Niedziela, 16 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Szczeciński sąd skazał grupę "Bąbla" za handel narkotykami

Data publikacji: 22 listopada 2022 r. 17:58
Ostatnia aktualizacja: 25 listopada 2022 r. 12:53
Szczeciński sąd skazał grupę "Bąbla" za handel narkotykami
Fot. PAP  

Sąd Okręgowy w Szczecinie skazał 15 oskarżonych za udział w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez Tomasza S. ps. Bąbel - poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej. Grupa miała wprowadzić do obrotu co najmniej 120 kg marihuany i amfetaminy oraz 500 tabletek ecstasy.

Jak poinformował dział prasowy PK, prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie doprowadził do skazania przez Sąd Okręgowy w Szczecinie 15 oskarżonych za udział w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez Tomasza S. ps. Bąbel. Postępowanie było prowadzone wspólne z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Tomasza S. ps. Bąbel i jego grupa przestępcza

Prokurator zarzucił 15 oskarżonym popełnienie łącznie 40 przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, mieniu oraz przestępstw narkotykowych. "W wyniku przestępczego procederu, którym kierował Tomasz Sz. ps. Bąbel wprowadzono do obrotu co najmniej 120 kg marihuany i amfetaminy oraz co najmniej 500 tabletek ecstasy (MDMA)" - poinformowała Prokuratura Krajowa.

W toku postępowania śledczy ustalili, że Tomasz Sz. ps. Bąbel założył i kierował grupą w okresie od 2015 do 2019 r. w Kamieniu Pomorskim i okolicznych miejscowościach. "Funkcjonowanie grupy było przedmiotem wielowątkowego śledztwa, które swoim zakresem obejmowało działalność co najmniej czterech zorganizowanych grup przestępczych działających m.in. w Szczecinie oraz w innych miejscowościach na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym Kamieniu Pomorskim, jak również Szwecji i Norwegii" - poinformowano.

Dodano, że grupy ścierały się w konkurencyjnej walce o wpływy i zyski, w tym pochodzące z tytułu handlu narkotykami. "Przejawem tej walki, a zarazem eskalacji konfliktu były tragiczne w skutkach zdarzenia przestępcze w postaci m.in. pobicia osób zamieszanych w handel narkotykami skutkujące złamaniem kości twarzoczaszki i innymi obrażeniami, spaleniu samochodu ciężarowego o wartości 100 tys. zł" - zaznaczono.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa dokonywała obrotu znaczną ilością środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste oraz substancjami psychotropowymi w postaci amfetaminy i tabletek ecstasy (MDMA), a także udzielała narkotyki innym osobom, w tym małoletnim. - Ponadto grupa dokonywała przestępstw przeciwko mieniu oraz zdrowiu i życiu, w tym wobec konkurencyjnych grup przestępczych. Ofiarami sprawców padały nie tylko osoby związane ze światem przestępczym, ale również zwykli obywatele, którzy w codziennym życiu +narazili się+ liderowi tej grupy – Tomaszowi Sz. ps. Bąbel lub jego rodzinie. W toku postępowania prokurator ustalił, że Tomasz Sz. posiadał własne +bojówki+, które na jego polecenie stosowały przemoc wobec niewygodnych dla tej grupy lub jej lidera osób dokonując ich zastraszenia i pobicia lub zniszczenia ich mienia - wskazał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Poszli na współpracę z organami ścigania

Dodano, że wyrokiem z 10 listopada tego roku Sąd Okręgowy w Szczecinie podzielił zarzuty prokuratora i skazał oskarżonych na kary łączne od 4 do 9 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Tomasza Sz. ps. Bąbel. Ponadto sąd orzekł wobec oskarżonych kary grzywny do 40500 zł, nawiązki do kwoty 50 tys. zł oraz przepadki korzyści majątkowej osiągniętych z popełnienia przestępstwa do kwoty ponad 9,2 mln zł.

"Wobec oskarżonych, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania, sąd warunkowo zawiesił wykonanie kar pozbawienia wolności na okres do 10 lat próby. Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie prowadzone są kolejne postępowania dotyczące innych osób oskarżonych o udział zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Tomasza Sz. ps. Bąbel" - podała Prokuratura Krajowa.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Waldi
2022-11-25 12:23:52
Ale się Bąble i inne bandziorki zagotowały, że ktoś zdradził ich sekret - że dzięki choremu prawu w Polsce, oni zarabiają krocie i śmieją sie z wymiaru sprawiedliwości. Legalizacja w CA z miejsca pozbawiła finanasowania grupy przestępcze, takie jak tytułowego Bąbla. Ale polaczkom o przepitych łbach, ciężko to pojąć że na nielegalności najlepiej zarabiają przestępcy i skorumpowane psy. A ty do której grupy należysz Waldi? Jesteś dilerem czy skorumpowanym psem, ze tak ci zależy na prohibicji?
@Waldi
2022-11-25 12:19:46
Idź sobie pijaczynko chlapnij wódeczki i nie wypowiadaj sie w tematach, o których nie masz pojęcia.
Waldi
2022-11-24 17:30:06
Ale ćpuny się zagotowały że im ktoś prawdę walnął w oczy że narkotyki to zło
@Stop Narkomanii
2022-11-24 12:29:25
PS2: I o jakim ty leczeniu bredzisz? Możesz podać konkretne liczby, ile to społeczeństwo płaci za leczenie tych mitycznych ćpunów? Bo ja znam setki osób zażywających marihuanę i inne lekkie narkotyki i ani jednej, która by potrzebowała leczenia. Za to znam masę alkoholików, którzy nie tylko wymagają ale i chętnie sięgają po leczenie i renty z naszych podatków. Po wprowadzeniu legalizacji w CA odsetek sprzedaży alkoholu spadł kilkukrotnie. Konopie leczą alkoholizm i to tak wielu przeszkadza
@Stop Narkomanii
2022-11-24 12:24:37
PS: Idąc twoim tokiem rozumowania, mogę cię spokojnie nazywać pijakiem, chlorem, menelem, bo zapewne od czasu do czasu pijesz alkohol, jak każdy. Jesteś wiec konsumentem najgorszego narkotyku jaki istnieje - alkoholu. Idąc twoim tokiem rozumowania, nie ma czegoś takiego jak konsument, jesteś wiec ćpunem alkoholu, pijaczyną, moczymordą. No no przecież uważasz że narkotyków nie da się używać, trzeba od razu nadużywać. A alkohol to też narkotyk, jeden z najgorszych, znanych ludzkości.
@Stop Narkomanii
2022-11-24 12:21:29
Leczyć, to ty się z urojeń powinieneś. Nie masz pojęcia o temacie a się wypowiadasz i jeszcze przy tym powołujesz na ś.p. Kotańskiego, który był zagorzałym przeciwnikiem karania użytkowników narkotyków za posiadanie. Im ostrzejsze prawo dla posiadaczy, tym lepsze ceny na czarnym rynki, tym bardziej opłacalny to biznes. Skoro popierasz karanie za posiadanie, to wspierasz mafie, która na nielegalności zarabia krocie. Dilerzy i mafia zarabiają własnie na nielegalności
Stop Narkomanii
2022-11-24 10:42:03
Konsument narkotyków to ćpun, narkoman, uzależniony a nie jakiś konsument. Nikt nie nakazuje komuś się odurzać ale potem za leczenie ćpuna płaci całe społeczeństwo a najpierw on sam i jego rodzina. Mało doświadczeń z MONARu i pracy z uzależnionymi Marka Kotańskiego? Nie pozwólmy na szerzenie propagandy ćpania bo za nimi stoją tak czy inaczej dilerzy i mafia
@@srobel
2022-11-23 19:20:16
No nie, lepiej niech policja zajmuje się ściganiem konsumentów, kiedy bandyci rzucają tonami pod przychylnym okiem policji. Nie rozumiecie jeden z drugim ze to nielegalność sprawia że bandytom opłaca sie tym handlować? Prohibicja alkoholowa w US na początku XXw doprowadziła do powstania największych mafii, tak samo jak zaostrzenie prawa narkotykowego w Polsce, pozwoliło rozwinąć skrzydła mafiom Pruszkowskim, Wołomińskim oraz naszym rodzimym Oczkom itp. Kto jest przeciw legalizacji, wspiera mafie
@Narkotyki STOP cd
2022-11-23 19:11:11
Poza tym, masz zerową wiedzę, skoro twierdzisz że jedyną zaletą marihuany jest jej palenie. A słyszałeś kiedyś o zastosowaniu terapeutycznym? Czy wiesz że lista przypadłości na które pomaga marihuana, jest dłuższa niż limit znaków na tym forum? A nawet jeśli, było by jak piszesz... to co złego jest w upaleniu się trawą? Co jest złego w tym, ze ktoś się zrelaksuje i odpręży, zniweluje stres, wyśpi sie i dobrze poje? Nikt nigdy po marihuanie nie umarł ani nikomu nie zrobił krzywdy. To nie alkohol
@Narkotyki STOP
2022-11-23 19:07:38
Bzdury opowiadasz. Holandia ma problemy z narkotykami, owszem ale twardymi. Na każdym rogu w Amsterdamie możesz znaleźć dilerów, którzy oferują kokainę, heroinę czy ekstazę. Te środki sa w NL równie nielegalne jak u nas a mimo nielegalności, są powszechnie dostępne. Coffeshhopy nie są i nigdy dla holendrów nie były problemem, nie powielaj kłamstw. A co do Kotańskiego, to nigdy nie pochwalał penalizacji użytkowników narkotyków, zwłaszcza konopi. Kotański był zawsze przeciwny zamykaniu konsumentów
Gitman mx@
2022-11-23 18:22:52
Grupa Bąbla to przy tych w szczecinie z układu na kaszubskiej i małopolskiej i tych nad odrą popalaczy maryśki gliny szczecińskie i w Togach to element zakamuflowany handlarzy konopiowych jeden z gliniarzy mówił że w formacji sa smakosze tego specyfiku. W Szczecinie gliny i w togach to ta sama liga. Zapytajcie naczelnika z kmp. czy to prawda....
Narkotyki STOP
2022-11-23 17:21:09
Stop ćpaniu, ćpunów należy leczyć i wspierać. Zobaczcie jakie problemy ma teraz Holandia po wprowadzeniu coffe shopów. Narkotyki to droga donikąd. Zapytajcie Marka Kotańskiego o zalety marihuany. Nie ma żadnych oprócz upalenia
@@srobel
2022-11-23 16:04:49
"A co ty tak ćpunów bronisz" - czytaj ze zrozumieniem, zanim się wypowiesz. Doświadczenia innych państw, jak również z naszego podwórka, pokazują wyraźnie że aktualna polityka penalizacji użytkowników, to droga donikąd, kosztowna i szkodliwa. Polska ma najbardziej restrykcyjne prawo narkotykowe w całej Uni a mimo to, statystyki plasują Polskę na szczycie spożycia narkotyków w Europie. To dobitnie pokazuje że takie podejście jest nieskuteczne a przy tym kosztuje państwo ogromne kwoty.
janek
2022-11-23 13:44:14
najwięcej dilerów własnie pochodzi z klubów bokserskich i MMA...
paweł
2022-11-23 13:41:47
to u mnie na krzywoustego tych grup jest pełno...hazard w lokalach koło żabki i tony substancji...chyba znają tych ze służb bo autem towar dowożą i stoją pod wejciem legalnie.
dm
2022-11-23 13:40:14
ja takie wyroki duże to ktoś sypną...zapewne korony...bo większość dilerów dostaje zawiasy...
cbs
2022-11-23 13:39:28
a ci od MMA mają brata prok i polityka a tata był funkcjonariusze dlaczego zostali dziwnie uniewinieni ?
ELA
2022-11-23 13:38:05
to i tak dobrze że skazali w sądzie w szczecinie pracuje facet któego syn był handlarzem...
damian
2022-11-23 13:37:28
a kiedy się wezmą za dilerów ze szczecina z klubów bokserkskich,albo tych z okolic łokietka.
tajniacy
2022-11-23 13:35:57
a to tych grup w Szczecinie jest pełno hazradowo narkotykowych...kiedyś zgłaszałem to pani z kryminalnej mnie wyśmiała.
ff
2022-11-23 13:35:04
a to tem michał m od MMA jest koronym...
Nar
2022-11-23 09:58:43
Żadna liberalizacja prawa, wystarczy, że alkohol jest dostępny, a ile mamy przez to kłopotów i tragedii. Wszystkich, którzy popierają narkotyki należy natychmiast sprawdzać - prewencyjnie i izolować ze społeczeństwa.
Do srombel
2022-11-23 09:12:51
100 % racji. Zioło to nie narkotyk, a konsumenci tego to żadne ćpuny a ludzie na poziomie którzy mają szersze horyzonty.
@srobel
2022-11-22 20:22:29
A co ty tak ćpunów bronisz?
srombel
2022-11-22 20:08:19
Takich bombli są, były i będą tysiące i nic takie pokazowe łapanki nie zmienią. Tu trzeba zmiany prawa. Liberalizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, tak zeby posiadanie na własny użytek niewielkich ilości nie stanowiło przestępstwa. Tylko wtedy wydziały do spraw narkotykowych policji, będą mogły w końcu zająć się prawdziwymi dilerami, zamiast ganiać płotki za blanta w krzakach, czy domowych ogrodników za jedną roślinkę na parapecie. Czas zacząć ścigać przestępców a nie konsumentów
Kim
2022-11-22 19:43:44
Brawo Policja 👍 brawo Służby 👍 brawo Sąd 👍
Bąbelek
2022-11-22 18:49:14
Grupa Bąbla skazana

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA