Środa, 29 maja 2024 r. 
REKLAMA

Sondaż: 59,1 proc. Polaków chce wydalenia ambasadora Rosji

Data publikacji: 01 kwietnia 2024 r. 09:13
Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia 2024 r. 11:01
Sondaż: 59,1 proc. Polaków chce wydalenia ambasadora Rosji
Ambasada Rosji w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański  

59,1 proc. uczestników sondażu uważa, że Polska powinna wydalić ambasadora Rosji. 14,7 proc. badanych jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Dyplomata nie stawił się na wezwanie MSZ po naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjską rakietę.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytano czy, ich zdaniem, Polska powinna wydalić ambasadora Rosji. Oznaczałoby to bądź obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych z Rosją (do poziomu chargé d'affaires), bądź zerwanie relacji dyplomatycznych.

Na to pytanie 59,1 proc. badanych odpowiedziało: „tak”. 14,7 proc. respondentów jest przeciwnego zdania. 26,2 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

24 marca Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podało na platformie X, że "o godz. 4.23 doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez jedną z rakiet manewrujących wystrzelonych (...) przez lotnictwo dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej". Obiekt wleciał w polską przestrzeń na wysokości miejscowości Oserdów (woj. lubelskie) i przebywał w niej przez 39 sekund.

W związku z incydentem polski MSZ wezwał ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa. Ambasador nie stawił się w MSZ.

27 marca szef MSZ Radosław Sikorski, pytany o tę sprawę przez dziennikarzy ocenił, że "ambasador Andriejew sam dał świadectwo swojej kultury i profesjonalizmu". "Z tego, co słyszę już sam opuścił nasze terytorium" - wyjaśnił. Dopytywany, czy Andriejew został wydalony, odparł, że "nie".

Jak doprecyzowali następnie przedstawiciele polskiego MSZ, ambasada rosyjska przekazała do polskiego MSZ notę z informacją, że ambasador Andriejew będzie przebywał w najbliższych dniach poza Polską. Jak podkreślili, rosyjski ambasador nie został wydalony z Polski.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 26-27 marca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Napiszcie też
2024-04-01 16:52:17
O tym że polski ambasador wcześniej olał rosyjski MSZ i że Andriejew po prostu zastosował zasadę wzajemności - tak jak nie lubię tego typa tak teraz się go nie czepiam. A stosunki z Rosją trzeba ułożyć od nowa i bez zerwania relacji oraz zburzenia ambasady rosyjskiej w Warszawie nie będzie to możliwe, należy po prostu wyrzucić Rosję i odzyskać to co za swoją własność uważa a tak naprawdę bezprawnie zajmuje no i zasada wzajemności tak co do liczebności personelu jak i nieruchomości...
@ itd
2024-04-01 16:24:28
Tia najlepszy był wasz min. Rau , o którym nikt nic nie wiedział ...Taka rola ministra MSZ ?? Za to Maciora to na pewno agent przyjaciół z Rassiji !!
itd
2024-04-01 14:40:33
Nie ulega watpliwosci ,ze ten sowiecki ambasador jest tylko pionkiem na szachownicy zbrodniarza jakim jest niewatpliwie Putin,U nas ministrem jest operetkowy maz swojej zony uwiklany w ''katar gate''Sikorski,ktory robi na rozkaz ryzego w polskich ambasadach,czystki,Ambasady zostally za PIS oczyszczone z przedstawicieli bardzo waznej mniejszosci wujka Bronka Geremka,Reprezenowali oni nie interesy Polski tylko mocarstwa znad morza martwego,Teraz powroca rozne Schnepfy ,Biedna ta Polska,
Sprawdzić
2024-04-01 11:19:42
Tylko najpierw trzeba sprawdzić, czy to na pewno Rosjanie. Chyba wszyscy pamiętają, jak Ukraińcy zabili dwóch polskich rolników i zwalali na Rosjan. A potem nawet nie przeprosili, zero odszkodowań itp.
Bolek
2024-04-01 11:00:35
- jestem za, a nawet przeciw!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA