Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

Data publikacji: 27 czerwca 2022 r. 14:42
Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca 2022 r. 10:55
Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu
Podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej w Świnoujściu wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę trzech niszczycieli min dla 8. FOW oraz odznaczył marynarzy. Fot. 8. FOW  

W Porcie Wojennym w Świnoujściu 26 bm. odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej. Zgodnie z tradycją, przypada ono w ostatnią niedzielę czerwca. Podczas obchodów święta morskiego rodzaju Sił Zbrojnych RP wicepremier i szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

– Miałem sposobność podpisać dziś umowę w sprawie wyposażenia Marynarki Wojennej na trzy kolejne niszczyciele min – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas zatwierdzenia umowy. – Oprócz jednego okrętu, który jest już w służbie, niebawem kolejne trafią do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Za kilka tygodni ORP „Albatros” trafi właśnie do tej jednostki, a jesienią tego roku ORP „Mewa”. Natomiast trzy kolejne okręty wyprodukowane przez polską stocznię trafią do Marynarki Wojennej już jako okręty produkowane seryjnie. To ważne, żeby Marynarka Wojenna dysponowała najnowocześniejszym sprzętem. Sprzętem, który daje gwarancję tego, że świetnie wyszkoleni marynarze mogą strzec polskiego Wybrzeża.

Stronami umowy są Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding wraz z PGZ Stocznią Wojenną i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej.

Ustawa o obronie Ojczyzny

Przedmiotem podpisanej umowy jest pozyskanie trzech kolejnych nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 (typ Kormoran II) wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Razem z prototypowym okrętem serii ORP „Kormoran” oraz seryjnymi jednostkami ORP „Mewa” i ORP „Albatros” będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Okręty zostaną dostarczone w latach 2026-2027 i wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża).

– Zadaniem władz Rzeczypospolitej jest tworzenie warunków do tego, żeby Wojsko Polskie, w tym Marynarka Wojenna mogło się rozwijać – podkreślił wicepremier. – To jest zadanie podstawowe – bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Żeby tak się działo, wprowadziliśmy ustawę o obronie Ojczyzny, która stanowi fundament, na którym budujemy bezpieczeństwo. Fundament, jeżeli chodzi o budżet, o możliwości rozwoju liczebnego, jak również wyposażania Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Wyróżnienia i odznaczenia

Podczas uroczystego apelu, który się odbył w Świnoujściu z okazji Święta Marynarki Wojennej, wicepremier M. Błaszczak wręczył marynarzom 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wyróżnienia i odznaczenia resortowe. Szef MON podziękował im za służbę pełnioną zarówno w kraju, jak również w ramach NATO.

– To ważny dzień, dlatego że dziś przede wszystkim dziękujemy marynarzom za ich codzienną służbę – powiedział szef MON. – Ta służba polega przede wszystkim na strzeżeniu bezpieczeństwa polskiego Wybrzeża, ale także to służba w ramach misji przeprowadzanych przez Sojusz Północnoatlantycki. Jesteście świetne wyszkoleni, jesteście zawsze gotowi do tego, żeby rozwijać swoje umiejętności, ćwicząc z marynarzami państw NATO. To ważne również w przededniu szczytu Sojuszu w Madrycie.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ Wyborca bez hejtu
2022-06-30 14:37:29
Z okazji Święta Marynarki Wojennej życzę wszystkim marynarzom polskiej MW wszystkiego najlepszego oraz stopy wody pod kilem, pomyślnych wiatrów i bezpiecznej służby. A nowe okręty będą, jak nie nasze to z NATO, np. dwa Burke i po temacie. Pozdrawiam.
Nemo
2022-06-30 13:13:33
Jedno jest pewne. Na dzień dzisiejszy Port Wojenny w Świnoujściu, to skansen. Po co zaklinać rzeczywistość.
@ Pytam:
2022-06-29 10:46:44
Sam sobie odpowiedziałeś skoro piszesz że nie przyjmujesz argumentów. Na takim POziomie twojej agresji i wiedzy, dyskusja z tobą o polskiej MW nie ma sensu. Okrętów nie kupuje się z półki jak w markecie. To proces, a w naszych polskich realiach często długi i politycznie POkręcony jak w przypadku budowy Gawrona/Ślązaka (trwała 18 lat) na szczęście z happy endem. Banderę podniesiono w 2019r i będzie dozbrojony w rakiety. Nadzieja we fregatach Miecznik budowanych z Anglikami. Smuci brak OP i tyle.
Pytam :
2022-06-28 19:23:07
Jaki jest stan Wolskiej Marynarki Wojennej proste ?? Czy nawet dla mędrców PIS skomplikowane ?? Ile to ton złomu ?? Nie przyjmuję argumentów , kto co i ile zrobił Rycerz na kocie rządzi już 7 lat ... ile miliardów poszło w chore wizje prezia ??
itd
2022-06-28 15:24:48
Najwiekszym sukcesem siemoniaka /kierowcy ryzego/jako ministra byl zakup niekomletnych tablic Mendelejewa/po pare tys zl .zasztuke/Tych tablic ten ''charyzmztyczny ''kierowca zakupil kilkadziesiat tys.Tyle liczla armia mieszczaca sie na stadionie narodowym
@cos przegapilem
2022-06-28 13:10:30
Coś ci się POmieszslo w głowie.Twoja POlemika na tym forum dobitnie to POkazuje .To ty jesteś tym trolem wspierającym wielokrotnie POkonanych i tego bandyte putina. POopatrz na osiągnięcia ministrów obrony i stan naszej armi za czasów PO-PSL. Gdyby nie ministrowie tej opcji politycznej i Pan Błaszczak ( tak Pan Błaszczak) to nasza marynarka mogła by brać udział w ,, flisie Odrzanskim,, o ile się orientujesz mierny intelektualisto co to jest.POzdrawiam lokalny patriota
@ Coś przegapiłem
2022-06-28 12:09:17
To napisz jak poprzedni ministrowie obrony narodowej Sikorski, Klich i Siemoniak "budowali" od 2001r. korwetę Gawron/Ślązak ?
Do - hahaha
2022-06-28 10:54:37
A co maja po-prosic marszalka ze "Stettina" - ktory by Ich do reszty PO-roz-brajal...??
hahaha
2022-06-28 09:49:20
a co tam robi ta mameja płaszczak?
@ Do @ Coś przegapił
2022-06-27 22:37:41
Typowa furia i zero argumentów. Szczucie i obrażanie wszystkich którzy mają inne zdanie. Poziom rynsztoku w dyskusjach. Totalna POrażka.
@@ Coś przegapiłem
2022-06-27 21:18:41
Na Pana trzeba mieć wygląd i pieniądze , a Płaszczak ma , ale tylko pieniądze i to niesłusznie przyznane ...
Do@ Coś przegapiłem
2022-06-27 21:13:37
Może lepiej wymień jej zasoby pisowski Trollu , to podyskutujemy co można nazwać marynarką wojenną :)) Na pewno nie ten złom ,który mamy w zasobach..., a Płaszczak zostanie Płaszczakiem ( przed sfilcowanym sułtanem z Żoliborza) . Nigdy niczego nie dokonał , a kasę zarabia grubą... A do grzebania w historii , to wiemy ,że macie talent z waszym szemranym IPN -em . Ty tu wyjeżdżasz o jakimś XV wieku ?? Ogarnij się i nie kompromituj razem z Płaszczakiem :)))
@ Coś przegapiłem
2022-06-27 20:16:00
Przegapiłeś i to sPOro bo początki polskiej, wojenno-morskiej obecności na morzu to 1463 rok, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku rozpoczęła się budowa polskiej MW. Minister MON to pan Błaszczak. Zatem lepiej się doucz zamiast szczuć jadem i obrażać innych.
Coś przegapiłem ...
2022-06-27 14:52:48
To my mamy marynarke wojenną ?? Nie żartuj Płaszczak:)))

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA