przykazania.Trudno dowiedzieć się czy przyjęli taki przekaz kulturowy by mieć świadomość doświadczeń historycznych.Ale ad rem : współpracować trzeba i to na wszystkich szczeblach i we wszystkich obszarach tylko na zasadach partnerskich.Zadam pytanie czy Nord Stream to są zasady partnerskie?Czy twierdzenie po co nam lotnisko w Polsce skoro mamy w Berlinie jest podejściem partnerskim strony polskiej?
jab
2019-07-31 18:17:55
Jesteśmy za współpracą z Niemcami, ale zgodną z polską racją stanu - mówią radni PiS. Takie właśnie powinno być stanowisko wszystkich ugrupowań politycznych i samorządowych. Nic dodać nic ująć.
1 sierpnia obchodzimy 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
2019-07-31 18:08:25
dlaczego przedstawiciele totalnej opozycji tak ostentacyjnie plują na Polskę i Polaków? Panie Geblewicz zachowujesz się pan jak Goebbels... A takim jak komentator o nicku "stary człowiek a może" odpowiem krotko - nie możecie i dlatego szukacie kogoś kto weźmie odpowiedzialność - jesteście bezproduktywnymi płaczkami których inercja i bierność są źródłem tego że Szczecin jest w takiej zapaści w jakiej jest - dołączanie Szczecina do najbiedniejszego landu RFN, landu w którym już niedługo znaczną część ludności będą stanowić "inżynierowie i lekarze" z Afryki i Bliskiego Wschodu oznacza skrajne deficyty intelektualne.
krotko
2019-07-31 17:20:06
kurier gazeta moich sp rodzicow stala sie przybudowka gazetki szechtera-michnika
Edyta
2019-07-31 17:05:43
Jacyna i ten cały PiS to wyjątkowi szkodnicy.
Stary człowiek a może
2019-07-31 16:44:58
Wola większości prawdziwych mieszkańców Szczecina jest zdecydowanie za przyłączeniem Szczecina do Pomorza Przedniego i współpracą regionalną,bez oglądania się na politykierstwo pisowskich działaczy.Nie może być tak,że garstka podrzędnych lokalnych polityków będzie narzucać "wizję" i meblować nam naszą małą ojczyznę>Ojczyznę zaniedbaną zapomnianą i niedoinwestowaną.Młodzi i średnie pokolenie zdecydowanie projekt będą popierać i wspierać.Jestem przekonany,że wcześniej czy później metropolia Pomorza Przedniego stanie się faktem.
Mecenasso
2019-07-31 16:31:52
Pan szympansik pokazuje, że niczego się nie nauczył na swoim stanowisku, które piastował przez lata. Taki sam zaścianek jak u pozostałego tria.
Kitt
2019-07-31 16:30:01
Jacyna powinna raczej pokazać komentarze odnośnie jej własnej osoby. Wtedy może zorientowałaby się czemu nikt od lat nie traktuje jej poważnie.
Ramin
2019-07-31 15:50:57
Szczecin metropolią pogranicza polsko-niemieckiego - brzmi pięknie- brakuje naszemu miastu jednego skrzydła do rozwoju (po drugiej stronie granicy). Mamy szansę aby nasza super lokalizacja wreszcie przyniosła owoce transgraniczne. PiS nie powinien tu mącić w stylu "ze przyjdą Niemcy i zabiorą..."
coś złego się dzieje
2019-07-31 15:43:53
U nas Geblewicz robi nam Stettin a w Gdańsku Dulkiewicz razem z całym gdańskim magistratem będzie radośnie świętować i pląsać w wesołych tańcach z okazji wybuchu II WŚ podczas której wymordowano 6 mln Polaków i zrównano z ziemią większość polskich miast!? 17 września pewnie Dulkiewiczówna będzie świętować rozpoczęcie agresji ZSRR na Polskę i wymordowanie polskich oficerów w Katyniu!? Od zastępcy Dulkiewicz już się dowiedzieliśmy że II WŚ wybuchła z powodu złego słowa jakie wypowiadał Polak przeciwko innemu narodowi!
D
2019-07-31 15:14:53
Zespół taki był - "Tercet Egzotyczny" ;)
Co to za ludzie?!
2019-07-31 14:44:44
Geblewicz, Dulkiewicz... Jakaś masakra.
z daleka
2019-07-31 14:38:31
Statki budować nie portaficie a oczekujecie że ktoś z wami będzie konsultował rozmowy z niemcami. Zróbcie coś malkontenci z PiS-u.
Kampania już się zaczęła
2019-07-31 14:25:57
Czy media muszą obsługiwać wystąpienia tego tria? Niech idą pisowskie media, a porządni dziennikarze nich ich olewają
olo
2019-07-31 14:18:43
No proszę i "komusze" 3 orły im nie przeszkadzają za tło ;)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA