Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

ABW zatrzymała m.in. w Szczecinie 2 osoby podejrzewane o szykowanie ataków na muzułmanów

Data publikacji: 13 listopada 2019 r. 10:06
Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2019 r. 07:38
ABW zatrzymała m.in. w Szczecinie 2 osoby podejrzewane o szykowanie ataków na muzułmanów
 

Dwie osoby podejrzewane o przygotowywanie ataków z użyciem materiałów wybuchowych zatrzymała ABW w Warszawie i Szczecinie - poinformował w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Akcja była efektem śledztwa w sprawie grupy planującej prześladowania muzułmanów.

Zatrzymanych, którym zarzucono m.in. przygotowania do zamachu, aresztowano. Jak poinformował rzecznik, zatrzymanie nastąpiło 10 listopada, a "akcja była efektem zgromadzonych wcześniej informacji na temat ekstremistycznej grupy, której celem było zastraszanie osób wyznania islamskiego, zamieszkałych na terenie RP".

– Ustalono, że poza szykanami i prześladowaniami, grupa planowała również bardziej radykalne działania z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych – przekazał Żaryn. Dodał, że grupa w planach wzorowała się na zamachach terrorystycznych dokonanych m.in. przez Andersa Breivika w 2011 r. w Norwegii, Brentona Tarranta w tym roku w Nowej Zelandii i Philipa Manhausa w 2019 r. w Norwegii.

Rzecznik zaznaczył, że czynności dotyczyły m.in. dwóch osób, które już w 2013 r. objęte były śledztwem prowadzonym przez ABW przeciwko Brunonowi K., a jeden z mężczyzn "pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kontaktów i zainteresowań w zakresie broni, amunicji i eksperymentów pirotechnicznych, nadal zajmował się wytwarzaniem broni palnej i materiałów wybuchowych".

– W skoordynowanej akcji przeprowadzono przeszukania w wielu miejscach na terenie województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego, podkarpackiego. W trakcie jednego z nich, w domu jednorodzinnym na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy, funkcjonariusze ABW zabezpieczyli substancje i środki chemiczne niezbędne do produkcji dużej ilości materiałów wybuchowych, a także broń palną, elementy konstrukcyjne służące do przerabiania broni oraz amunicję. Ujawniony materiał wybuchowy – po przeprowadzeniu niezbędnych eksperymentów procesowych – został zneutralizowany na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy – poinformował Żaryn.

W trakcie przeszukań znaleziono również osiem fiolek z silnie toksycznymi substancjami chemicznymi, ponad 170 książek dotyczących wytwarzania materiałów wybuchowych, a także elektroniczne nośniki danych, mogące służyć do utrzymywania szyfrowanej łączności, pomiędzy członkami grupy. Znaleziono także 16,1 g środków odurzających

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty przygotowania do przestępstwa sprowadzenia zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mających postać eksplozji materiałów wybuchowych; publicznego nawoływania do zabójstwa wobec grup etnicznych i wyznaniowych; posiadania bez pozwolenia prekursorów materiałów wybuchowych, broni palnej i amunicji oraz przewóz narkotyków wewnątrz UE.

Sąd zastosował wobec zatrzymanych areszt. Śledztwo w sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Zatrzymania podejrzanych zostały przeprowadzone we współpracy z Pododdziałami Kontrterrorystycznymi policji z KSP w Warszawie oraz KWP w Szczecinie, Kielcach i Rzeszowie.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Odp... do 13:02:09
2019-11-14 01:47:38
Jak zwykle Twoje Lewe PO_dsumowanie..."stara sie byc madrzejsze" od Salomonowej Wiedzy ?/!! Zachod juz z ledwscia daje sobie z Nimi rade... ale dla i takich jak Ty Lewicowcow to "juz jest maly pikus" ? Taaa... ale tylko teoretycznie a by to duzo lepiej "zrozumiec"... to via Google przetlumacz Sobie... co mowia Statystyki o takich Sprawach... w Grecji, Wloszech, Hiszpani, Francji, Niemczech i np. Skandynawii z ostatnia Strzelanina... "Mohammedowych" 15 - 17 nastolatkow w Piatek w Malmo dnia 08.11.2019 roku, gdzie 1-en Zabity a 2-gi Ciezko ranny - a 2 dni pozniej kolejna Strzelanina... w innej dzielnicy Miasta z rannym... itd. / itp. !!!
Olaboga
2019-11-13 21:06:04
Może kiedyś te Formacje wezmą się za rzeczywistych antypolskich osobników często na wysokich stanowiskach jeżdżących jawnie z donosami na Polskę do obcych i jawnie biorących od obcych wynagrodzenia za "usługi" faktycznie szpiegowskie. I po cholerę wożą ze sobą tak dokładną wagę?.
@ciekawe
2019-11-13 14:31:54
Jemu się tylko wydawało, że był otoczony jakimś wianuszkiem. Brunon to był niebezpieczny paranoik, a jak wiadomo tacy przyciągają innych świrów
Barbara
2019-11-13 13:17:12
Co za bezmózgi - po co tych muzułmanów prowokować? Prziecież wiadomo jaka będzie reakcja, tylko nieszczęście z tego będzie. I to właśnie Szczecin, tfu co za matoły. Aresztować i trzymać ich jak najdłużej niewypuszczać na wolność.
ciekawe
2019-11-13 13:04:43
Z tego co pamiętam, to śp. Brunon Kwiecień mówił, że był otoczony łańcuszkiem agentów i współpracowników ABW, którzy go nakłaniali do przeprowadzenia zamachu, z którego ten się wycofał. Jeśli teraz zamknęli ludzi z tamtej sprawy, to zamknęli swoich czy jak?
Przecież to jest wywoływanie wilka z lasu
2019-11-13 13:02:53
W Polsce nigdy nie było ataków terrorystycznych, ale po czymś takim odwet ze strony islamistów byłby na pewno. I to na wielką skalę. Zgineło by mnóstwo niewinnych osób. Dobrze że ABW tak skutecznie zadziałała.
Do Wszystkim pod Rozwage...
2019-11-13 13:02:09
Według Pana/Pani lepiej w 'chrześcijańskim' geście wcześniej niewinnego zatłuc, bo być może później zmieni się w jakiegoś winnego. Tak 'Chrześcijańscy' Europejczycy mają wziąć sprawy w swoje ręce? I to jest zgodne z wartościami chrześcijańskimi?
no pięknie
2019-11-13 12:39:44
Neonaziści coraz bardziej podnoszą łby. Chyba jedyne wyjście to im je uciąć zanim kogoś skrzywdzą.
Wszystkim pod Rozwage... ! / !
2019-11-13 12:34:33
Skoro Unijna Brukselka "nie chce czy Nie po-trafi" za-Stopowac, tak przy Pomocy Frontex-u jak i Europejskich Wojsk NATO, ponad juz 1,5 Milionowy naplyw Islamu z Azji i Afryki... do prawie calej EU-ropy - chocby tylko od roku 2015-go liczac...!! To "Nie dziw" ze na razie pojedynczy czy Chrzescijanscy Europejczycy dla wlasnego i Rodzinnego Bezpieczenstwa... sami zaczynaja juz poszukiwac "innych rozwiazan" by jeszcze w pore za-Stopowac tego rodzaju Sytuacje !! A wiec: Kto jest "Glownym Winowajca" takiego obrotu Sprawy jak: T-Atakow, Mordow, Wybuchow i Podpalen oraz Napadow i Gwaltow... w kilku juz Krajach EU-ropy !! A koncowy Rezultat bedzie taki: albo My i Chrzescijanscy Europejczycy w pore Ich jeszcze za-Stopujemy (!) alibo Islamisci w koncu "tak czy owak" i predzej czy pozniej powykanczaja Nas, za ok. 20 - 30 lat jak jeszcze dodatkowo porozmnozaja sie i Umocnia !/! A wiec: zawsze jest duzo lepiej Zapobiegac Pozarom... jak pozniej dopiero "poszukiwac Wody" i probowac je "jako-tako i do tego tylko chwilowo" Ugasic !!/??
Abc
2019-11-13 12:16:12
Jeśli w tym wszystkim jest wątek Brunona K., to ci ludzie są tak samo winni, jak winny był Brunon K.
Krótko
2019-11-13 10:28:16
Może szli na ustawkę z tymi muzułmanami których dziś zatrzymali niemcy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA