Sobota 18 września 2021r. 
REKLAMA

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta

Data publikacji: 2021-09-06 22:03
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-07 10:59
Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta
Fot. Twitter/ Straż Graniczna  

Posłowie na poniedziałkowym głosowaniu w Sejmie nie uchylili rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego wprowadzenia stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Za uchyleniem głosowało 168 posłów (w tym KO i Lewica), przeciw 247 (w tym PiS, Konfederacja i Kukiz '15), zaś 20 wstrzymało się (m.in. PSL). 

Obowiązujące od czwartku - na okres 30 dni - rozporządzenie, o które wnioskował rząd,  wprowadziło stan wyjątkowy na obszarze obejmującym część województwa podlaskiego i lubelskiego. 

Wojna hybrydowa na granicy 

Podczas debaty w Sejmie, na której na co zwracała uwagę opozycja zabrakło samego prezydenta, rząd argumentował konieczność podjęcia nadzwyczajnych środków (po raz pierwszy po 1989 roku - red.) wojną hybrydową prowadzoną w pasie przygranicznym przez Białoruś. Z pomocą m.in. zwożonych w to miejsce uchodźców. W okolicy samego Usnarza Górnego przebywa obecnie grupa około 30 osób. Kryzys migracyjny dotknął również Litwę i Łotwę.

Dodatkową niewiadomą, jak przyznał premier Mateusz Morawiecki, są rosyjsko - białoruskie manewry wojskowe Zapad 2021, które ruszają 10 września u granic Polski. Szef rządu uważa, że należy liczyć są prowokacjami. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przekonuje, że działania na granicy to cyniczna gra prezydenta tego kraju Aleksandra Łukaszenki.

RPO pyta o "mechanizm przepustkowy" dla mediów

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nie ma podstaw do kwestionowania zasadności wprowadzenia stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Natomiast wątpliwości profesora Marcina Wiącka budzi brak możliwości relacjonowania przez media sytuacji na samej granicy. RPO zwrócił się z pismem do premiera w którym wspomniał m.in. o "mechanizmie przepustkowym" dla mediów tak aby mogły one informować o przebiegu wydarzeń w sprawie, która budzi wiele emocji w społeczeństwie.

Opozycja podczas debaty dopytywała m.in. o rekompensaty dla przedsiębiorców i mieszkańców z obszarów dotkniętych rozporządzeniem. Szef rządu obiecał, że bedą mogli oni liczyć na " błyskawiczne zrekompensowanie ubytków w dochodach". Zapowiedział w tej sprawie ustawę.

Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń, środki konstytucyjne są niewystarczające.

(mj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

olo
2021-09-07 11:35:18
Dziadkowie tych glosujacych za otwarciem granicy strzelali do zolnierzy KOP w 1939 wraz z nacjonalistami ukrainskimi.
ITd
2021-09-07 10:45:11
Jak ktos mial watpliwosci to glosowanie je rozwialo. Po/partia obciachu/ lewizna i partia chlopow w garniturach/psl/ to targowica. Ta grupka od Holowni to Po bis powtorzony pomysl jak w przypadku Nowosmiesznej.Starym Kiejkutom juz calkiem odbilo.
do @ Jurek
2021-09-07 09:39:42
" - Rysiu, pamiętaj, że na czele tego pół tego rządu stoi facet... - powiedział Kwaśniewski, a Nosek dodał: Mściwy. - Który jest wyjątkowo mściwy. Jest rudy i mściwy - dopowiedział Kwaśniewski." Ten "Hyży Ruj" czuje PiS_mo nosem, chciałby jako PO_dawacz marynarki (Juncukerowi) mieć "szczelne granice" EU i także dopir..lać PiS_dzielcom. Rozkrok, którego nawet nie osiągnie siadając na "białego konia". Dlatego "dolomity".
Jurek
2021-09-07 07:13:34
Donald Tusk jak zwykle musi być na urlopie zmęczony po Campusie. Zagrożenie granic RP musi poczekać aż odpocznie
Licznik Grodzkiego
2021-09-06 22:18:18
Licznik Grodzkiego jest 170 dni jak nie ma sprawy w Senacie o zniesienie immunitetu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ