Program badań „Profilaktyka 40+” ma funkcjonować tylko do końca kwietnia tego roku. W maju powinien go zastąpić program „Moje Zdrowie”. Z niego będą mogli korzystać już 20-latkowie. Zestaw badań diagnostycznych ma być szerszy, za to będzie przysługiwał rzadziej.
Program „Profilaktyka 40+” cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców Zachodniopomorskiego. Funkcjonuje od lipca 2021 roku i każda osoba po 40. roku życia może z niego korzystać, nawet po raz kolejny, jeśli od poprzedniego wykorzystania pakietu przysługujących w nim badań minęło 12 miesięcy.
– Do końca marca br. w naszym województwie z programu skorzystało ok. 215 tys. osób, z czego 60 proc. stanowią kobiety – przekazuje nam Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. – Z tej liczby ponad 17 tys. osób skorzystało z programu w tym roku, po przedłużeniu programu do końca kwietnia br., a kolejne 1,5 tysiąca wypełniło ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta.
Program ten potrwa jeszcze do końca tego miesiąca. Później ma go zastąpić program „Moje Zdrowie”.
– Ma być dostępny dla szerszej grupy osób, oparty na kompleksowym wywiadzie i realizowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej – informuje Ministerstwo Zdrowia na temat nowego programu. – Wyniki badań będą analizowane przez personel medyczny i posłużą do przygotowania Indywidualnego Planu Zdrowotnego.
Dla pacjentów w wieku 20-49 lat badania bilansowe mają być dostępne raz na 5 lat. Dla starszych – raz na 3 lata.
Podstawą do wykonania badań ma być ankieta, którą będzie można wypełnić samodzielnie za pośrednictwem internetowego konta pacjenta (IKP) lub w placówce POZ z pomocą personelu. Na tej podstawie pacjent otrzyma zestaw badań diagnostycznych. Ma być szerszy niż w „Profilaktyce 40+”.
– Po wykonanych badaniach pacjent spotka się z personelem medycznym i omówi wyniki – wyjaśnia MZ. – Dowie się, jakie zidentyfikowano czynniki ryzyka rozwoju chorób i otrzyma zalecenia dotyczące: zdrowego stylu życia, diety i aktywności fizycznej, badań profilaktycznych, indywidualne zalecenia wynikające ze stwierdzonych czynników ryzyka, kalendarza szczepień zalecanych, innych zalecanych interwencji prozdrowotnych. Zakres wizyty podsumowującej będzie uzależniony od wyników badań oraz wieku pacjenta.
U osób, które mają 60 lat i więcej, będzie dostępne dodatkowe badanie w kierunku diagnostyki chorób otępiennych. Pacjent będzie mógł zostać skierowany na nie podczas wizyty podsumowującej bilans.
– Z wiekiem nasze zdrowie wymaga większej kontroli. Jeśli wyniki badań wykażą problemy zdrowotne, to lekarz ustali indywidualny plan dalszej diagnostyki i leczenia dla pacjenta – zaznacza ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
W podstawowym pakiecie badań diagnostycznych (dla każdego objętego bilansem) będzie: morfologia krwi, glukoza, kreatynina (z eGFR), lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy), TSH (hormon tyreotropowy). W zakresie rozszerzonym badań diagnostycznych (w zależności od wieku i wyniku ankiety): ALAT – aminotransferaza alaninowa, ASPAT – aminotransferaza asparaginianowa, GGTP – gamma-glutamylotranspeptydaza, PSA całkowity u mężczyzn, anty-HCV, lipoproteina A (wykonywana w ramach programu raz w życiu). ©℗
(sag)