Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Arkadiusz Mularczyk: Polska wyśle notę dyplomatyczną do wszystkich krajów UE, NATO oraz do Rady Europy ws. reparacji wojennych od Niemiec

Data publikacji: 23 listopada 2022 r. 12:16
Ostatnia aktualizacja: 01 stycznia 2023 r. 08:19
Arkadiusz Mularczyk: Polska wyśle notę dyplomatyczną do wszystkich krajów UE, NATO oraz do Rady Europy ws. reparacji wojennych od Niemiec
 

W środę Polska wyśle notę dyplomatyczną do wszystkich krajów UE, NATO oraz do Rady Europy ws. reparacji wojennych od Niemiec - oświadczył w środę w Studiu PAP wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Arkadiusz Mularczyk w środę w rozmowie z PAP.PL pytany był m.in. o to, jakie kolejne działania podejmie Polska w kontekście wysłanej do Niemiec na początku października noty dyplomatycznej ws. reparacji wojennych.

"Dzisiaj między innymi z mojej inicjatywy zostanie wysłana nota dyplomatyczna do wszystkich krajów Rady Europy, Unii Europejskiej, krajów NATO, naszych kluczowych partnerów i przyjaciół na świecie, w której poinformujemy o naszej nocie dyplomatycznej, o przesłankach tej noty, dlaczego ją wysłaliśmy" - oświadczył wiceminister.

Jak dodał, nota ta ma zawierać informacje o tym, że Niemcy nie rozliczyły się ze strat poniesionych przez Polskę w trakcie II wojny światowej, nie zwróciły zrabowanych dzieł sztuki, dóbr kultury, zasobów bankowych, a także nie wypłaciły odszkodowań obywatelom polskim poszkodowanym w wyniku niemieckiej agresji.

"Niemcy nie chcą ani na ten temat rozmawiać, nie chcą zawrzeć umowy międzynarodowej, nie ma także drogi sądowej dla ofiar. Będziemy o tym systematycznie informować opinię międzynarodową" - zaznaczył Mularczyk.

Nagłośnienie polskich roszczeń wobec Niemiec

Podkreślił, że nota ma być instrumentem do wyjaśnienia opinii międzynarodowej na świecie, a przede wszystkim dyplomatom, politykom, osobom zainteresowanym problematyką praw człowieka, prawnikom od prawa międzynarodowego, że "temat jest nierozwiązany, że dotyczy on praworządności Europejskiej, międzynarodowej, praw człowieka".

"Chcemy otworzyć międzynarodową dyskusję o postawie Niemiec, o tym, w jaki sposób Niemcy się rozliczyły, czy też się nie rozliczyły z drugiej wojny światowej z Polską" - mówił Mularczyk. Jak zauważył, do tej pory Niemcy nie odpowiedziały na notę Polski w sprawie reparacji wojennych.

Polska domaga się od Niemiec odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz ich rodzinom wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowych działań mających na celu zwrot zagrabionych z Polski w trakcie wojny dóbr kultury, które znajdują się obecnie w Niemczech.

W nocie z początku października wezwano także państwo niemieckie do uregulowania "należności wynikających z rabunkowej działalności" Kas Kredytowych Rzeszy - działającej na okupowanych ziemiach instytucji biorącej udział w finansowaniu prowadzenia wojny przez Niemcy - oraz Banku Emisyjnego w Polsce - instytucji emitującej pieniądz w Generalnym Gubernatorstwie. Wezwano także do zwrócenia zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych.

Reparacje wojenne a odszkodowania

MSZ poinformowało również, że rząd wezwał Niemcy także do "pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej oraz zrekompensowania strat poniesionych przez organizacje polonijne w Niemczech", a także do systemowego uregulowania statusu Polaków i osób polskiego pochodzenia w Niemczech, poprzez przywrócenie statusu mniejszości narodowej; jak czytamy, nota kładzie nacisk na kwestię nauczania języka polskiego dla mniejszości w Niemczech.

Strona polska oczekuje również właściwej współpracy zakresie upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej oraz podjęcia przez Niemcy skutecznych działań prezentujących niemieckiemu społeczeństwa "prawdziwy obraz wojny i jej skutków", szczególnie krzywd wyrządzonych Polsce i Polakom.

MSZ wskazało również, że w nocie użyte zostało pojęcie "odszkodowania", a nie "reparacje", gdyż - jak czytamy - "to pierwsze sformułowanie ma charakter zdecydowanie szerszy i obejmuje zarówno reparacje w rozumieniu prawnomiędzynarodowym, jak i inne roszczenia opisane w treści noty".

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Na początku października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych skierowaną do strony niemieckiej.(PAP)

Cała rozmowa jest pod adresami: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1487614,gosc-studia-pap-arkadiusz-mularczyk.html oraz na www.wideo.pap.pl. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mc
2023-01-01 01:15:29
Zwrot dzieł sztuki to rozumiem, ale odszkodowania w wysokości wielokrotnie wyższej niż cały roczny budżet Niemiec? Skończy się pogromem Polaków gdzieś w Niemczech i zakwestionowaniem granicy zachodniej. Będziemy mieć wrogich sąsiadów ze wschodu i z zachodu. Dlaczego wychodzimy z tym 77 lat po wojnie i 33 lata po upadku komunizmu? To jest zagrożeniem dla dalszej egzystencji unii europejskiej i można się spodziewać, że większość krajów zareaguje nieprzychylnie.
Malwina
2022-11-24 22:15:03
W Berlinie bardzo się nie podoba gdy się im przypomina mordy, nienawiść, nazizm, faszyzm, bezmyślne okrucieństwo i pogardę dla wszelkich wartości które nie pochodzą z Niemiec. Nie podoba im się bo wiedzą że będą musieli za to zapłacić. Coż to taki dziejowy schuldung. A Schuldung to święta rzecz!
@idioci u wladzy
2022-11-23 19:13:44
'' My jestesmy male ,orzeszki laskowe.....mozdzki mamy skromne,rozumki takowe'' Twoj przypadek to TUSCOVID-22 wariant pruski,wredny,zlosliwy.
stefan
2022-11-23 17:32:35
Piłeś nie pisz! chyba że na Berdyczów tuzie intelektu!!!
idioci u władzy
2022-11-23 16:00:15
Ci debile ośmieszają nas na arenie międzynarodowej. To nie jest polski rząd, to banda zdrajców i sprzedawczyków, przynoszących wstyd temu państwu. Może jak tak sie rozpędzają, to niech od razu zaczną sie domagać reparacji od Mongolii, za najazdy Czyngis-chana?
Jerzy
2022-11-23 15:17:32
Brawo PiS, tak trzymać. Niemcy w swojej pysze i przez swoją butę nie odpowiedzieli na naszą notę. Trzeba pokazać światu jacy oni są praworządni i moralni.
@Dumny
2022-11-23 15:07:46
Pudło, prowokacja taka sobie, niemieckie media podają że Niemcy będą miały kłopot z realizacją swojej propozycji i jeśli ja zrealizują to zajmie to wiele miesięcy. Powodem ma być niewydolność bundeswehry. Braki materiałowe, sprzętowe i ludzkie. Ale z niemieckich ciekawostek o których nie napisze red. Twardochleb to Niemcy proponują by Polska oddała Ukrainie swoje leopardy, tak na zachętę, podobno może to zmienić nastawienie niemieckiego rządu który nie chce narażać przyszłych interesów z Rosją.
@euro
2022-11-23 14:47:14
Piles nie pisz
Dumny
2022-11-23 13:54:49
Jestem pewny, że Pan Prezes Polski odmówi przyjęcia Patriotów od Niemców. Można je ewentualnie przyjąć i ustawić wzdłuż Odry i Nysy, tam są najbardziej potrzebne. A wschodnią granicę zabezpieczymy sobie z reparacji, które Niemcy muszą nam pilnie wypłacić.
do euro
2022-11-23 13:37:09
Czy ty te swoje głupoty to z Berlina piszesz ? Jeśli nie to POpracuj nad stylem wypowiedzi np. "kilkaset tysięce euro z UE" ?
@ klemens
2022-11-23 13:29:09
Niezależnie czy Niemcy nam zapłacą czy nie, to politycznie Polska już wygrała bo to Niemcy będą się przez lata tłumaczyć światu dlaczego akurat Polsce nie chcą zapłacić za straty i szkody wyrządzone nam w czasie II wś. Dlaczego nie chcą zwrócić zrabowanych nam dóbr kultury oraz aktywów i pasywów bankowych. Niemcy stracą reputację demokratycznego i moralnego państwa chcącego przewodzić Europie. Skoro mają aspiracje by przewodzić przyszłości muszą się najpierw jako państwo rozliczyć z przeszłości.
Mularczyk jak zwykle
2022-11-23 13:13:49
Bredzi. PiS nie jest zainteresowany reparacjami jako takimi, tu chodzi o grzanie tematu. Gdyby PiS chciał zająć się powaznie reparacjami to nałożyłby na firmy nazistowskie i ponazistowskie (takie które powstały po wojnie ale były beneficjentami zbrodni nazistowskich) oraz zagraniczne firmy które są własnością firm nazistowskich i ponazistowskich podatek na gotowe produkty oraz usługi oraz zabronił wyprowadzania firmom nazistowskim i ponazistowskim zysku z Polski. Szybko Niemcy by rozmawiali.
@klemens
2022-11-23 13:06:50
Jak twoi rządzili to jeszcze dopłacaliśmy Niemcom i ZSRR za rabunek, gwałty i mordowanie Polaków. Należysz do tej grupy osób która powinna się wypowiadać ostatnia. Oczywiście nikt ci nie broni zrzec się w imieniu twoich bliskich prawa do reparacji i po kłopocie ty płatny zdrajców, pachołku Rosji
rybak
2022-11-23 12:57:28
a w tym samym czasie podwyżki dostaną wszyscy w Spólkach, aby zasponsorować wybory parlamentarne i samorzadowe notablą pis i uzaleznić ludzi od państwa oszołomów
euro
2022-11-23 12:55:01
Panie Mularczyk, wywalcie tego Ziobro i weźcie kilkaset tysięce euro z UE, a nie opowiadajcie idiotyzmów, że Niemcy nasz depczą butem. To taki mały, którego osłania kilkuset policjantów, taki głupoty opowiada.
klemens
2022-11-23 12:31:07
w odpowiedzi usłyszymy głośne pukanie . To będzie pukanie w czoło .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA