sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > ABW zatrzymała m.in. w Szczecinie 2 osoby podejrzewane o szykowanie ataków na muzułmanów

ABW zatrzymała m.in. w Szczecinie 2 osoby podejrzewane o szykowanie ataków na muzułmanów

ABW zatrzymała m.in. w Szczecinie 2 osoby podejrzewane o szykowanie ataków na muzułmanów
Data publikacji: 2019-11-13 10:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-14 07:38
Wywietleń: 1391 427334

Dwie osoby podejrzewane o przygotowywanie ataków z użyciem materiałów wybuchowych zatrzymała ABW w Warszawie i Szczecinie - poinformował w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Akcja była efektem śledztwa w sprawie grupy planującej prześladowania muzułmanów.

Zatrzymanych, którym zarzucono m.in. przygotowania do zamachu, aresztowano. Jak poinformował rzecznik, zatrzymanie nastąpiło 10 listopada, a "akcja była efektem zgromadzonych wcześniej informacji na temat ekstremistycznej grupy, której celem było zastraszanie osób wyznania islamskiego, zamieszkałych na terenie RP".

– Ustalono, że poza szykanami i prześladowaniami, grupa planowała również bardziej radykalne działania z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych – przekazał Żaryn. Dodał, że grupa w planach wzorowała się na zamachach terrorystycznych dokonanych m.in. przez Andersa Breivika w 2011 r. w Norwegii, Brentona Tarranta w tym roku w Nowej Zelandii i Philipa Manhausa w 2019 r. w Norwegii.

Rzecznik zaznaczył, że czynności dotyczyły m.in. dwóch osób, które już w 2013 r. objęte były śledztwem prowadzonym przez ABW przeciwko Brunonowi K., a jeden z mężczyzn "pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kontaktów i zainteresowań w zakresie broni, amunicji i eksperymentów pirotechnicznych, nadal zajmował się wytwarzaniem broni palnej i materiałów wybuchowych".

– W skoordynowanej akcji przeprowadzono przeszukania w wielu miejscach na terenie województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego, podkarpackiego. W trakcie jednego z nich, w domu jednorodzinnym na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy, funkcjonariusze ABW zabezpieczyli substancje i środki chemiczne niezbędne do produkcji dużej ilości materiałów wybuchowych, a także broń palną, elementy konstrukcyjne służące do przerabiania broni oraz amunicję. Ujawniony materiał wybuchowy – po przeprowadzeniu niezbędnych eksperymentów procesowych – został zneutralizowany na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy – poinformował Żaryn.

W trakcie przeszukań znaleziono również osiem fiolek z silnie toksycznymi substancjami chemicznymi, ponad 170 książek dotyczących wytwarzania materiałów wybuchowych, a także elektroniczne nośniki danych, mogące służyć do utrzymywania szyfrowanej łączności, pomiędzy członkami grupy. Znaleziono także 16,1 g środków odurzających

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty przygotowania do przestępstwa sprowadzenia zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mających postać eksplozji materiałów wybuchowych; publicznego nawoływania do zabójstwa wobec grup etnicznych i wyznaniowych; posiadania bez pozwolenia prekursorów materiałów wybuchowych, broni palnej i amunicji oraz przewóz narkotyków wewnątrz UE.

Sąd zastosował wobec zatrzymanych areszt. Śledztwo w sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Zatrzymania podejrzanych zostały przeprowadzone we współpracy z Pododdziałami Kontrterrorystycznymi policji z KSP w Warszawie oraz KWP w Szczecinie, Kielcach i Rzeszowie.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

Komentarze

Odp... do 13:02:09
Jak zwykle Twoje Lewe PO_dsumowanie..."stara sie byc madrzejsze" od Salomonowej Wiedzy ?/!! Zachod juz z ledwscia daje sobie z Nimi rade... ale dla i takich jak Ty Lewicowcow to "juz jest maly pikus" ? Taaa... ale tylko teoretycznie a by to duzo lepiej "zrozumiec"... to via Google przetlumacz Sobie... co mowia Statystyki o takich Sprawach... w Grecji, Wloszech, Hiszpani, Francji, Niemczech i np. Skandynawii z ostatnia Strzelanina... "Mohammedowych" 15 - 17 nastolatkow w Piatek w Malmo dnia 08.11.2019 roku, gdzie 1-en Zabity a 2-gi Ciezko ranny - a 2 dni pozniej kolejna Strzelanina... w innej dzielnicy Miasta z rannym... itd. / itp. !!!
2019-11-14 01:47:38
Olaboga
Może kiedyś te Formacje wezmą się za rzeczywistych antypolskich osobników często na wysokich stanowiskach jeżdżących jawnie z donosami na Polskę do obcych i jawnie biorących od obcych wynagrodzenia za "usługi" faktycznie szpiegowskie. I po cholerę wożą ze sobą tak dokładną wagę?.
2019-11-13 21:06:04
@ciekawe
Jemu się tylko wydawało, że był otoczony jakimś wianuszkiem. Brunon to był niebezpieczny paranoik, a jak wiadomo tacy przyciągają innych świrów
2019-11-13 14:31:54
Barbara
Co za bezmózgi - po co tych muzułmanów prowokować? Prziecież wiadomo jaka będzie reakcja, tylko nieszczęście z tego będzie. I to właśnie Szczecin, tfu co za matoły. Aresztować i trzymać ich jak najdłużej niewypuszczać na wolność.
2019-11-13 13:17:12
ciekawe
Z tego co pamiętam, to śp. Brunon Kwiecień mówił, że był otoczony łańcuszkiem agentów i współpracowników ABW, którzy go nakłaniali do przeprowadzenia zamachu, z którego ten się wycofał. Jeśli teraz zamknęli ludzi z tamtej sprawy, to zamknęli swoich czy jak?
2019-11-13 13:04:43
Przecież to jest wywoływanie wilka z lasu
W Polsce nigdy nie było ataków terrorystycznych, ale po czymś takim odwet ze strony islamistów byłby na pewno. I to na wielką skalę. Zgineło by mnóstwo niewinnych osób. Dobrze że ABW tak skutecznie zadziałała.
2019-11-13 13:02:53
Do Wszystkim pod Rozwage...
Według Pana/Pani lepiej w 'chrześcijańskim' geście wcześniej niewinnego zatłuc, bo być może później zmieni się w jakiegoś winnego. Tak 'Chrześcijańscy' Europejczycy mają wziąć sprawy w swoje ręce? I to jest zgodne z wartościami chrześcijańskimi?
2019-11-13 13:02:09
no pięknie
Neonaziści coraz bardziej podnoszą łby. Chyba jedyne wyjście to im je uciąć zanim kogoś skrzywdzą.
2019-11-13 12:39:44
Wszystkim pod Rozwage... ! / !
Skoro Unijna Brukselka "nie chce czy Nie po-trafi" za-Stopowac, tak przy Pomocy Frontex-u jak i Europejskich Wojsk NATO, ponad juz 1,5 Milionowy naplyw Islamu z Azji i Afryki... do prawie calej EU-ropy - chocby tylko od roku 2015-go liczac...!! To "Nie dziw" ze na razie pojedynczy czy Chrzescijanscy Europejczycy dla wlasnego i Rodzinnego Bezpieczenstwa... sami zaczynaja juz poszukiwac "innych rozwiazan" by jeszcze w pore za-Stopowac tego rodzaju Sytuacje !! A wiec: Kto jest "Glownym Winowajca" takiego obrotu Sprawy jak: T-Atakow, Mordow, Wybuchow i Podpalen oraz Napadow i Gwaltow... w kilku juz Krajach EU-ropy !! A koncowy Rezultat bedzie taki: albo My i Chrzescijanscy Europejczycy w pore Ich jeszcze za-Stopujemy (!) alibo Islamisci w koncu "tak czy owak" i predzej czy pozniej powykanczaja Nas, za ok. 20 - 30 lat jak jeszcze dodatkowo porozmnozaja sie i Umocnia !/! A wiec: zawsze jest duzo lepiej Zapobiegac Pozarom... jak pozniej dopiero "poszukiwac Wody" i probowac je "jako-tako i do tego tylko chwilowo" Ugasic !!/??
2019-11-13 12:34:33
Abc
Jeśli w tym wszystkim jest wątek Brunona K., to ci ludzie są tak samo winni, jak winny był Brunon K.
2019-11-13 12:16:12
Krótko
Może szli na ustawkę z tymi muzułmanami których dziś zatrzymali niemcy?
2019-11-13 10:28:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie