Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Nie ma mieszkań dla uchodźców

Data publikacji: 05 października 2015 r. 11:15
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:29
Nie ma mieszkań dla uchodźców
 
Półtora tysiąca uchodźców z Afryki ma przyjąć Zachodniopomorskie. To część planów władzy państwowej. Nasze gminy nie chowają głowy w piasek. Deklarują pomoc, choć równocześnie swoje działania uzależniają od decyzji rządu. Wiele samorządów sygnalizuje wojewodzie zachodniopomorskiemu, że nie dysponuje infrastrukturą niezbędną do przyjęcia imigrantów.

Na zapytania wojewody w sprawie możliwości przyjęcia uchodźców z terenów ogarniętych wojną gmina Gryfino odpowiada podobnie jak inne samorządy: w chwili obecnej nie mamy możliwości przyjęcia uciekinierów.  

– Wojewoda rzeczywiście pyta nas, czy dysponujemy niezasiedlonymi budynkami, szkołami, ośrodkami wypoczynkowymi, które można by wykorzystać do zakwaterowania tam uchodźców – powiedział Tomasz Miler, z-ca burmistrza Gryfina. – My jednak nie posiadamy takich obiektów. Tyle tylko, że zapytania są ogólne, a sprawa na wstępnym etapie. Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych konkretnych scenariuszy. Nie znamy odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące choćby tego, o jaką liczbę uchodźców chodzi czy – mówiąc oględniej – jakie pieniądze pójdą w ślad za przybyszami. Jedno jest pewne, infrastruktury niezbędnej do zakwaterowania gmina Gryfino nie posiada. 


Podobnie jest w Stargardzie Szczecińskim. Zgodnie z rządowymi zaleceniami, uchodźcy mogą być zakwaterowani m.in. w budynkach w dobrym stanie technicznym, mogących pomieścić minimum 50 osób w systemie całorocznym, a prowadzący te placówki mają zapewnić im wyżywienie i odpowiednie warunki sanitarne. Sekretarz Stargardu Zdzisław Rygiel tłumaczy, że miasto nie dysponuje tego typu obiektami. Natomiast, jak wyjaśnia członek zarządu powiatu stargardzkiego Agata Łucka, starostwo posiada spore wolne pomieszczenia w dawnym Zespole Szkół nr 5 przy ul. Gdyńskiej oraz Domu Dziecka nr 2 przy ul. Staszica. Ale, choć te obiekty są duże, nie spełniają podstawowych wymogów.

Świnoujście będzie musiało zmierzyć się nie tylko z ewentualnymi skutkami obowiązkowego podziału uchodźców, ale także z tym, że kurort może stać się szlakiem tranzytowym imigrantów w drodze do Skandynawii. 

– Bylibyśmy w stanie przyjąć uchodźców, ale nie imigrantów ekonomicznych. Ciężko jednak będzie wyjaśnić 229 wnioskodawcom, którzy oczekują obecnie na mieszkania komunalne, że lokale zostały przydzielone osobom spoza miasta i spoza kraju. Dlatego będziemy w stanie przyjąć uchodźców, jeżeli wojewoda przekaże nam budynek u  zbiegu ulic Słowackiego i Prusa. Mógłby tam powstać ośrodek dla uchodźców na około 50 osób – mówi Robert Karelus, rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia.©℗ 

(r.c., gra, bar, m, mada)

Cały artykuł w poniedziałkowym Kurierze i w e-wydaniu

Fot. Wiesław MILLER

Na zdjęciu: Dom Miłosierdzia Bożego przy alei Monte Cassino w Koszalinie. Tu dach nad głową mają znaleźć dwie rodziny uchodźców.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

eeeee
2015-11-14 23:59:02
wojna kogo jest domeną
nie
2015-10-08 19:30:15
Nie dla multiterroru w naszym województwie i w Polsce, nie gwałtu i przemocy. Musimy patrzeć naszym władzą na ręce , bo pod naciskiem z góry mogą zrobić coś przeciw nam. Pytajmy czy aby nie u nas ma powstać jakiś obóz . Pytajmy, piszemy e-maile, a poza tym ogólnopolski protest w tej sprawuje jest 10.10.2015 w warszawie
jop
2015-10-06 19:23:47
Jacek Piechota i jego fundacja maja potezny dom wczasowy przy deptaku w swinoujsciu , niech przekze taki k...a humanista i lewicowiec
Greg
2015-10-06 09:02:24
Proponuje na Syberię. Tam nie ma wojny, lokali też nie było jak nasi jeździli.
Nie, Nie i jeszcze raz Nie ! ! !
2015-10-06 00:52:39
NASZE POLAKOW NIE... dla Unijnej IS-lamizacji Polski ! !
ewa
2015-10-05 12:30:20
ilu w Szczecinie jest bezdomnych? często ciężko chorych ,oni grzebią w śmietnikach .Ile w Szczecinie rodzin nie ma mieszkań? Ilu młodych ludzi wyjechało za granice ,bo w naszym mieście za wynajem kawalerki trzeba zapłacić 1200zł tyle często młodzi ludzie nie dostają za miesiąc pracy
Mieszkania dla najeźdców
2015-10-05 12:28:29
A potem te POjękiwania: Polski nie chcą rodzić dzieci...
Polacy w kolejce
2015-10-05 11:57:51
Skoro nie ma mieszkań dla polskich rodzin z dziećmi, które czekają po kilkanaście lat w kolejce na mieszkanie socjalne, to dlaczego miałyby się znaleźć dla przybyszów z Afryki.
KOL
2015-10-05 10:47:14
Myślę,że samorządowcy,którzy zdecydują się na przyjęcie "uchodźców" mogą zapomnieć o dobrym wyniku w przyszłych wyborach.O kłopotach które będą mieli z tymi ludźmi do następnych wyborów nie wspomnę..
STOP islamskiej nawale!
2015-10-05 10:15:53
Ale granda! Polacy są wypychani, żeby zrobić miejsce cwaniakom obsadzonym w roli "uchodźców". NIGDY! Kwaterować w domu wojewody i lewaków optujących za urządzeniem Afryki i Bliskiego Wschodu w Polsce. Na ich koszt i w ich mieszkaniach!
To Unijny Skandal...! !
2015-10-05 09:37:58
Niemcy wychodza juz na ulice miast... by protestowac przeciwko przyjmowaniu Afrykanczykow do Ich Kraju ! Jak stoi w powyzszym tekscie... miasto Swinoujscie nie jest w stanie na dzien dzisiejszy zaspokoic 229 wnioskow Polskich Rodzin czy Osob... o otrzymanie mieszkania we wlasnym Miescie-Kraju ( ! ) a mamy "zaczac martwic sie"... ( ? ) o narzucone Polsce przez Brukselska UE... Afrykanskie "Multi-Kulti" i o BARDZO RYZYKOWNE ZWIEKSZENIE ilosci IS-lamistow w Polsce ? Afryka jako Kontynent jest bardzo, BARDZO WIELKA... i niech tam na swoim Kontynencie, szykaja sobie dalszego szczescia i "ewentualnego dalszego szerzenia" swojego zabobonnego Islamu ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA