Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Szczecińscy naukowcy ujarzmiają dwutlenek węgla

Data publikacji: 09 października 2023 r. 07:53
Ostatnia aktualizacja: 12 października 2023 r. 12:01
Szczecińscy naukowcy ujarzmiają dwutlenek węgla
Fot. Aurelia KOŁODZIEJ/ZUT  

Kłopotliwy gaz cieplarniany, odpowiedzialny między innymi za katastroficzne zjawiska pogodowe, próbują ujarzmić badacze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Naukowcy ZUT wychwytują, magazynują i przerabiają dwutlenek węgla.

Uczeni z ZUT, Uniwersytetu Południowo-Wschodniej Norwegii (USN) oraz instytutu SINTEF zajmują się tym w ramach polsko-norweskiego projektu badawczego finansowanego za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To kontynuacja prowadzonych w latach 2014-2017 polsko-norweskich działań, w ramach których opracowano nowatorskie materiały do wychwytywania dwutlenku węgla.

Podczas obecnie trwających badań przedstawiciele ZUT wraz z norweskimi kolegami opracowują sposób przetwarzania dwutlenku węgla w tlenek węgla, wodór i metan. Niedawno udało się także uzyskać amoniak, który jest nie tylko półproduktem do wytwarzania nawozów sztucznych, ale stanowi też „magazyn wodoru”.

Badania prowadzi zespół około 20 naszych naukowców i 8 norweskich. Badacze pracują na terenie swoich uczelni, ale też spotykają osobiście, aby omówić wyniki badań i podzielić się wiedzą.

Projekt PhotoRed realizuje zespół profesor Urszuli Narkiewicz z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Badania trwają od września 2020 r. i mają się zakończyć w lutym 2024 r. Ich koszt to ponad 8,5 mln zł.

Bardzo podobne prace badawcze, od 1 września 2023 r., prowadzi na tym samym Wydziale profesor Iwona Pełech. Za ponad milion złotych z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego realizowany jest projekt Green-3 o podobnej tematyce. Tutaj jednak nacisk jest położony na otrzymywanie wodoru, a proces jest prowadzony przy użyciu innych materiałów.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wychwyt CO2 w ZUT
2023-10-12 11:49:33
W amoniaku nie ma węgla [C], tylko jest azot [N] , więc skąd pracownicy naukowi ZUT wezmą azot, aby otrzymać amoniak? Nawet gdyby udało im się rozłożyć ZUT na Z + U +T, to i tak nie otrzymają amoniaku. Poza tym, co amoniak ma wspólnego z węglem zawartym w gazie ciaplarnianym; O-C-O, nazywanym dwutlenkiem węgla, przez uczonych. W powietrzu polarno-morskim jest więcej dwutlenku węgla, niż w powietrzu cieplarno-pastewnym, gdyż WYCHWYTUJĄ go rośliny do budowy swojej biomasy i plonowania z hektara.
Pytanie
2023-10-09 18:36:15
Pytam o to czy zrobicie to efektywniej niż rośliny w mechanizmie fotosyntezy.
klemens
2023-10-09 12:00:22
no dobrze , a ile będzie kosztować ten wodór ?
CO2
2023-10-09 09:36:56
nie jest kłopotliwym gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za katastroficzne zjawiska pogodowe, tylko jest gazem życia na naszej planecie, dzięki któremu możliwy jest najwspanialszy proces na Ziemi jaki znamy, a mianowicie proces fotosyntezy, dzięki któremu rośliny zyskują substancje odżywcze, a planeta tlen. Kiedyś uczyli o tym już w V klasie na lekcjach przyrody. Dziś pseudonauka jaką jest ekologizm próbuje wywracać świat do góry nogami. Przykre, że naukowcy jej w tym pomagają.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA