Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Nowy etap chirurgii. Robot da Vinci w szpitalu na Pomorzanach

Data publikacji: 22 kwietnia 2020 r. 20:04
Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2020 r. 11:00
Nowy etap chirurgii. Robot da Vinci w szpitalu na Pomorzanach
 

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie podpisał z Grupą Synektik umowę na dostawę systemu robotycznego da Vinci. Tym samym jest pierwszym ośrodkiem w Zachodniopomorskiem, w którym chirurdzy będą korzystać z innowacyjnej technologii.

Robot da Vinci (produkowany przez amerykańskiego lidera robotyki chirurgicznej, firmę Intuitive Surgical) w SPSK-2 wykorzystywany będzie do zabiegów chirurgii ogólnej (m.in. nowotwory jelita grubego), operacji urologicznych (np. prostatektomia radyklana) oraz ginekologicznych (np. nowotwory trzonu macicy) - głównie w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby onkologiczne. Sprzęt został już dostarczony i przeszedł odbiór techniczny.

Sprzęt światowej klasy

- Dziś rozpoczyna się w naszym szpitalu nowy etap chirurgii. Jestem dumny, bo dołączyliśmy tym samym do pierwszych ośrodków klinicznych w kraju, w którym chirurdzy będą posługiwali się sprzętem światowej klasy. To właśnie przede wszystkim oni odczują inny standard pracy, bo operowanie przy pomocy systemu robotycznego to większa precyzja i lepsza jakość obrazu pola operacyjnego – mówi Marcin Sygut, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

System da Vinci jest najważniejszym elementem nowo powstałego Klinicznego Centrum Operacji Robotycznych PUM w Szczecinie i SPSK-2.

- Jestem pod wrażeniem zaawansowania technologicznego tego sprzętu - mówił prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który był obecny na pierwszej, wstępnej prezentacji robota – Najważniejsze, że będzie on służył pacjentom w ratowaniu ich zdrowia i życia. Istotny będzie także jego wkład w dydaktykę i szkolenia personelu medycznego.

Zabieg precyzyjny i mało inwazyjny

Umowa między szpitalem a grupą Synektik, oprócz dostawy i montażu sprzętu, obejmuje także serwis urządzenia oraz szkolenie pracowników. Te rozpoczną się na trenażerze laparoskopowym już w maju.

– Rozwój robotyki chirurgicznej jest zgodny z duchem Narodowej Strategii Onkologicznej, kładącej m.in. szczególny nacisk na skuteczność terapii i dbałość o komfort pacjentów. (...) Cieszymy się, że pacjenci Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie staną się beneficjentami rewolucji jakościowej w chirurgii – komentuje Cezary Kozanecki, prezes i założyciel Synektik.

Niezaprzeczalnymi korzyściami systemu da Vinci jest fakt, że operacje wykonywane przy pomocy robota należą do zabiegów mało inwazyjnych (dla pacjenta oznacza to krótszy czas hospitalizacji i szybszy powrót do normalnego funkcjonowania). Dla lekarza natomiast to większa precyzja operatora, doskonała wizualizacja pola operacyjnego przy wykorzystaniu techniki 3D i możliwość aż 10-krotnego powiększenia obrazu. Za przebieg operacji, decyzje dotyczące wykonywania poszczególnych manewrów nadal będzie odpowiadał operator – to on, przy konsoli chirurgicznej, będzie kierował ramionami robota.

System robotyczny da Vinci

Jak podkreślił prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2: - Ten sprzęt wprowadza nas, lekarzy, na nowy poziom cywilizacji w leczeniu nowotworów. Jesteśmy szpitalem, który po tej stronie Wisły będzie wykonywał operacje we wszystkich dziedzinach chirurgii, w których wykorzystywany jest robot da Vinci. To chirurgia ogólna, urologia i ginekologia operacyjna.

Szczeciński szpital to dziesiąta placówka medyczna w Polsce, która będzie wykorzystywać autoryzowany system robotyczny da Vinci. Obecnie operacje w asyście tego innowacyjnego urządzenia przeprowadzane są w szpitalach w Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Siedlcach, Warszawie, Wieliszewie oraz Wrocławiu. Od października 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono ponad 1200 zabiegów w asyście robotów da Vinci. System wykorzystywany jest obecnie w operacjach z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej oraz laryngologii.

(ip) 

Fot. SPSK-2

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robot
2020-04-23 10:51:29
Rzeczywiście robót może mieć więcej empatii dla pacjenta niż niektórzy lekarze przed pandemią.
Kk
2020-04-22 22:47:34
Tylko żeby jeszcze jakieś operacje przeprowadzili za pomocą robota a nie kupili i używać nie będą bo ich nie stać albo co innego wymyślą że tylko wyjątkowych sytuacjach będzie wykorzystywany a tak będzie stał i się kurzył bo ich nie stać na obsługę itp
Robot da Vinczy we wszystkim cię wyrynczy.
2020-04-22 21:20:31
Ślepą kiszkę wytnie, złamanie nastawi sprytnie. Stulejkę zoperuje, nie będziesz już marnym... członkiem. Paniom podciągnie cycki, dziadki nie będą brzydcy. Zmarszczki wygładzi. Wszyscy będziemy radzi.
Technika
2020-04-22 20:32:33
Niby technicznie sprawdzony,ale jeszcze w opakowaniu...widoczna folia
Super
2020-04-22 20:27:51
Prawie 20 lat po tym jak operacje da Vinci stosowane w calej Europie, ale to mimo wszystko SUPER.Oby tylko NFZ finansowal koszty eksploatacji (a to nie male)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA