Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Głosowanie poza „domem”. Ile zaświadczeń wydano w Szczecinie?

Data publikacji: 20 października 2023 r. 08:19
Ostatnia aktualizacja: 20 października 2023 r. 10:19
Głosowanie poza „domem”. Ile zaświadczeń wydano w Szczecinie?
Fot. Ryszard PAKIESER  

Udział w wyborach nie jest w Polsce obowiązkowy, ale wiele osób w ten właśnie sposób to prawo traktuje. Problem pojawia się, gdy w dniu głosowania przebywamy poza miejscem swojego zamieszkania. Można to oczywiście zrobić, ale wcześniej trzeba uzyskać odpowiednie zaświadczenie. Na terenie Szczecina z tej możliwości skorzystało kilka tysięcy osób. W wyborach wzięło udział także kolejne kilka tysięcy głosujących, którzy w Szczecinie zameldowani nie są.

Odpowiednie zaświadczenie należy pobrać w Urzędzie Miasta lub Gminy, na terenie której jesteśmy zameldowani. Wtedy nie tracimy prawa do głosowania, będąc w podróży służbowej, na urlopie lub jeśli studiujemy w innym mieście. Głosujemy wprawdzie na kandydatów z okręgu, w którym przebywamy, a nie „swoich”, ale korzystamy z prawa wyborczego i podnosimy frekwencję.

W Szczecinie zaświadczenia wydawano praktycznie od ręki, procedura trwała chwilę, a w kolejce wystarczyło poczekać kilka-kilkanaście minut. Ale zainteresowanie było na tyle duże, że Biuro Obsługi Interesantów wydłużało godziny pracy, by wydać takie zaświadczenia wszystkim chętnym.

– Wydaliśmy niespełna 6 tys. zaświadczeń – informuje Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta UM w Szczecinie.

Niby niewiele, biorąc pod uwagę, że w Szczecinie jest ok. 370-380 tys. mieszkańców. Ale dla porównania przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi takich zaświadczeń wydano 2,5 tys.

Oczywiście taka sytuacja działa też w drugą stronę. Także w Szczecinie w wyborach do Sejmu i Senatu wzięły udział osoby, które na terenie gminy nie są zameldowane i głosowały na kandydatów z naszego rejonu. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w niedzielę z takiej możliwości skorzystało w szczecińskich lokalach 4464 biorących udział w wyborach do Sejmu i 4538 do Senatu. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wyborca
2023-10-20 13:32:59
Czy pan Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta UM w Szczecinie może nam wyjaśnić skąd wiadomo,ile osób zagłosowało do sejmu,a ile do senatu?Przecież głosowanie jest tajne.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA