poniedziałek, 30 marca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Na holowniku podniesiono banderę. Bolko już w służbie flotylli

Na holowniku podniesiono banderę. Bolko już w służbie flotylli

Na holowniku podniesiono banderę. Bolko już w służbie flotylli
Data publikacji: 2020-02-25 18:58
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-26 13:12
Wywietleń: 796 444687

We wtorek (25 lutego) w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-11 Bolko. Jest on pierwszym z serii sześciu nowych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej RP. Został zaprojektowany i wybudowany w stoczni „Remontowa Shipbuilding S.A.” w Gdańsku.

Od 25 lutego holownik „Bolko” pełni służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w składzie 12. Dywizjonu Trałowców. Pierwszym dowódcą jednostki został mł. chor. mar. Rafał Prokopiuk.

„Bolko” jest pierwszym z serii sześciu nowych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej. Został zaprojektowany i wybudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku.

Kontrakt na budowę nowych holowników podpisano w czerwcu 2017 r., a uroczystość wodowania i chrztu „Bolka” odbyła się 8 października 2018 r. Matką chrzestną jednostki została Honorata Hyżyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza z Leszna. Holownik opuścił stocznię 10 stycznia br. po zakończeniu prób morskich i podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Od 11 stycznia jego macierzystym portem jest Świnoujście.

Pozostałe „siostrzane” jednostki znajdują się na różnych etapach budowy bądź prac wyposażeniowych. Kolejny z holowników ma trafić do gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, a następne w kilkumiesięcznych odstępach na zmianę do obydwu flotylli. Nazwy jednostek to: H-11 „Bolko”, H-12 „Semko” i H-13 „Przemko” (8. FOW) oraz H-1 „Gniewko”, H-2 „Mieszko”, H-3 „Leszko” (3. FO).

Holowniki są przeznaczone m.in. do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg holowników ma wynosić ponad 35 t.

Ich długość całkowita wynosi 29,20, szerokość - 10,40 m, uciąg - 35 t. Załoga jest 10-osobowa.

BaT
Fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
Na holowniku podniesiono banderę. Bolko już w służbie flotylli Na holowniku podniesiono banderę. Bolko już w służbie flotylli Na holowniku podniesiono banderę. Bolko już w służbie flotylli Na holowniku podniesiono banderę. Bolko już w służbie flotylli Na holowniku podniesiono banderę. Bolko już w służbie flotylli

Komentarze

ce
Swietuja jakby lotniskowca dostali a to tylko holownik.
2020-02-26 07:50:29
;/
Ubiór prezydenta wyraźnie wyróżnia się od reszty.
2020-02-26 06:54:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie