Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Minister o subwencjach i rekrutacji. Czy zabraknie miejsc w internatach

Data publikacji: 05 sierpnia 2019 r. 17:02
Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia 2019 r. 20:36
Minister o subwencjach i rekrutacji. Czy zabraknie miejsc w internatach
 

Subwencja oświatowa oraz rekrutacja podwójnego rocznika do liceów, techników i szkół branżowych były głównymi tematami zorganizowanej przez zachodniopomorskie kuratorium oświaty konferencji prasowej, podczas której obecny był Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

- Teraz jest okres wakacji, dlatego obecnie najważniejsza dla nas rzecz to prowadzenie kontroli wypoczynku - tłumaczyła Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorska kurator oświaty. - Przeprowadziliśmy ich ponad czterysta, a sześćdziesiąt trzy skończyły się wydaniem zaleceń. Są one różnego typu, ale zazwyczaj dotyczą braków w dokumentacji.

Jerzy Sołtysiak, wicekurator oświaty, wrócił do najbardziej palącego obecnie tematu w edukacji - rekrutacji do szkół średnich. Termin "normalnego" trybu rekrutacji to 9 maja do 12 lipca. Po tym okresie wszyscy uczniowie, którzy nie zakwalifikowali się na miejsca w szkołach, które wskazali w swoich wnioskach, mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej - od 12 lipca do 12 sierpnia. Jak dodał wicekurator, zgodnie z prawem, jeśli po 1 września będzie jakiś uczeń bez przydziału, dyrektorzy szkół powinni samodzielnie móc zdecydować o przyjęciu takiego ucznia.

- W skali województwa po rekrutacji zasadniczej jest 2 956 uczniów nieprzyjętych oraz 4 954 wolnych miejsc, a w samym Szczecinie 372 nieprzyjętych i 853 miejsca - informował wicekurator. - Czekamy teraz na zakończenie rekrutacji uzupełniającej. Wtedy będziemy mogli przedstawić pełen obraz.

Z danych ministerstwa wynika, że skala, w jakiej uczniowie nie zakwalifikowali się do wybranych szkół, nie była większa niż w poprzednich latach. Chociaż liczba uczniów zmuszonych do udziału w rekrutacji uzupełniającej jest większa - z powodu tzw. podwójnego rocznika - to miejsca w szkołach ma już 89 proc. absolwentów gimnazjów i klas ósmych. Tymczasem rok temu było to 86 proc. W skali samego Szczecina wskaźnik ten wynosi 90,5 proc.

Minister Kopeć poinformował uczestników konferencji o podwyższonej subwencji oświatowej.

- W związku z nowelizacją Karty Nauczyciela, istotne jest m.in. wsparcie dla małych szkół - mówią minister. - Od pewnego czasu została wprowadzona tzw. waga dla małych szkół przy podziale subwencji. Przewiduje ona dodatkowe wsparcie dla samorządów. Subwencja tak naprawdę idzie za uczniem, ale teraz wprowadzono dodatkowe wsparcie dla tych samorządów, gdzie liczba uczniów w oddziale to osiemnaście lub mniej.

18 uczniów w klasie jest krajową średnią. Jak tłumaczył minister, utrzymywanie szkoły z mniejszą liczbą uczniów jest droższe i to jest główny problem, któremu stara się zaradzić nowe rozwiązanie.

Kwota, o którą ma wzrosnąć subwencja oświatowa dla władz Szczecina względem poprzedniego roku, to około 8,2 mln zł. Jak zaznaczał minister, większość z tej kwoty ma związek z zaplanowaną od września podwyżką płac nauczycieli.

Przy okazji tematu rekrutacji, Maciej Kopeć wspomniał też też o innej, często pomijanej kwestii - internatach. W Szczecinie znajduje się kilka szkół średnich o wysokiej renomie, w związku z czym do miasta często przybywają uczniowie z innych powiatów - często dość odległych - i potrzebują miejsca w internatach. Minister mówił, że liczba licealistów spoza Szczecina przybywających co roku była szacowana na około tysiąc. Zakładając, że w podwójnym roczniku liczba ta będzie dwa razy wyższa, należałoby się przygotować na dwa tysiące uczniów - tymczasem obecne dane wskazują, że może ich być nawet 2,7 tys. ©℗

Natan Pawłowski

Na zdjęciu: podsekretarz stanu w ministerstwie edukacji, Maciej Kopeć, mówił w Szczecinie o rekrutacji do szkół średnich i branżowych oraz o nowych planach rządu na subwencję oświatową.

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wyborca
2019-08-06 12:59:24
Czego się PiS nie dotknie to spieprzy - spotkamy się przy urnach i rozliczymy.
Alicja
2019-08-06 10:15:33
Propaganda sukcesu jak za komuny, a nawet i gorzej. Czy ci ludzie na czele z tym ministrem siebie w ogóle słyszą? Czy oni na prawdę wierzą w to co mówią? Mam jeszcze odrobinę nadziei, że po prostu muszą udawać, że wierzą w to co mówią, żeby nie spaść ze stołka. Ale jak znam życie to nadzieja matką głupich.
Dobre
2019-08-05 20:45:28
Ministerstwo propagandy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA