Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

KE uruchomi artykuł 7.1 traktatu unijnego?

Data publikacji: 18 grudnia 2017 r. 10:42
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:47
KE uruchomi artykuł 7.1 traktatu unijnego?
 

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowali w Brukseli, że będą wspierać Komisję Europejską w jej działaniach dotyczących Polski i ewentualnego uruchomienia wobec władz w Warszawie artykułu 7.1 traktatu unijnego.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, rozmawiając z dziennikarzami po unijnym szczycie, wyraził nadzieję, że Komisja nie zdecyduje się na uruchomienie art 7.1 wobec Polski.

Z kolei przewodniczący KE Jean-Claude Juncker potwierdził, że kolegium komisarzy zajmie się tym tematem na ostatnim w tym roku, środowym posiedzeniu. Nie chciał jednak powiedzieć, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.

Komisja Europejska ma zdecydować, czy należy aktywować art 7 ust 1. wobec Polski po analizie ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapis unijnego traktatu, który może zostać uruchomiony 20 grudnia, mówi o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE może stwierdzić, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości Wspólnoty.

Decyzja w tej sprawie, podejmowana przez kraje większością czterech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem do ich ewentualnego rozważenia. Wprowadzenie sankcji jest mało prawdopodobne, bo wymagałoby jednomyślności; ale już samo uruchomienie art 7., byłoby bezprecedensowym krokiem w historii UE i zmusiłoby stolice do zajęcia stanowiska wobec wydarzeń w Polsce.

Według źródeł unijnych, komisarze będą porównywać ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym z przyjętymi w lipcu przez KE rekomendacjami wobec Polski.

Nawet jeśli Komisja Europejska zdecyduje się na uruchomienie art 7.1 wobec Polski, to dyskusja państw członkowskich w tej sprawie nie odbędzie się wcześniej niż w lutym. Dopiero pod koniec tego miesiąca przewidziane jest spotkanie unijnych ministrów ds. europejskich, którzy mieliby zajmować się tą kwestią.

(pap)

Fot. EPA/JULIEN WARNAND

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pikuś
2017-12-24 23:24:59
PIS należy zdelegalizować za skazanie Polski na łaskę Orbana, najbliższego sojusznika Putina.
Kazdy kij... ma 2 konce
2017-12-20 01:45:07
A duzo gorzej dla Uni i Brukseli moze w koncu byc, jak i Kraje Wyszehradzkie... uruchomia "bieg wsteczny" i dolacza - do Brexit ??
Do... Europejskich Lewakow
2017-12-18 12:22:32
Trzeba bylo "Nie Wspierac" Komuny i PO-stkomuny i w Polsce az przez 70 lat tj. w latach 1945-2015 - to teraz Nie bylo by potrzeby zmieniac Ustaw o SN i KRS !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA