Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Dwanaście godzin maratonu z muzyką Bacha! Wydarzenie w hołdzie Ukrainie

Data publikacji: 25 maja 2022 r. 20:38
Ostatnia aktualizacja: 26 maja 2022 r. 10:49
Dwanaście godzin maratonu z muzyką Bacha! Wydarzenie w hołdzie Ukrainie
Fot. materiały promocyjne filharmonii w Szczecinie  

Dwunastogodzinny koncert - maraton z kompozycjami Jana Sebastiana Bacha pt.: „Bachaton dla Ukrainy” rozpocznie się w szczecińskiej filharmonii 4 czerwca (w sobotę) o godz. 20, a zakończy w niedzielny (5 czerwca) poranek o godzinie 8. Wydarzenie będzie bezpłatne i otwarte dla publiczności, a odbędzie się jako gest solidarności z Ukrainą. Koncert będzie również transmitowany na żywo na platformie YouTube. Przez cały maraton budynek "lodowego pałacu" będzie rozświetlony w barwach Ukrainy.

Głównym punktem tego wydarzenia będzie wyjątkowy, wymagający nie lada wytrzymałości, ponadczterogodzinny recital w wykonaniu jednego artysty – uznanego austriackiego pianisty Aarona Pilsana.

Aleksiej Grynyuk

Podczas koncertu melomani usłyszą I i II tom Bacha Well-Tempered Clavier, a także wiele innych utworów niemieckiego kompozytora. Oprócz Pilsana, na scenie wystąpi obecnie najbardziej znany ukraiński pianista – Aleksiej Grynyuk, który otworzy wydarzenie, grając dwa utwory Bacha.

Aleksiej Grynyuk

Jak obiecują organizatorzy, wydarzenie będzie obfitowało w wiele muzycznych niespodzianek, premiery online, a także wywiady z artystami i nie tylko.

- Wydarzenie tego typu wpisuje się w czasy, w których żyjemy, kiedy muzykę i naszą wspaniałą salę koncertową można oddać nie tylko rozrywce, ale do wywierania wpływu na nasz świat i na pomoc innym w potrzebie. Mam nadzieję, że nasza społeczność stanie na wysokości zadania i dołączy do nas, w solidarności, poprzez muzykę - mówi dyrektor filharmonii w Szczecinie, Dorota Serwa.

W programie nocno - porannego maratonu jest m.in. pokaz wideo (początek o godzinie 4.30) koncertu elektronicznego pt. Reconstructing Bach w wykonaniu duetu: Marc Romboy & Miki Kekenj. Pierwszy z panów to niemiecki didżej, producent muzyczny i kompozytor. Interesującym krokiem w jego twórczości jest udowodnienie jego własnej tezy, że Bach to ... techno. Artysta sięgnął zatem po bachowskie arcydzieła baroku i poddał je elektronicznemu liftingowi na miarę XXI wieku. W koncercie, który będzie okazja obejrzeć, na scenie dołączył do niego skrzypek i aranżer Miki Kekenj.

Jak informuje rzecznik filharmonii, weekendowe wydarzenie będzie wspierane przez partnerów w wielu różnych krajach.

- Będą oni promować transmisję koncertu na żywo, ale także połączą siły z lokalnymi organizacjami charytatywnymi w swoich krajach, aby pomóc ludziom dotkniętym wojną na Ukrainie. Wszyscy partnerzy zostaną ogłoszeni podczas koncertu 4 i 5 czerwca - zapewnia Rafał Ceglarek.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bachaton dla Ukrainy
2022-05-26 10:41:21
Bach, Bach, Bach, Bach, Bach....Bach,Bach strzela obrońca Azowa do "orki"! Teraz jest "ruki wierch" i "sybir"..... Zagłaskają Ukrainę na śmierć przez "także wywiady z artystami i nie tylko.... Stawiam flachę "Nemiroff" iż przemówi wirtualne "Sługa Narodu".
@Dość
2022-05-26 08:28:27
A my mamy dość ciebie putinowski trollu.
Apolonia
2022-05-26 04:52:49
Bardzo lubię słuchać utwory Bacha, szczególnie koncert na obój i skrzypce.
Dość
2022-05-26 04:51:27
Otwieram lodówkę a tam Ukraina.Mam już dosyć gloryfikowania banderowców

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA