czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kolejny radny odwołany

Kolejny radny odwołany

Kolejny radny odwołany
Data publikacji: 2015-10-22 10:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:43
Wywietleń: 1922 30416

Wojewoda zachodniopomorski wysłał pismo do Rady Gminy Rewal w sprawie podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego Pawła Żoły, który jest także wiceprzewodniczącym rady. Zgodnie z przepisami ustawy samorządowej radny nie może prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.

Żoła ma ośrodek wczasowo-kolonijny „Mewa” w Niechorzu, gdzie przez całe lato przybywają zorganizowane grupy sportowe. Zdaniem wojewody radny łamie ustawę, gdyż wypoczywający u niego sportowcy korzystają z obiektów (boiska piłkarskie, hala) należących do gminy.

Żoła w swoim oświadczeniu stwierdził, że użyczenie przez gminę obiektów sportowych nie stanowi naruszenia zakazu wynikającego z przepisów ustawy o samorządzie. Wojewoda w swoim uzasadnieniu stwierdził, że „ustawa nie ogranicza zakazu do «własności» ani do «zarządzania» mieniem komunalnym, lecz używa znacznie pojemniejszego określenia «wykorzystanie mienia», którego granice desygnatów są o wiele trudniej uchwytne”. 


Uzasadnienie wojewody jest dość obszerne (6 stron), więc nie będziemy go w całości cytowali. W treści uzasadnienia czytamy, że mandat Żoły powinien być wygaszony już 2 kwietnia br. Jeżeli radni nie podejmą decyzji w ciągu 30 dni, wojewoda wyda postanowienie zastępcze i go odwoła.


* * *


Od kilku miesięcy podobna sytuacja dotyczy przewodniczącej RG w Rewalu Agnieszki Tasarz. Ona także –  jako radna – prowadziła prowadziła działalność na mieniu gminy, ale radni stwierdzili, że jej nie odwołają i nie odwołali. Uczynił to wojewoda, od którego decyzji radna odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Co zrobi jej zastępca? Czy gminą mogą rządzić i podejmować decyzje radni, którzy łamią prawo i nie chcą dobrowolnie oraz z honorem zrezygnować z mandatu? 


M. Kwiatkowski

Fot. Archiwum: Mirosław Kwiatkowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie