Likwidacja klauzuli sumienia, przemysłu futrzarskiego, dobry transport publiczny oraz finansowe wsparcie dla samorządów - to tylko niektóre elementy programu Lewicy na nadchodzące wybory parlamentarne. O jego szczegółach opowiadali na konferencji kandydaci okręgu szczecińskiego do Sejmu.
- Nasz program to przede wszystkim przestrzeganie polskiej konstytucji i prawa oraz przywrócenie praworządności, bo to kluczowe sprawy demokratycznego państwa - rozpoczął Dariusz Wieczorek, jedynka listy wyborczej Lewicy w Szczecinie.
- Dziś tylko lewica odważnie i otwarcie staje po stronie kobiet proponując progresywne rozwiązania - zapewniała z kolei Katarzyna Kotula z Wiosny. - Zlikwidujemy klauzulę sumienia, tak aby każda kobieta w Polsce miała dostęp do ginekologa, do antykoncepcji, do badań prenatalnych oraz do zabiegów in vitro. Zapewnimy refundacje nowoczesnej antykoncepcji, dostęp do tabletki "dzień po" bez recepty, oraz zagwarantujemy kobietom prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do dwunastego tygodnia. Zamierzamy zająć się również zaniedbanym problemem niealimentacji. Potraktujemy alimenty jak zaległości podatkowe. Zlikwidujemy niezmieniony od jedenastu lat próg do funduszu alimentacyjnego.
Sebastian Bednarski z Razem zapewniał, że dla Lewicy istotna jest również ochrona środowiska.
- Z dumą muszę powiedzieć, że w naszym programie znalazły się takie elementy jak: likwidacja przemysłu futrzarskiego, likwidacja chowu klatkowego oraz zakaz wykorzystywania zwierząt do pokazów w cyrkach - mówił Bednarski. - Ponadto powołamy rzecznika praw zwierząt, a także utworzymy fundusz dzikiej przyrody. Dodatkowo zobowiązujemy się, że do 2035 roku cała energia w Polsce będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych bądź z atomów w proporcjach 80 do 20 procent.
Z kolei o kwestiach gospodarczych i transportowych opowiadała prof. Czesława Christowa z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
- Kolej w każdym powiecie, autobus w każdej gminie - to jeden z filarów naszego programu - podkreślała kandydatka do Senatu. - Obecnie prawica spowodowała, że około 14 mln Polek i Polaków nie ma dostępu do publicznego transportu. Chcemy by powstała sieć transportowa, która nie będzie zmuszała młodzieży do opuszczenia kraju tylko dlatego, że nie ma ona możliwości kontaktu z większym ośrodkiem naukowym czy miejscem pracy. W każdej gminie będą połączenia autobusowe, a miasta będą miały regularną, ekonomiczną sieć kolejową.
Ponadto Lewica zadeklarowała wsparcie dla samorządów. Według niej samorządy do realizacji wszystkich swoich zadań powinny otrzymywać adekwatną od państwa pomoc finansową. ©℗
(KK)
Fot. Kamil KRUKOWSKI