Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Rozpoczęła działalność katedra UNESCO. Uniwersytet Szczeciński chce pomóc współczesnemu światu

Data publikacji: 18 listopada 2022 r. 19:33
Ostatnia aktualizacja: 20 listopada 2022 r. 18:59
Rozpoczęła działalność katedra UNESCO. Uniwersytet Szczeciński chce pomóc współczesnemu światu
Działalność katedry UNESCO uroczyście zainaugurował rektor US prof. Waldemar Tarczyński przed budynkiem uczelni przy ul. Mickiewicza 16. Fot. Ryszard PAKIESER  

Na Uniwersytecie Szczecińskim wystartowała katedra UNESCO na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społecznego. Ta jednostka włącza szczecińską uczelnię w globalną strukturę mierzącą się z najważniejszymi problemami współczesnego świata. 

- To fantastyczna inicjatywa - cieszył się rektor US prof. Waldemar Tarczyński podczas uroczystej inauguracji przedsięwzięcia. - Przeszliśmy skomplikowane procedury, spełniliśmy wymogli formalne. Stajemy się katedrą ułatwiającą otwarty dostęp, zrównoważony rozwój, walkę o prawa człowieka w świecie. W świecie jest takich katedr 850. W Polsce - 10. Mam nadzieję, że prace prowadzone w tej katedrze będą nie tylko znane na całym świecie, ale będą współczesnemu światu służyły.

Katedrą kieruje socjolog prof. Maciej Kowalewski. Powiedział, że będzie ona interdyscyplinarną jednostką badawczą. Ma wypracować nowy model wytwarzania i upowszechniania wiedzy. W tę inicjatywę zaangażują się naukowcy reprezentujący różne dziedziny - prawnicy, ekonomiści, specjaliści od zdrowia publicznego. 

- Nas interesuje zrównoważony rozwój społeczny, czyli myślenie o rozwoju w taki sposób, żeby nie ograniczać potrzeb przyszłym pokoleniom, i żeby włączać w ten proces grupy, które do tej pory były pomijane - mówił uczony. - Wszelkiego rodzaju polityki równościowe, dbałość o środowisko, przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmiany klimatu, przeciwdziałanie nierównościom społecznym - to zwykle się mieście w haśle zrównoważonego rozwoju społecznego. To, co wyróżnia Szczecin, to to, że naukowcy starają się tworzyć wiedzę, która jest wykorzystywana w politykach publicznych, w rozmaitych strategiach porządkujących funkcjonowanie społeczności regionu. Teraz chcemy to robić we współpracy międzynarodowej. Mamy trochę doświadczeń z regionu, doświadczeń badawczych, chcemy się nimi podzielić z ludźmi z całego światu. 

Jak ocenia prof. M. Kowalewski, wobec aktualnych wyzwań stojących przed ludzkością potrzebny jest nowy model uprawiania wiedzy - przekraczający granicę uniwersytetu, niezależny od świata polityki i korporacji, dający szansę na międzynarodową współpracę. ©℗

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wojtek
2022-11-20 16:43:50
A co tam były parlamentarzysta robi? Wyglada jakby nie dokończył malowania ściany :)
Zniesmaczony
2022-11-19 13:42:39
W obecnej nauce nie wspomnieć o zrównoważonym rozwoju, to jak niegdyś nie powołać się na dorobek Lenina. Zamykało to drogę kariery. Komunizm nie dopuszcza do wolnej wymiany poglądów. I wtedy i dziś. Ciekawe czy ci profesorowie tego nie dostrzegają? Są tak głupi czy pazerni, bo nie ulega wątpliwości, że te wszystkie zrównoważone brednie są symbolem globalistów i przez nich ta chucpa jest finansowana.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA