środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nie ma mieszkań dla uchodźców

Nie ma mieszkań dla uchodźców

Nie ma mieszkań dla uchodźców
Data publikacji: 2015-10-05 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 712 26130
Półtora tysiąca uchodźców z Afryki ma przyjąć Zachodniopomorskie. To część planów władzy państwowej. Nasze gminy nie chowają głowy w piasek. Deklarują pomoc, choć równocześnie swoje działania uzależniają od decyzji rządu. Wiele samorządów sygnalizuje wojewodzie zachodniopomorskiemu, że nie dysponuje infrastrukturą niezbędną do przyjęcia imigrantów.

Na zapytania wojewody w sprawie możliwości przyjęcia uchodźców z terenów ogarniętych wojną gmina Gryfino odpowiada podobnie jak inne samorządy: w chwili obecnej nie mamy możliwości przyjęcia uciekinierów.  

– Wojewoda rzeczywiście pyta nas, czy dysponujemy niezasiedlonymi budynkami, szkołami, ośrodkami wypoczynkowymi, które można by wykorzystać do zakwaterowania tam uchodźców – powiedział Tomasz Miler, z-ca burmistrza Gryfina. – My jednak nie posiadamy takich obiektów. Tyle tylko, że zapytania są ogólne, a sprawa na wstępnym etapie. Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych konkretnych scenariuszy. Nie znamy odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące choćby tego, o jaką liczbę uchodźców chodzi czy – mówiąc oględniej – jakie pieniądze pójdą w ślad za przybyszami. Jedno jest pewne, infrastruktury niezbędnej do zakwaterowania gmina Gryfino nie posiada. 


Podobnie jest w Stargardzie Szczecińskim. Zgodnie z rządowymi zaleceniami, uchodźcy mogą być zakwaterowani m.in. w budynkach w dobrym stanie technicznym, mogących pomieścić minimum 50 osób w systemie całorocznym, a prowadzący te placówki mają zapewnić im wyżywienie i odpowiednie warunki sanitarne. Sekretarz Stargardu Zdzisław Rygiel tłumaczy, że miasto nie dysponuje tego typu obiektami. Natomiast, jak wyjaśnia członek zarządu powiatu stargardzkiego Agata Łucka, starostwo posiada spore wolne pomieszczenia w dawnym Zespole Szkół nr 5 przy ul. Gdyńskiej oraz Domu Dziecka nr 2 przy ul. Staszica. Ale, choć te obiekty są duże, nie spełniają podstawowych wymogów.

Świnoujście będzie musiało zmierzyć się nie tylko z ewentualnymi skutkami obowiązkowego podziału uchodźców, ale także z tym, że kurort może stać się szlakiem tranzytowym imigrantów w drodze do Skandynawii. 

– Bylibyśmy w stanie przyjąć uchodźców, ale nie imigrantów ekonomicznych. Ciężko jednak będzie wyjaśnić 229 wnioskodawcom, którzy oczekują obecnie na mieszkania komunalne, że lokale zostały przydzielone osobom spoza miasta i spoza kraju. Dlatego będziemy w stanie przyjąć uchodźców, jeżeli wojewoda przekaże nam budynek u  zbiegu ulic Słowackiego i Prusa. Mógłby tam powstać ośrodek dla uchodźców na około 50 osób – mówi Robert Karelus, rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia.©℗ 

(r.c., gra, bar, m, mada)

Cały artykuł w poniedziałkowym Kurierze i w e-wydaniu

Fot. Wiesław MILLER

Na zdjęciu: Dom Miłosierdzia Bożego przy alei Monte Cassino w Koszalinie. Tu dach nad głową mają znaleźć dwie rodziny uchodźców.

Komentarze

eeeee
wojna kogo jest domeną
2015-11-14 23:59:02
nie
Nie dla multiterroru w naszym województwie i w Polsce, nie gwałtu i przemocy. Musimy patrzeć naszym władzą na ręce , bo pod naciskiem z góry mogą zrobić coś przeciw nam. Pytajmy czy aby nie u nas ma powstać jakiś obóz . Pytajmy, piszemy e-maile, a poza tym ogólnopolski protest w tej sprawuje jest 10.10.2015 w warszawie
2015-10-08 19:30:15
jop
Jacek Piechota i jego fundacja maja potezny dom wczasowy przy deptaku w swinoujsciu , niech przekze taki k...a humanista i lewicowiec
2015-10-06 19:23:47
Greg
Proponuje na Syberię. Tam nie ma wojny, lokali też nie było jak nasi jeździli.
2015-10-06 09:02:24
Nie, Nie i jeszcze raz Nie ! ! !
NASZE POLAKOW NIE... dla Unijnej IS-lamizacji Polski ! !
2015-10-06 00:52:39
ewa
ilu w Szczecinie jest bezdomnych? często ciężko chorych ,oni grzebią w śmietnikach .Ile w Szczecinie rodzin nie ma mieszkań? Ilu młodych ludzi wyjechało za granice ,bo w naszym mieście za wynajem kawalerki trzeba zapłacić 1200zł tyle często młodzi ludzie nie dostają za miesiąc pracy
2015-10-05 12:30:20
Mieszkania dla najeźdców
A potem te POjękiwania: Polski nie chcą rodzić dzieci...
2015-10-05 12:28:29
Polacy w kolejce
Skoro nie ma mieszkań dla polskich rodzin z dziećmi, które czekają po kilkanaście lat w kolejce na mieszkanie socjalne, to dlaczego miałyby się znaleźć dla przybyszów z Afryki.
2015-10-05 11:57:51
KOL
Myślę,że samorządowcy,którzy zdecydują się na przyjęcie "uchodźców" mogą zapomnieć o dobrym wyniku w przyszłych wyborach.O kłopotach które będą mieli z tymi ludźmi do następnych wyborów nie wspomnę..
2015-10-05 10:47:14
STOP islamskiej nawale!
Ale granda! Polacy są wypychani, żeby zrobić miejsce cwaniakom obsadzonym w roli "uchodźców". NIGDY! Kwaterować w domu wojewody i lewaków optujących za urządzeniem Afryki i Bliskiego Wschodu w Polsce. Na ich koszt i w ich mieszkaniach!
2015-10-05 10:15:53
To Unijny Skandal...! !
Niemcy wychodza juz na ulice miast... by protestowac przeciwko przyjmowaniu Afrykanczykow do Ich Kraju ! Jak stoi w powyzszym tekscie... miasto Swinoujscie nie jest w stanie na dzien dzisiejszy zaspokoic 229 wnioskow Polskich Rodzin czy Osob... o otrzymanie mieszkania we wlasnym Miescie-Kraju ( ! ) a mamy "zaczac martwic sie"... ( ? ) o narzucone Polsce przez Brukselska UE... Afrykanskie "Multi-Kulti" i o BARDZO RYZYKOWNE ZWIEKSZENIE ilosci IS-lamistow w Polsce ? Afryka jako Kontynent jest bardzo, BARDZO WIELKA... i niech tam na swoim Kontynencie, szykaja sobie dalszego szczescia i "ewentualnego dalszego szerzenia" swojego zabobonnego Islamu ! !
2015-10-05 09:37:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie