Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

PiS: Z oświatą jest dobrze

Data publikacji: 27 lipca 2019 r. 14:44
Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2019 r. 14:33
PiS: Z oświatą jest dobrze
Wiceminister Maciej Kopeć i radna Małgorzata Jacyna-Witt przekonywali, że w oświacie dzieje się dobrze. Fot. Elżbieta Kubera  

Nie ma problemów z rekrutacją podwójnego rocznika, nie ma chaosu, nie ma Armagedonu - uważają politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy postanowili odmitologizować opinie o polskiej oświacie. Ich zdaniem rosną też pieniądze na oświatę.

Sobotnia konferencja prasowa PiS była odpowiedzią na konferencję szczecińskich radnych Platformy Obywatelskiej, zdaniem których obecna rekrutacja podwójnego rocznika do szkół średnich będzie skutkować przeładowaniem szkół i nadmiernie liczebnymi klasami. W tym roku do liceów i techników kandydowało dwukrotnie więcej uczniów niż przed rokiem, ponieważ w wyniku rządowej reformy oświaty skumulowały się dwie grupy absolwentów: po gimnazjach i po klasach ósmych.

- Były obawy przed katastrofą, nic takiego się nie wydarzyło. Mówiliśmy, że uczniowie zmieszczą się w szkołach, bo miejsc w kraju jest o 100 tysięcy więcej niż uczniów - powiedział Maciej Kopeć, wiceminister edukacji. - Do szkół średnich dostało się w tym roku 89 proc. uczniów.

Minister odniósł się też do braku miejsc w internatach dla młodzieży z innych gmin, która chce się uczyć w Szczecinie. - Baza Szczecina liczy tysiąc miejsc w internatach, a uczniów z innych gmin jest 2,7 tysiąca. Trudno, żeby się zmieścili. O tym, że ta baza jest za mała, mówi się od 2006 roku, odkąd jestem radnym -  dodał minister.

Małgorzata Jacyna-Witt, radna sejmiku województwa i przewodnicząca rady nadzorczej Stoczni Szczecińskiej, podkreśliła, że w 2016 r. PiS wspierał prezydenta Piotra Krzystka, dlatego reforma oświaty w Szczecinie została dobrze przeprowadzona. Odniosła się też do dwóch decyzji z tamtego czasu: - Zamiast wydawać bezsensownie pieniądze na Frygę czy parking na prawobrzeżu, z którego nikt nie korzysta, należało zabezpieczyć miejsca w internatach lub dofinansować kwatery. Pieniądze są, to zależy tylko od samorządów, czy potrafią je wykorzystać. Inwestycja w dzieci jest bardzo ważna.

Zdaniem Macieja Kopcia udział wydatków samorządów na oświatę maleje. - Samorządy do kosztów na oświatę wliczają też wydatki na płace dla administracji i obsługi, czy pracowników przedszkoli, a to zadanie gminy - dodał.

Wyliczenie przedstawiła radna Jacyna-Witt. Zgodnie z nim w 2014 r. wpływ do budżetu miasta z PIT wynosił 416 mln zł, a w 2018 r. - 589 mln zł; subwencja oświatowa w 2014 r. wynosiła 377 mln zł, a w 2018 - 420 mln z, zaś uczniów w 2014 r. było 53 435 , a w 2018 - 53 261.

- Subwencja oświatowa jest dodatkiem do finansowania oświaty. Gmina miasto Szczecin ma pieniądze na finansowanie oświaty, na podwyżki dla nauczycieli i takie propozycje, aby młodym opłacało się w Szczecinie osiedlić i tu pracować - stwierdziła radna. 

Według Macieja Kopcia z subwencji zwiększonej na reformę do 890 mln zł, około 50 mln zł zostanie przeznaczone na bursy i internaty. Podkreślił, że Szczecin ma dostać z tego ponad milion złotych. Minister odniósł się też do problemu odpływu nauczycieli ze szkół: - Nic się nie zmieniło w porównaniu do 2018 roku. Około 13 tysięcy ofert pracy to oferty różne: od pełnego etatu do kilku godzin. Przy sześciu tysiącach nauczycieli baza ofert jest na poziomie półtora procent. Opis, który dotyczył chaosu i Armagedonu, rozmija się z prawdą - stwierdził.©℗

Tekst i fot. Elżbieta Kubera

Na zdjęciu: Wiceminister Maciej Kopeć i radna Małgorzata Jacyna-Witt przekonywali, że w oświacie dzieje się dobrze.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Dobra zmiana
2019-07-29 09:02:04
Luka podatkowa z tytułu VAT w czasie 4 lat rządów PiS wyniosła 160 miliardów złotych.
Dobra zmiana
2019-07-29 05:47:30
W okresie styczeń - czerwiec 2019 r. dochody budżetu państwa wyniosły 192,2 mld zł i były wyższe o 10,2 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń – czerwiec 2018 r. o ok. 9,5 mld zł. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:  dochody z podatku VAT były wyższe o 3,5% r/r (tj. ok. 3,0 mld zł),  dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były niższe o 0,6% r/r (tj. ok. 0,2 mld zł),  dochody z podatku PIT były wyższe o 11,4% r/r (tj. ok. 3,2 mld zł),  dochody z podatku CIT były wyższe o 18,8% r/r (tj. ok. 3,5 mld zł),  dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 4,3% r/r
guciu
2019-07-28 22:24:36
Tak jak 2i2 równa się 5.
Brawo PIS :)))
2019-07-28 21:50:46
Jakie PIS ma wartości chrześcijańskie i europejskie? 1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną. I dlatego tak wielbią o. Rydzyka ignorując to co mówi Ojciec Święty? 2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego na daremno. Dlatego tak mieszają Boga z polityką jednej partii? 3. Pamiętaj , abyś dzień świety święcił. Dlatego prowadzą kampanie partyjne w niedzielę? 4. Czcij ojca swego i matke swoją. Dlatego nie dbają o oddziały geriatryczne? 5. Nie zabijaj. Dlatego nie chcą przyjmować imigrantów? 6. Nie cudzołóż. Dlatego co niektórzy posłowie i radni zdradzają żony, a nawet podobno pojawiają się w domach publicznych? I chronią niektórych pedofilii? 7. Nie kradnij. Dlatego pobierali nienależne diety i ich nie zwrócili? 8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Dlatego prowadzą kłamliwą propagandę w TVP, mówią, że negocjowali wprowadzenie polski do UE, najwyższe władze kłamią o liczbie uchodźców, wielkości luki VAT (mafii VAT), pomocy niepełnosprawnym itp. itd. 9. Nie pożądaj żony bliźniego swego. Dlatego wielu z nich rozwiodło się i wzięło sobie drugie żony? 10. Ani żadnej rzeczy , która jego jest. Dlatego niszczą służbowe laptopy, korzystają do celów prywatnych z rządowych limuzyn i samolotów i każą sobie usługiwać policjantom? A nie to żydowskie przykazania. Po chrześcijańsku to powinni po prostu miłować swoich bliźnich i nieprzyjaciół. Dlatego mówią o nich gorszy sort, kanalie, że nie wspomnę o gorszych inwektywach szeregowych zwolenników obecnego rządu komentujących na forach internetowych?
student
2019-07-28 21:46:02
Likwidacja gimbazy uderzyła w elyty opozycji.Więcej korepetycji
Viviana
2019-07-28 21:02:30
Ależ młodzieżówkę zagonili do trolowania a sami na wakacjach.Biedne dzieciaki bo w skłasza nikt z nimi nie zagra nikt nie weźmie do busa nikt nie kupi za darmo loda.Jak to u liberałów
Karawana
2019-07-28 20:59:51
Polska się zmienia na lepsze przez wiele raf i zmian musimy przejść aby była jeszcze lepsza.Warto mieć to na uwadze,Karawana jak mówi przysłowie jedzie dalej.Szkoda jednak tej złej energii która wylewa się od tych rzekomo tolerancyjnych i równościowych.Przebija z nich gorycz oderwania od władzy.No ale przecież u władzy powinni być którzy potrafią rządzić i którym zależy.Przecież te 250 mld za rządów miłośników ośmiorniczek nie wyparowało w kosmos.To są realne interesy które zostały ucięte.Pamiętamy strajk w oświacie i przebieranie się za krowy.Polskie szkoły i uczelnie są słabe.Trzeba to zmienić a nieudacznicy od ośmiorniczek tego nie zmienią.Koniec tematu.Do lamusa.Karawana jedzie dalej.Dla Polski!
@ babcia
2019-07-28 19:02:04
Ty kobitko pobiegnij do czarnego okupanta i rzuć na tacę , a on będzie uprawiał ubóstwo za twoje i nawet grzechy ci wybaczy, taki dobry jest, naprawdę.
babcia
2019-07-28 15:58:51
burakowo piowskie działa-brak wykształcenia nie robi żadniej różnicy aby inne dzieci nie chodziły do szkoły średniej aby poziomem nauki dorównały do poziomu ichniejszego marszałka.ciemnota goni ciemnotę
do wszystkich tutaj bytujących TROLLI opłacanych przez PIS
2019-07-28 13:43:18
Więcej głosów daje socjal niż zrealizowana inwestycja. To są rządy PiS Ktos napisal na Internecie: IM SIE NALEZY !!! - "Cudowne przypadki" PIS - po obsadzeniu prezesury PZU przez Krupinskiego człowieka Ziobro brat Ziobro Witold dostaje posade w PZU, a po przejsciu Krupinskiego do Pekao rownie szybko przechodzi z PZU i zostaje zatrudniony w Pekao (warto byłoby dowiedzieć się za jakie pieniadze), tak samo jak syn Przylebskiej, ktory obecnie przeszedl do PZU którym kieruje zaufany Krupinskiego niejaki pan Surowka. Po objeciu przez Glapinskiego NBP (z tego co mowia w latach 90-tych robil w niejasne interesy PC poprzedniczki PIS) zawrotna kariere robi niejaka pani Wojciechowska (nie wiadomo kim jest dla Glapinskiego ktora zostaje dyrektorem gabinetu prezesa oraz członkiem rady BFG a jej zarobki skacza ze 100 do prawie 400 tys), a syn Kaminskiego przez "przypadek" dostaje prace w Banku Światowym o czym wbrew temu co mowi Kaminski nie decyduje Bank Swiatowy ale kraj czlonkowski czyli prezes NBP. Glapinski robi tez szefem KNF swojego protegowanego Marka Ch. oraz zalatwia posade zastepcy dyrektora w NBP jego zonie. Marek Ch. zatrudnia na stanowisku dyrektora gabinetu siostre Wojciechowskiej niejaka pania Bujno majaca dowsiadczenie pracy w przedszkolu, a przetarg w NBP na 6 mln wygrywa firma w ktorej pracuje maz Bujno czyli szwagier Wojciechowskiej. Jednoczesnie Marek Ch. zatrudnia w KNF na funkcji dyrektora nadzorujacego SKOKi mlodziutkiego prawnika z kancelarii ktora obsluguje SKOKi i w ktorej przez "przypadek" pracuje syn Biereckiego. Jednoczesnia Marek Ch. zwalnia doświadczonych dyrektorów nadzorujących dotychczas SKOKi. Tak PiSowska osmiornica doi Polske i wytwarza wzajemne uklady ktore maja dac im kase a zarazem chronic ich interesy - cala zmiana w wymiarze sprawiedliwosci sprowadza sie do tego aby podporzadkowac ten wymiar jednej osobie, czyli Ziobro, ktory obsadza prokurature, sady i KRS swoimi ludzmi lub ludzmi spolegliwymi wobec niego, poczynajac od kolezanki z podstawowki niejakiej pani Pawelczyk, ktora robi prezesem sadu w Krakowie i czlonkiem KRS. Na szczycie drabiny stoi szeregowy poseł, którego znajoma niejaka Janina Goss od ktorej pozyczal pieniadze przez "przypadek" zostaje członkiem rad nadzorczych BOS i PGE pomimo 75 lat i gdzie pani Janina dostaje około 200 tyś rocznie, czyli dzieki Kaczynskiemu ma prywatny program Emerytura + (warto sprawdzic w jaki sposob Kaczynski splacil dlugi wobec tej pani). Rownie zabawnie wygladaja powiazania rodziny obAtela Rycha Czarneckiego. W "prywatnej" telewizji TVPIS najbardziej obrzydliwi "dziennikarze" mają po 300-400 tyś rocznie za to że klamia i obrażają miliony Polakow, do tego publiczna kasa plynie do PISowskich trolowni ktore zalaly internet skrajnie obrzydliwymi komentarzami.TAKŻE NA TYM FORUM!!!
Pieniądze są, ale wyników nie ma
2019-07-28 12:31:06
Samorząd Szczecina z roku na rok ma coraz więcej pieniędzy na oświatę. Uczniów ubywa, bo teraz do szkół chodzą roczniki z niżu demograficznego. Tępa opozycja krzyczy, że jest źle, bo PiS jest zły, tymczasem każdy rozsądny człowiek widzi, że po prostu złe jest zarządzanie na poziomie samorządu. Fatalny jest też poziom nauczania, o czym świadczą wyniki egzaminów - co roku, od wielu lat, Szczecin i region są w krajowym ogonie. Prawda jest taka, że młodzież z województw, w których rządzi PiS, jest znacznie mądrzejsza albo nauczyciele mają tam dużo większe umiejętności. Tak czy siak, lewactwo oznacza zacofanie i ignorancję. Smutna konstatacja dla tego pięknego regionu...
Mario
2019-07-28 11:55:49
Fajnie to napisałeś brawo, za ile zł można tak się ponizyc? Ale co tam jesteś anonimowy a hajs to hajs. Ciekawe kim ty jesteś i co osiągnąłeś w zyciu. Chyba te wypociny pisane na podstawie twojej niewątpliwie wysokiej wiedzy z pudelka to nie jest twój największy sukces?
Meki
2019-07-28 10:37:54
To co piszesz to prawda, podpisuje się po tym w 100 procentach,chcemy kraju europejskiego a nieudaczników którzy tylko potrafią rozdawać to co mądre społeczeństwo wypracuje. Tacy na nich głosują którym przez 30 lat nic się nie udało !!!! Najlepiej to dostawać..... a nie pracować, straszne co się dzieje w naszym kraju.
do @Hubi
2019-07-28 10:13:10
Źle zrozumiałeś następcy PZPR To PISdzielce I ich trzeba pogonic żeby nie było 2 Grecji.
@Hubi
2019-07-28 07:46:41
Dokładnie jak piszesz, miejmy nadzieję że PO już nigdy nie wróci do władzy bo zrobią z nas żebraków a z kraju drugą Grecję!
Hubi
2019-07-27 23:30:32
Mam nadzieję, że w Szczecinie wyborcy zdadzą egzamin i pogonią następców PZPR. Ostatnia szansa, bo jak drugi raz wygrają wybory, nie będzie można nawet w Kurierze pisać negatywnie o totalnej władzy. Ludzie - proszę myślcie. Od Waszego głosu zależy przyszłość Polski - czy będzie kolejna Grecja, zamordyzm i upadek gospodarki czy demokracja i dalszy stabilny rozwój.
Oj... PO_stkomuszki
2019-07-27 23:02:53
Kiedy Wy wreszcie po i PO 70 latach tj. 1945-2015 przestaniecie KLAMAC... i odwracac Kota ogonen ?? A wiec: Brawo i dluuugo PiS i tylko tak dalej trzymac !!!
Czas na zmiany
2019-07-27 22:48:45
PiS w 4 lata zniszczył polską oświatę
były wyborca PIS
2019-07-27 22:12:36
Bezczelność Jacyny nie zna granic. Gdy była "niezależną radną" notorycznie mówiła, że Szczecin tonie. A teraz się okazuje, że "ma coraz więcej pieniędzy" więc ma finansować pomysły pisowskiej centrali.
Do jb i max !!
2019-07-27 21:56:11
Wy Pisie Trolle nawet zbyt tępi jesteście ,żeby przeczytać mój tekst , wam wystarczy hasło Brawo PIS i już dacie sobie tyłek tępym brzeszczotem ogolić, a sedno tkwi w szczegółach :)) Co za tępy naród ....
Obserwator
2019-07-27 21:47:49
Panu Kopciu się dziwię, bo Jacyna zawsze plotła, plecie i będzie pleść. Jak to już być może ktoś wyjaśnił najradnej, Stocznia Szczecińska za jej prezesury nic nie wybudowała (oddaj kasę, bo się nie należała!) a oświata funkcjonuje w oparciu o subwencję, której źródeł jest budżet państwa (w tym między innymi podatki mieszkańców danej gminy). Więc niech się Jacyna nie kompromisuje (jakby jeden bohater serialu powiedział), tylko wsłucha się w głos Marka Twaina (nie zacytuję, niech zgadnie).
Dzieki @Brawo PIS:)))
2019-07-27 21:47:48
Potwierdzam.
👎
2019-07-27 20:54:15
PiSich trolli już wszędzie pełno.👎👎👎 Nawet w lokalnych mediach.
max
2019-07-27 19:29:30
Brawo PIS! Jesienią większość konstytucyjna!
Liczby nie kłamią
2019-07-27 19:20:29
I nie zmienią tego poniższe komentarze frustratów zupełnie nie na temat.
jb
2019-07-27 19:15:20
Brawo PiS, tak trzymać i nie popuszczać ! Platformersi niczego dobrego dla społeczeństwa nie zaproponują, bo nie umieją rządzić i nie wiedzą skąd wziąć "piniendze". Teraz przynajmniej Polska się rozwija, bo trafił się nam najlepszy Rząd w III RP.
Prol
2019-07-27 18:43:28
Dzielna dostarczycielka miniprawd.
śp.Stalin
2019-07-27 17:58:48
Pacyna znaczy omnibus dla normalnych inaczej!!!
gość
2019-07-27 16:53:01
No i oczywiście pani Pajacyna która zna się na wszystkim od edukacji najmłodszych po budowe promu.BRAWO PISuary!!
artemor
2019-07-27 16:51:02
100% poparcia dla Brawo PIS :))). Polską rządzą wielki imperator ( kurdupel z Żoliborza ) I ojciec dyktator ( z Torunia ) ......
cxi
2019-07-27 16:27:41
Trafna ocena Brawo PiS.
Szczecin
2019-07-27 16:07:46
A ludzie żyli dostatnio i mieli ciepłą wodę.Dziękujemy "najwyższy "wodzu.Czy politycy PIS mają troche HONORU i ROZUMU??????
xyz
2019-07-27 15:43:49
kłania sie skecz neonowki-telekspres-tyle lat i aktualny, ze stocznia tez jest dobrze? tak ze nawet kamery online na slyyny prom a raczej stępke wylaczyli...prl 2.0
Brawo PIS :)))
2019-07-27 15:12:29
Oto jak wygląda Kaczyński według Amerykanów: Niski, otłuszczony człowieczek o zepsutych zębach, zaniedbanym zdrowiu i wyglądzie. Podczas wystąpień publicznych denerwująco mlaska i wywija językiem, nie kontroluje mimiki twarzy i brzmi jak wczesny Chruszczow. Jest bratem tragicznie zmarłego, jednego z najsłabszych prezydentów Polski, który kompromitował kraj za granicą, przepychał się o władzę z premierem kraju, miał hopla na własnym punkcie i był pośmiewiskiem zachodnich dziennikarzy. Dziś wynoszony na pomniki człowiek bez większego dorobku, którego brat bliźniak chce podkolorować i uwieczniać za pieniądze państwowe. Jest prezesem populistycznej partii, która oferuje nacjonalizm i izolacjonizm w połączeniu z socjalnym rozdawnictwem pieniędzy. Program wyborczy miał oparty na podgrzewaniu lęku przed imigrantami, oferowaniu pieniędzy i spiskowych teoriach rozgrabiania gospodarki przez obcy kapitał. Jest drugoligowym, zakompleksionym politykiem, któremu nigdy nie udało się wejść na salony politycznych elit. Kierowany żądzą zemsty za niepowodzenia polityczne swoje i swojego brata. Jako polityk nie odnotował większych sukcesów. Został usunięty z grona współpracowników Lecha Wałęsy po objęciu przez niego prezydentury. Krótko i bez sukcesów premierował koalicyjnemu rządowi. W 2015, dowodzona przez niego koalicja zdobyła władzę dzięki ordynacji wyborczej, która premiuje duże ugrupowania. Dzięki głupocie politycznej partii centrowych, które nie potrafiły się zjednoczyć w wyborach, rządzi dziś krajem z tylnego siedzenia w imieniu 5.7 mln Polakow, czyli 19 proc. uprawnionych do głosowania. Jego żelazny elektorat stanowią starsi i słabo wykształceni, zagorzali katolicy w opozycji do polityki kościoła papieża Franciszka. Prezes promuje swoimi politycznymi zachowaniami nacjonalizm, rasizm, homofobię, mowę nienawiści. Kokietowane są faszyzujące organizacje skrajnej prawicy. Otoczony ludźmi o podobnym kalibrze, którzy uznali jego duchowe przywództwo mimo ewidentnego braku dorobku intelektualnego. Widziany jako szansa na wybicie się dla nieudaczników, którzy winą za swoją mierność obarczają innych. Kadry rządzącej partii tworzą czwartoligowi politycy bez doświadczenia, wykształcenia i walorów intelektualnych niezbędnych w zarządzaniu państwem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA