Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Uniwersytet Szczeciński chce pomóc współczesnemu światu

Data publikacji: 27 listopada 2022 r. 09:14
Ostatnia aktualizacja: 30 listopada 2022 r. 12:37
Uniwersytet Szczeciński chce pomóc współczesnemu światu
Działalność katedry UNESCO uroczyście zainaugurował rektor US prof. Waldemar Tarczyński przed budynkiem uczelni przy ul. Mickiewicza 16. Fot. Ryszard PAKIESER  

Na Uniwersytecie Szczecińskim wystartowała katedra UNESCO na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społecznego. Ta jednostka włącza szczecińską uczelnię w globalną strukturę mierzącą się z najważniejszymi problemami współczesnego świata.

– To fantastyczna inicjatywa – cieszył się rektor US prof. Waldemar Tarczyński podczas uroczystej inauguracji przedsięwzięcia. – Przeszliśmy skomplikowane procedury, spełniliśmy wymogli formalne. Stajemy się katedrą ułatwiającą otwarty dostęp, zrównoważony rozwój, walkę o prawa człowieka w świecie. W świecie jest takich katedr 850. W Polsce – 10. Mam nadzieję, że prace prowadzone w tej katedrze będą nie tylko znane na całym świecie, ale będą współczesnemu światu służyły.

Katedrą kieruje socjolog prof. Maciej Kowalewski. Powiedział, że będzie ona interdyscyplinarną jednostką badawczą. Ma wypracować nowy model wytwarzania i upowszechniania wiedzy. W tę inicjatywę zaangażują się naukowcy reprezentujący różne dziedziny – prawnicy, ekonomiści, specjaliści od zdrowia publicznego.

– Nas interesuje zrównoważony rozwój społeczny, czyli myślenie o rozwoju w taki sposób, żeby nie ograniczać potrzeb przyszłym pokoleniom i żeby włączać w ten proces grupy, które do tej pory były pomijane – mówił uczony. – Wszelkiego rodzaju polityka równościowa, dbałość o środowisko, przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmiany klimatu, przeciwdziałanie nierównościom społecznym – to zwykle się mieści w haśle zrównoważonego rozwoju społecznego. To, co wyróżnia Szczecin, to to, że naukowcy starają się tworzyć wiedzę, która jest wykorzystywana w polityce publicznej, w rozmaitych strategiach porządkujących funkcjonowanie społeczności regionu. Teraz chcemy to robić we współpracy międzynarodowej. Mamy trochę doświadczeń z regionu, doświadczeń badawczych, chcemy się nimi podzielić z ludźmi z całego świata.

Jak ocenia prof. M. Kowalewski, wobec aktualnych wyzwań stojących przed ludzkością potrzebny jest nowy model uprawiania wiedzy – przekraczający granicę uniwersytetu, niezależny od świata polityki i korporacji, dający szansę na międzynarodową współpracę. ©℗

Alan SASINOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Adam
2022-11-30 12:34:23
Raczej instytut. Sala nie przystoi takiej postaci, postaci na miarę naszych możliwości. Postaci ktora otwiera oczy niedowiarkom. Sala to może dla Frygi albo bożonarodzeniowego elfa.
Simca
2022-11-30 12:28:37
Pomóc całemu światu to duże i piękne wyzwanie. Może jednak zacząć od swojego podwórka. Skoro tak to zgłaszam - pierwszy z brzegu - przykład łamania zasad zrównoważonego rozwoju. Chodzi o sposób i efekty wydawania pieniędzy z tzw. budżetu obywatelskiego. To jest zaprzeczenie równych szans i zasad demokracji. No a swoją drogą zanim pomożesz innym, zadbaj o siebie. Nie marzy mi się nowy model wiedzy. Lepiej zadbać o "stary" i podnieść miejsce US w rankingu wyższych uczelni. Na razie w Polsce.
Adam
2022-11-28 06:32:46
Może w nowym Wydziale będzie sala a może nawet instytut Krzysztofa Jarzyny?
Niebuszewo
2022-11-27 20:22:23
Uniwersytet mysli o problemach ludzkości, może zajmie się naszym miastem? Zawsze to bliżej
Nowy model od 2026
2022-11-27 20:17:26
Edukacji w EU będzie polegał na likwidacji placówek edukacji specjalnej i integrację dzieci które dotąd korzystały z placówek edukacji specjalnej z dziećmi korzystającymi z edukacji standardowej. Program nauczania będzie dopasowany do potrzeb dzieci które dotąd korzystały z edukacji specjalnej. Dzięki temu uda się wyrównać poziom intelektualny wszystkich dzieci do tego który mają dzieci korzystające z placówek specjalnych. Dodatkowo program będzie wzbogacony o multikulti i afirmację LGBTQP.
olo
2022-11-27 20:04:46
Ta bluzgajaca pseudo ''profesorka'' tyz bedzie rozwiazywac problemy tworzone przez lewacki eurokolchoz.
Irena
2022-11-27 18:50:57
Lokalny Uniwersytet chce rozwikłać problemy stojące przed ludzkością i powluję nową katedrę bo obecne nie podołają. W tym samym niemal czasie miasto stawia pomnik drobnemu gangsterowi z filmu kategorii C bo jest ze Szczecina Krzysztof Jarzyna. I to mi się spina , będzie popelina
Andy
2022-11-27 18:27:36
Kolejny wydział fabryki bezrobotnych? Jak ten świat dotychczas istniał, bez światłej pomocy naukowców z US to naprawdę aż trudno sobie wyobrazić!!! Teraz pod tak światłym naukowym przywództwem to świat dopiero ruszy do przodu.
Junesko
2022-11-27 17:41:25
Skoro ma to być nowy model upowszechniania wiedzy, a jednocześnie przeciwdziałanie nierównościom społecznym, to może jako wykładowców zatrudnić osoby bezdomne, bez jakiegokolwiek wykształcenia - to byłoby coś.
FIGO
2022-11-27 16:49:56
Jaki z tego pożytek dla społeczności ? Pojedzą , popiją poopowiadają bzdury , a Kasa się pięknie " rozejdzie " . Chrzanu byście utarli !
entuzjasta
2022-11-27 16:17:42
Młodzi ludzie nie bardzo garną się do studiowania, czemu się skądinąd nie dziwię, dlatego uniwersytet wpadł na genialny pomysł pozyskania nowego źródla pieniędzy - będą badali niezbadane, a to można robić w nieskończoność.
Ciekawy
2022-11-27 12:36:19
Czy ten "zrownowazony" rozwoj spoleczny, to inna nazwa na multikulti? To jak wiadomo odnioslo duzy sukces. Pomijani dotad mieszkancy Afryki i Bliskiego Wschodu otrzymali wplyw na sprawy Europy,a to ze dotychczasowi mieszkancy boja sie z domu wychodzic, to tylko maly objaw uboczny.
Podpowiadam
2022-11-27 11:50:24
To od razu z grubej rury niech Uniwersytet Szczeciński opracuje teorię i rozwiązania praktyczne dla prowadzenia masowej nie-dobrowolnej (non voluntary) eutanazji oraz wypracuje sposoby zagospodarowania odpadów poeutanazyjnych. Wpisze się w ten sposób w w prograsywne trendy .
as
2022-11-27 09:42:16
trochę problemów tu jest sztucznych Walka z tzw ociepleniem narobi w europie bezrobocia i wtedy bedą prawdziwe problemy społeczne a jeszcze najazd emigrantów na Europę

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA